Zorunlu Deprem Sigortası Konut Güvencesi (En Uygun Teklif)

 
Zorunlu Deprem Sigortası Konut Güvencesi (En Uygun Teklif)
 

Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) her türlü meskenin deprem riski konusunda güvence altına alınmasını sağlayan sigortaya verilen isimdir. Zorunlu Deprem Sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından teminatı sağlanan ancak poliçeleri yetkili sigorta şirketleri ya da acentelerce takip edilen zorunlu bir sigorta türüdür. Kapsamı oldukça geniştir.

   

Konutun Güvence Altına Alınmasının Tek Kaynağı:

Türkiye içinde bulunduğu coğrafya içerisinde deprem riski en yüksek olan ülkelerden biridir. Batıdan başlayan deprem riski, Kuzey Anadolu Fay Hattıyla birlikte Anadolu’da çok geniş bir alana yayılmakta, bu da meskenlerin güven altına alınma gerekliliğini doğurmaktadır. Özellikle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından toplumun her kesimi tarafından farkına varılan deprem riski sonucunda Zorunlu Deprem Sigortası zorunlu hale gelmiştir. Bu durumda Zorunlu Deprem Sigortası nedir sorusuna verilecek en iyi cevap; konutun depreme karşı güvence altına alınmasının tek kaynağı olması olarak verilmelidir.

Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamı:

Zorunlu Deprem Sigortası her türlü meskende depremin neden olduğu hasarın tazminini sağlamaktadır. Depremin yanında, depremin neden olduğu tsunami, toprak kayması, yangın gibi bağlantılı afetlerde de meydana gelen hasarların karşılanmasını sağlamaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası bir vergi türü olarak algılanmamalı, kapsamlı bir sigorta ürünü olarak adlandırılmalıdır. Sigorta süresi bir yıl olup, Zorunlu Deprem Sigortası sorgulama ile her yıl bitiminden önce poliçenin yenilenmesi gerekmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması yapı tarzlarına bakıldığında yapıları;

  • Betonarme karkas ve çelik yapılar
  • Yağma kâgir yapılar
  • Ahşap ve kerpiç yapılar olarak 3 ana kısma ayırmak mümkündür.

Zorunlu Deprem Sigortası belediye sınırları içerisinde bulunan (il ve ilçe) tüm yapıları kapsamaktadır. Tapuya kayıtlı ya da kat irtifakı tahsis edilmiş olan her bina ve bu binaların içerisindeki her yapı, tapu içerisinde adı arsa olarak geçen henüz tahsisleri yapılmamış binalar ve kooperatif evleri sigorta kapsamında bulunmaktadır. Ancak kamuya ait binalar, köy yerleşim alanında yapılmış olan binalar, tamamı ticari ve sınai amaçla kullanılan iş hanı benzeri yapılar ile tapuda kaydı olmayan ve özel mülkiyete tabi olmayan yapılar sigorta kapsamı dışındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Turkish Bank’a Yapılan Kredi Başvurularının Sonucunu Öğrenme Yolları

Zorunlu Deprem Sigortası Kapsamında Verilen Teminatlar Nelerdir?

Sigorta kapsamında, poliçede yer alan limitler koşulunda meskeni zarar gören hak sahibine nakit ödeme yapılmaktadır. Deprem sonucunda meskenin kısmi ya da tam hasar görmüş olması önemli değildir. Deprem sonucunda kısmi ya da tam hasar görmüş temeller, ana duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, asansörler, merdivenler, sahanlıklar, çatılar ve bacalar teminat altındadır. Bunun dışındaki kira mahrumiyetleri, manevi tazminat talebi ve enkaz kaldırma masrafı gibi giderler DASK poliçe kapsamı altında değildir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılıyor?

Öncelikle Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmaması nedeniyle herhangi bir cezai müeyyide olmamakla birlikte, deprem sigortası yapılmadan mesken alım-satımı da yapılamamaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası tüm özel sigorta kuruluşları ve acenteler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca online DASK olarak adlandırılan ve sigorta şirketlerinin internet sitelerinden poliçe düzenlenmesi de mümkündür. Ödemeler kredi kartıyla yapılabilmekte, yıl dolmadan önce de yine online olarak poliçe yenilenebilmesi yapılmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Yıllık deprem sigortası fiyatları meskenin sınırları içinde olduğu il ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir. Burada asıl bakılan husus meskenin bulunduğu bölgenin deprem riskidir. Zorunlu Deprem Sigortası poliçe fiyat belirlenmesinde meskenin içinde olduğu il, ilçe, merkez olup olmadığı, metrekare bilgisi, binanın yapım yılı, binanın kaç katlı olduğu ve yenileme bilgisidir. Buna göre ortalama bir meskenin (100 M2) İstanbul’un merkez bir ilçesinde yıllık ödeyeceği poliçe tutarı 120-200 TL. arasında değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.