Yeni İş Kuracak Kişilere KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınabilir (Tüm Ayrıntıları İle)

 
Yeni İş Kuracak Kişilere KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınabilir (Tüm Ayrıntıları İle)
 

Devlet destekleri özellikle yeni iş kuracak kişiler için son yıllarda en çok sunulan hizmetlerden olmaktadır. Devletin destek sunduğu kanalların başında da KOSGEB gelmektedir. KOSGEB, herhangi bir iş sahibi olmayan, hali hazırda çalışmayan kişilere girişimcilik fikrini aşılamak ve bu yönde iş sahibi olunmasını sağlamak amacıyla hizmet eder. İş kurmak isteyen girişimci adaylar için ekonomik yardım sağlanmaktadır. Ekonomik olarak destek sunulmasının amacı; kişilerin kendi işlerinin sahibi olmalarını sağlamak, bunu sağlarken kişilerin ekonomik olarak sıkıntı çekmesinin önüne geçmek ve ülke istihdamına katkı sağlamaktır. Yeni iş kuracaklar için sunulan bu yardımdan, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’na katılarak yararlanılabilir.

   

Girişimcilik Destek Programı Hakkında

KOSGEB destekleri 2018 yılında da kurumun sunduğu Girişimcilik Destek Programı ile gerçekleştirilmektedir. Programa katılmadan devlet desteğinden yararlanılamaz. Programdan tüm girişimciler, işletmeciler ve KOBİ’ler yararlanabilmektedir. Programla birlikte sunulan hizmetler;

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
  • Yeni girişimci desteği,
  • İş planı ödülü olmaktadır.

Sunulan hizmetlerden yararlanmak için KOSGEB internet sitesi ya da e – devlet üzerinden Kosgeb yeni girişimci desteği başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Ön başvuru niteliğinde olan bu formun değerlendirilmesinden sonra KOSGEB tarafından girişimci adayları aranır ve KOSGEB birimlerine kesin kayıt yaptırılır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Hakkında

KOSGEB, uygulamalı girişimcilik eğitimi ile girişimci adaylarına, işletme alanlarına dair, piyasalar ve piyasa rekabeti hakkında bilgiler verilmektedir. Eğitim programları en az 32 saatten oluşmaktadır. En fazla eğitim programı süresi 72 saattir. 72 saatlik eğitimin 56 saatine katılım zorunludur. Zorunlu eğitim süresine katılmayanlar için devlet desteği sunulmaz. Eğitimler ise; KOSGEB birimleri, KOSGEB’in anlaşmalı olduğu kurum ve kuruluşlardaki yetkili isimler ve örgün eğitim kuruluşlarındaki eğitmenler aracılığıyla verilmektedir.

Eğitim sonunda, eğitim alınan alana göre iş planı oluşturulması gereklidir. İş planı KOSGEB birimleri tarafından onay gördükten sonra devlet desteği sunulur. Yeni girişimci desteği girişimci iş planı hazırlanması, eğitim süresince öğretilmektedir. Devlet destek hakkının iş planıyla kazanılmasındaki amaç, alınacak destekle kişinin nasıl bir iş kuracağı, piyasada kurulan işin ne kadar etkili olacağı hakkında ulaşılabilir bir hedefin olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Onaylanan Kredinin Hesaba Yatırılma Süresi (Kredim Ne Zaman Hesaba Geçer)

KOSGEB Devlet Desteklerinin Miktarları

Yeni girişimciler için KOSGEB tarafından sunulan devlet destekleri 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlardan ilki; geri ödemesiz olarak verilen 50 bin TL olmaktadır. Diğer destek ise, geri ödemeli ancak faizsiz 100 bin TL’lik kredidir. Sunulan 50 bin TL’lik geri ödemesiz destek aşağıdaki şekilde bütçelendirilmiştir:

  • 2 bin TL, kuruluş masrafları için
  • 18 bin TL, kuruluş süresinde gerekli olan malzeme, donanım ve diğer yardımlar ile işletmenin kuruluşuyla başlayan 2 yıl içindeki alınmış ya da alınacak olan ofis malzemeleri için
  • İşletme masrafları için aylık en fazla 5 TL, yılda toplam en fazla 30 Bin TL, şeklindedir.

KOSGEB devlet destekli proje örnekleri iyice incelenip, detaylı ve etkili bir sunumla yukarda belirtilen alanlar için 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destekten yararlanılabilmektedir.

Sunulan Desteklerin Detayları Hakkında

100 bin TL’ye varan faizsiz kredi seçeneği de KOSGEB’in girişimciler için sunduğu bir diğer destek olmaktadır. İşletmenin kurulduğu tarihten itibaren 2 yıllık süreci kapsar. Kosgeb kira desteği olarak de sunulan faizsiz kredi tutarının içinde, işletmenin kurulduğu tarihten itibaren 2 yıl boyunca alınacak tüm makine, malzeme ve teçhizatlar yer almaktadır. Faizsiz kredi almak ve de İşletme alanına ait belgeler ve başvurmak için KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden işletme alanları incelemesi yapılmalıdır.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.