Yem Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar (Yem Kredisi Nasıl Alınır)

 
Yem Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar (Yem Kredisi Nasıl Alınır)
 

Devlet teşviki kapsamında hayvancılıkla uğraşan ya da hayvancılıkla uğraşmak isteyen kişilere son derece uygun faizlerde ve de geri ödeme kolaylığı sağlanarak yem kredisi sunulmaktadır. Yem kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin, sunulan birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Devlet teşviki kapsamında sunulan bu krediden iki farklı şekilde yararlanılabilir.

   

Yem Kredisinden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler

Devlet tarafından sunulan hayvancılık teşviklerinden yem kredisi imkanını değerlendirmek isteyen kişiler, iki farklı yöntemden birini tercih edebilirler. Eğer başvuru yapmak isteyen kişi halen hayvancılıkla uğraşıyorsa; il ya da ilçe tarım kredi kooperatiflerine kayıtlı olduğu için yem kredisini çok kolay bir şekilde kullanabilmektedir. Şayet başvuru yapacak kişi hayvancılığa yeni başlamışsa, bulunduğu il ya da ilçede yer alan tarım ilçe kooperatifine öncelikle kayıt yaptırması gerekmektedir. Kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra devlet hayvancılık teşvikinden yararlanmak için Ziraat Bankası faizsiz yem kredisi için Ziraat Bankası’na başvuru yapabilir.

Ziraat Bankası, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler için devlet teşviklerinin iletildiği kamu kanalıdır. Dolayısıyla hayvancılık için devletin sunduğu teşvikten yararlanmak için Ziraat Bankası yem kredisi 2018 başvuruları, banka şubelerine şahsen yapılmalıdır. Başvuru sırasında istenilen belgelerin eksiksiz olması ve başvuru yapan kişinin kredi notunun uygun olması, yem kredisi kullanımı için yeterli olmaktadır. Şartların yerine getirilmesinden sonra banka ve kişi arasında kredi sözleşmesi imzalanarak, kredi kullanımı gerçekleşir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası’na yem kredisi başvuru için gidildiğinde, birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Başvuru esnasında, banka görevlisi başvuru yapan kişiye; tarım ilçe kooperatifine kayıtlı küpeli hayvanın olup olmadığını soracaktır. Eğer kayıtlı hayvan varsa, hayvanların cinsleri önemli olmaktadır. Çünkü yem kredisi, kişinin sahip olduğu hayvan cinsine göre verilmektedir. Örneğin; başvuru yapacak kişi süt inekçiliği ile uğraşmaktaysa, hayvan başına 1000 TL kredi çekebilir. Eğer kişi küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorsa, kredisi hayvan başına 200 TL üzerinden hesaplanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Tarafından Girişimcilere Sunulan Destekler Hangileridir

Başvuru yapacak kişi hayvancılığa yeni başlayacaksa ya da yeni başlamışsa, banka kişiden tapulu bir taşınmazı ipotek olarak istemektedir. Yani başvuru sahibi, tarla, arsa ya da ev gibi taşınmazlarını ipotek olarak gösterip yem kredisi kullanabilmektedir. Kredi tutarı, taşınmazın ederine göre belirlenmektedir.

Başvuru, hayvan cinsi ve adedi üzerinden yapıldıysa; banka tarafından yetkilendirilen bir bilirkişi hayvanları görmek ve teyit etmek amacıyla ziyarette bulunur. Bir taşınmaz üzerinden kredi çekilmek istendiğinde ise; beyan edilen taşınmaz belediyeler ya da tapu dairesi aracılığıyla teyit edilir. İki tip yapılacak teyit aşamasından sonra mümkün olan en kısa zaman için kredi kullanımı gerçekleşir.

 Yem Kredisi Faiz Oranları ve Geri Ödeme Şartları

Devlet teşvikleri içinden yem kredisi 2018 yılında Ziraat Bankası aracılığıyla kullanılmak istendiğinde; son derece uygun faiz oranları ve de kolay geri ödeme seçenekleri ile karşılaşılmaktadır. Diğer bankalardan kullanılacak yem kredilerinin faiz oranlarına göre Ziraat Bankası’nın sunduğu faiz oranları oldukça düşüktür. Yıllara göre uygulanan faiz oranları değişiklik gösterse de Ziraat Bankası’nın yem kredisi için sunduğu yıllık faiz oranı, ortalama % 4 – % 5 arasındadır. Sayısal olarak faiz oranları ifade edilecek olunursa; bir kişi ziraat Bankası aracılığıyla 1000 TL’lik yem kredisi kullandığında yıllık ödenmesi gereken faiz tutarı, 40 – 50 TL arasında olacaktır. Geri ödeme seçenekleri ise hayvancılık yapan kişinin durumuna göre ayarlanmaktadır. Geri ödemeler aylık yapılabileceği gibi yıllık da yapılabilmektedir. Üstelik banka, geri ödemede herhangi bir zorluk yaşanmaması için özellikle tarımla uğraşıldığı zaman hasat zamanlarını geri ödeme zamanı olarak belirlemektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.