Volkswagen Çin’deki Fabrikasında Üretimi İkiye Katlamaya Hazırlanıyor (Volswagen Çindemi Üretiliyor)

 
Volkswagen Çin’deki Fabrikasında Üretimi İkiye Katlamaya Hazırlanıyor (Volswagen Çindemi Üretiliyor)
 

Otomotiv sektörünün yükselen bir değeri olan ve her yıl yaptığı değerli yatırımlarla adından sıkça bahsettiren Volkswagen, her geçen gün gelişen sektördeki elektrikli araç ve SUV talebine cevap verebilmek için yılda 300 bin adet araç imalatı yapan fabrikasının kapasitesinin iki katına çıkarılacağını duyurdu. Çin’deki Foshan Plant fabrikasında yapılacak bu büyüme işleminin asıl nedenin de Çin’deki elektrikli araç pazarının lideri olabilmek adına yapılacağı ifade ediliyor. Bu konuda açıklama yapan Volkswagen Group China CEO’su Prof. Jochem Heizmann elektrikli araç üretiminin arttırılması ve en kaliteli şekilde yapılabilmesi için Güney Çin’deki fabrikaya yapılacak yatırımın en kısa sürede başlayacağını bildirdi.

   

Yılda 300 Bin Adetlik Dev Araç Fabrikası!

Güney Çin’de bulunan Foshan fabrikası senelik ürettiği 300 bin araçla dünyanın en büyük otomotiv fabrikalarından biri olurken, kapasitenin 600 bin araca çıkarılması fabrikanın tam anlamıyla ön plana çıkmasına neden olurken, bölgedeki istihdamı da oldukça arttıracağa benziyor. Fabrikanın kapasite arttırımının her ne kadar elektrikli araç üretimi için olacağı ifade edilse de, başta Çin olmak üzere ülkelerdeki SUV talebinin de artması, kapasitenin bir bölümünün SUV üretimi için de kullanılmasını zorunlu hale getirmiş gibi gözüküyor. Tabi ki bu tarzda fabrikalar otomotiv sektörü için prestij anlamına gelirken, markanın en yeni elektrikli araçlarının üretimi ve elektrikli araç üretimi için AR-GE çalışmalarının tamamının da Foshan Plant’da yapılması planlanıyor.

Çin Pazarı Otomotiv Sektörü İçin Yatırımı Fazlasıyla Hak Ediyor:

Başta ucuz iş gücü olmak üzere Çin hükümetinin özellikle otomotiv sektörü için oluşturduğu destek paketleri, elektrik araç üreticilerinin hemen hemen tamamının Çin’e yatırım yapmalarını zorunlu hale getiriyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl, senelik elektrikli araç üretim sayısını 100 bin olarak açıklayan Volkswagen, Çin hükümetiyle kurduğu iyi ilişkilerin de etkisiyle bu konuda Çin pazarına her türlü desteği fazlasıyla vermeye hazır bir durumda. Öyle ki gelecek yıllardaki kârlılık ve kâr marjı konusunda elektrikli araçların çok önemli destekler sağlayacağını düşünen firma, Çin pazarının bu yöndeki ihtiyacını da en iyi şekilde belirlemiş olarak gözüküyor. Kısa vadede önce 250 bin, sonra da 500 bin elektrikli araç üretim sayısına çıkmayı planlayan Volkswagen’in bu konudaki asıl hedefi 2025 yılında dünya genelinde tam 1 milyon elektrikli araç üretilmesi. Bunun da temel yapı taşını güney Çin’deki Foshan Plant fabrikası oluşturacağa benziyor. Elektrikli araç üretimiyle alakalı tüm otomotiv firmalarının benzer amaçları olmakla birlikte, on yıl içerisinde üretilecek her 3 araçtan birinin elektrikli araç olacağı varsayılırken, tüm firmaların bu araçların üretimlerindeki maliyetleri düşürebilmek için önemli yatırımlar yaptıkları da gözden kaçmıyor. Bu konuda Türkiye pazarının da yakın gelecekte çok önemli bir konuma geleceğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.