Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Desteği (tarktör Kredisi)

 
Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Desteği (tarktör Kredisi)
 

Çiftçileri desteklemeye yönelik yapılan çalışmalar içinde bulunan traktör hibe desteği için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmalar devam etmektedir. Besicilik, yetiştiricilik ve sütle sanayi bölgesi haline alan şehirlerde %50’ye varan hibe destekleri verilecektir. Çiftçiler için oldukça önemli bir ihtiyaç olan traktör alımları için verilecek olan hibe destekleri Bakanlar Kurulu kararının ardından yürürlüğe konulacaktır. Devlet tarafından verilecek olan tarım aletleri desteklemeleri 2018 yılında yürürlüğe girmesi beklenmekte ve yürürlüğe girdiğinde bu hibeden faydalanacak olan çiftçilerin belirli illerde kayıtlı olarak tarımla uğraşıyor olmaları gerekmektedir. Bu iller şu şekilde sıralanmaktadır;

   
  • Ağrı, Afyon, Amasya, Balıkesir, Erzurum, Diyarbakır, Isparta, Çorum, Malatya, Samsun, Konya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Ordu, Trabzon, Sivas, Tokat, Van, Yozgat, Çanakkale, Aydın, Ardahan, Ankara, Bursa, Denizli, Çankırı, Burdur, Elâzığ, Karaman, Giresun, Kastamonu, Erzincan, Manisa, Muş, Uşak, Kütahya, Mardin, Mersin ve Nevşehir’dir.

Milli tarım projesi kapsamında yer alan tarım makinaları hibe desteği 2018 yılında mazot desteği ile de birleştirilecektir. Bu kapsamda yüzde 50’ye varan mazot yardımı yapılacaktır.

TKDK Hibe Traktör Desteği

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kısaca ismiyle TKDK, ülkemizde tarımsal alanda pek çok gelişmeye yardım etmiş bir kurum olarak hizmet vermektedir. Avrupa Birliği tarafından verilen destek kredilerini dağıtmakla yetkili tek kuruluştur. TKDK hibe traktör desteklerini belirli programlar çerçevesinde ve mikro kredi şeklinde sunmaktadır. Traktör desteği alabilmek için dahil olmanız gereken programlar şunlardır;

  • Et üreten tarımsal işletmeler
  • Süt üreten tarımsal işletmeler
  • Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi yönelik faaliyet gösteren işletmeler

TKDK hibe traktör desteği kapsamında yatırımcıların alacak traktörlerin %50 ila %65’i hibe olarak verilecektir. TKDK traktör desteği proje örneği ve başvuru formuna http://www.tkdk.gen.tr/ resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. TKDK proje örneklerine internet üzerinden de kolayca ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Kaliteli ve iyi sunulmuş projelere destek veren TKDK, projeleriniz için  farklı alanlarda profesyonel destek vermeye devam etmektedir. Traktör hibe desteği sorgulama işlemini de TKDK resmî web sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Kullanılır

TKDK Traktör Hibe Desteği İçin Gerekli Evraklar

Hibe desteği verilen tarım makinaları traktör, römork, tarım aleti, pulluk ve biçer döner olarak sıralanabilmektedir. TKDK tarafından verilen traktör desteği 30 bin TL’ye kadar çıkabilmekte olup Gerçek ve tüzel kişiler için farklı evrakları temin edilmesi gerekmektedir. Traktör hibe desteği için gerekli evraklar listesinin başında traktör kredisi için proforma fatura yer almaktadır. Traktör için kestiğiniz proforma fatura tutarının yüzde 75’ine kadar kredi kullanma şansına sahip olursunuz. Çiftçiler traktör desteği aldıktan sonra 5 seneye varan uzun vade seçeneklerinden ve uygun faiz oranlarından faydalanabilmektedirler.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası tarafından tarımla uğraşan kişilere ekipman desteği sağlayabilmek amacıyla kredi seçeneği sunulmaktadır. Tarımsal üretime yönelik olarak kullanılmak amacıyla satın alınacak sıfır kilometre veya ikinci el traktörler için kredi verilmektedir. Oldukça uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile sunulan bu kredi de sabit faiz garantisi sunulmaktadır. Tarımsal üreticilerin işletme kapasitelerini geliştirebilmeleri ve büyütebilmeleri amacıyla mekanizasyon araçlarının alımına yönelik olarak kredi kullanımı sağlanabilmektedir.

Ziraat Bankası traktör kredisi için gerekli olan evraklar şekilde sıralanmaktadır;

  • Nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
  •  Çiftçi belgesi
  •  Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  •  İşletmenin son 3 ayına ait bilanço
  •  Tapu kaydı veya kira kontratı

Tüzel kişiler için istenen evraklarda mevcut evraklara ek olarak şirkete ait evrakların eklenmesi gerekmektedir. Gerekli evrakları temin ederek Ziraat Bankası şubelerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.