TCMB 2 Temmuz Vadeli Repo İhalesi (Uzun Vadeli Repo Almak Mantıklımı)

 
TCMB 2 Temmuz Vadeli Repo İhalesi (Uzun Vadeli Repo Almak Mantıklımı)
 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) miktar yöntemiyle düzenlediği 25 Haziran 2018 tarihli repo ihalesinde piyasaya 13 milyar 999 milyon 999 bin 985 lira verdiğini duyurdu.

   

Merkez Bankası’ndan yapılan repo ihalesi duyurusunda miktar yöntemi kullanılarak piyasaya aktarılan tutarın 13 milyar 999 milyon 999 bin 985 TL olduğu açıklanırken, ihaleye gelen teklifin de 19 milyar 105 milyon TL olduğu belirtildi. İhaledeki faiz oranları kontrol edildiğinde ortalama en yüksek ve en düşük basit faizin yüzde 17.75 olduğu görülürken, en yüksek bileşik faizin de yüzde 19.40 seviyesinde gerçekleştiği belirlendi. Ayrıca seçim sonuçlarının piyasalara yansımalarının iyice belli olmasıyla birlikte Merkez Bankası tarafından sürpriz bir şekilde 26 Haziran Salı günü öğleden önce de, miktar yönteminin kullanılmasıyla 3 Temmuz vadeli ve 20 milyar TL’lik yeni bir repo ihalesi açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Repo İhaleleri:

Türkiye ekonomisinin dalgalı yapısına müdahale yöntemleri arayan ve bu sayede özellikle faizleri ve döviz kurlarını kontrol altına almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 12 Ocak 2017 tarihinden 04 Haziran 2018 tarihine kadar haftalık vadeli repo ihalesi açmadı. Ancak döviz kurlarındaki durdurulamaz yükseliş ve piyasalara müdahale ihtiyacının kaçınılmaz olması Merkez Bankası tarafından bu yönde atılacak adımlar içerisine tekrar repo ihalelerinin alınmasını da zorunlu hale getirdi. 12 Ocak 2017 tarihinden 04 Haziran 2018 tarihine kadar haftalık repo ihalesi düzenlemeyen Merkez Bankası gerekli olan fonlamanın tamamını GLP olarak isimlendirilen “geç likitite penceresi faizi” üzerinden yapmaktaydı. Kısa vadede de haftalık repo ihalelerinin süreceği beklenirken, özellikle seçim sonuçlarının netleşmesinden dolayı ekonomik göstergelerin normale dönmesi de beklenmektedir.

Repo İhaleleri Neden Gerekli?

Belirtildiği üzere ihracat açığı ya da kurlardaki önlenemez yükselişin durdurulması amacıyla Merkez Bankası tarafından kararı alınan herhangi bir faiz kararı sonrasında piyasalarda likitite ihtiyacı baş gösterirken, Merkez Bankası bu ihtiyacı kapatmak için bu yöntemle piyasaya para rezervi sağlamaya çalışmaktadır. Merkez Bankası’ndan haftalık fon kullanmak isteyen bankaların da ellerindeki tahvilleri Merkez Bankası’na vermek suretiyle karşılığında ihtiyaç duydukları parayı almaları ve bunun sonucunda ayrıca faiz ödemeleri durumu politika faizi olarak adlandırırken, uzun süredir bankaların fonlamaları gecelik yaptıkları da gözden kaçmayan başka bir durumdur. Bu sayede fonlama faizleri piyasaları etkileyen önemli bir dinamik olurken, faizlerin yüksek seviyede olması büyüme rakamlarını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle repo ihalesinin açılıp açılmadığıyla alakalı haftalık durumlar piyasalar açısından oldukça belirleyici olabilmektedir. Belirleyici olmanın yanında piyasayı izlemek açısından da oldukça önemli fikirler verebilen repo ihaleleri, politika faiziyle fonlama faizi arasındaki ilişki açısından da oldukça önemli durumda. Bu durumda daha bir süre haftalık repo ihalelerinin devam etmesi beklenirken, piyasaların belirleyicilikleri açısından da önemli olmaya devam edeceğe benziyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.