Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenlere Devletten Destek (Tavuk Çiftliği Kredisi)

 
Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenlere Devletten Destek (Tavuk Çiftliği Kredisi)
 

Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenlere, devlet tarafından hibe ve faizsiz kredi desteği sunulmaktadır. Bu sektöre atılmak isteyenler tavukçuluk kredisi devlet desteği nasıl alınır sorusunu sıklıkla sormaktadır. Tavukçuluk kredisi 2018 yılında faizsiz kredi ya da Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi şeklinde alınabilir. Devlet tarafından verilen destek ile hindi, kaz, ördek, bıldırcın, civciv, deve kuşu gibi kanatlı hayvanlar için çiftlikler kurulabilir.

   

Tavukçuluk Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler ve sermayesi olmayanlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından verilen devlet desteğine başvurabilirler. Bankalardan da kredi kullanılabilmektedir. Özel bankalardan da kredi kullanılabilir. Düşük miktarda bir sermayeye ihtiyaç duyuluyorsa, başvurulan kredilerde ipotek ya da kefil istenmeyecektir. Daha yüksek miktarlardaki başvurular için ise kefil ve ipotek istenebilmektedir. Müşterilerin isimlerine kayıtlı taşınmaz malların %50’si değerinde kredi kullanılabilmektedir. Tavuk yetiştiriciliği konusunda en büyük destek ise, Ziraat Bankası’ndan gelmektedir.

Tavukçuluk kredisi devlet desteği şartları nelerdir diye merak edenler, KOSGEB girişimcilik desteği için hangi şartların istendiğini inceleyebilirler. Özellikle de hibe almak isteyenler, KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmalı ve gerekli sertifikaları almalıdır. KOSGEB’e her yıl farklı alanlardaki girişimcilik projeleri için hibe başvurusunda bulunulmaktadır. Ekonomik kaynakların sınırlı olmasından dolayı kontenjanlar sınırlıdır. Başvuran her girişimciye hibe verilememektedir. Değerlendirilen projeler arasından seçimler yapılarak, kimlere hibe verileceğine karar verilir. Hibe desteği alamayan kişiler faizsiz kredi desteğinden faydalanabilir. Devlet tarafından sunulan bu destekleri kullanamamış olanlar ise Ziraat Bankası gibi bankalardan aradıkları desteği alabilirler.

Tavukçuluk Kredisi İçin İstenilen Şartlar

Ziraat Bankası, tavuk yetiştiriciliği konusunda müşterilerine önemli bir destek sağlamaktadır. Bu destek ile çiftlik kurmak için gerekli olan her ihtiyaç karşılanabilir. Kredi kullanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Ziraat Bankası Tavukçuluk Kredisi 2018 yılı için şartlar şu şekildedir:

  • Yumurta tavuğu yetiştirmek için destek alan kişiler 7500 adet tavuk yetiştirmelidir.
  • Bıldırcın, kaz ve ördek yetiştirenler ise toplamda 2500 adet kanatlı hayvan yetiştirmelidir.
  • Etlik piliç yetiştirenler, 10.000 adet hayvan yetiştirmelidir.
  • Devekuşu yetiştiriciliğinde ise istenen hayvan adedi 50’dir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Nasıl Alınır? (Kosgeb Tarım Destekleri)

Belirtilen sayılar, minimum şartları belirtmektedir. Bu rakamların üzerinde de hayvan yetiştiriciliği yapılabilir. Bu adetlerde hayvana sahip olmayan kişiler, adedi bu sayıların üzerine çıkarmak için gerekli çabayı göstermelidir. Adet şartını sağlayamaya kişilere kredi verilmemektedir.

Tavuk Yetiştirmek İçin Neler Gerekir?

Tavuk yetiştiriciliği, dikkatlice düşünülmediği takdirde başarısız bir girişim olabilir. Devlet ya da bankalardan gerekli sermaye desteği sağlandıktan sonra, tavuk yetiştiriciliğinin yapılacağı çiftlik yeri belirlenmelidir. Çiftlik, tavuk ya da yetiştirilecek olan diğer kanatlı hayvanlar için uygun bir yer olmalıdır. Ziraat Bankası’ndan destek alabilmek için banka tarafından yetiştirilmesi istenilen hayvan adetleri düşünüldüğünde, oldukça geniş bir alana ihtiyaç duyulacağı görülebilmektedir. Tavuk çiftliği kurmak için gerekenler bu kadarla da sınırlı değildir. Yeterli sayıda sağlıklı hayvanın temin edilmesi de önemli bir sorun olabilmektedir. Elde edilen sermaye ile istenilen sayıda hayvan satın alınabilir. Yetiştirilen tavuk sayısına göre yem ve su ihtiyaçlarının karşılanması da gerekmektedir. Tavukların sağlığı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması önerilir. Tavukların normal davranışlarının ne olduğunun bilinmesi, anormal durumların daha hızlı tespit edilebilmesini sağlar. Yetiştirilecek olan tavuk türü de iyi belirlenmelidir. Türlere göre yumurtalama süreleri ve sayısı değişebilir. Sağlıklı tavukların temin edilebilmesi için güvenilir tavuk tedarikçileri ile işbirliği yapılmalıdır. Çiftliğin resmi olarak açılması için gerekli evrakların da hazırlanması ve ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.