Tavuk Yetiştiriciliği İçin Tavuk Çiftliği Kredisi Çekme Şartları Nelerdir

 
Tavuk Yetiştiriciliği İçin Tavuk Çiftliği Kredisi Çekme Şartları Nelerdir
 

2018 yılı itibariyle tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilere devlet tarafından hibe ve faizsiz tavuk çiftliği kredisi çekme imkanları sunulmaktadır. Kosgeb tarafından gerçekleştirilen projeler dahilinde; süs tavuğu yetiştiriciliği ya da organik yumurta üretimi yapmak isteyen kişiler için hibe kredi ve faiz kredi imkanları yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra Ziraat Bankası aracılığı ile canlı kanat hayvan alımı ya da tavuk çiftliği kredisi kullanılabilmektedir.

   

Tavuk çiftliği kurmak için gerekli olan tesisin maliyetleri için Kosgeb’in İmalat bölümüne, kümes hayvan yetiştiriciliği adı altında başvurulabilir. Bir diğer devlet desteği imkanı ise Ziraat Bankası’nın damızlık kanatlı yetiştiriciliği için sunduğu kredidir. Tkdk’nin sunduğu IPARD programı ise tavuk yetiştiriciliği için devletin sunduğu bir diğer destektir. Sayılan üç devlet birimi; kaz, ördek, hindi, civciv, bıldırcın, deve kuşu gibi kanatlı hayvanlar çiftliği için çiftçilere destek sunmaktadır.

Ziraat Bankası’nın Sunduğu Tavuk Yetiştiriciliği Desteği

Yumurta tavuk yetiştiriciliği için Ziraat Bankası’nın sunduğu damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisine başvurulabilir. Banka, son derece uygun faiz oranlarında ve uzun ödeme seçenekleriyle çiftçilere pek çok kolaylık sunmaktadır. Yumurta tavukçuluğu maliyeti uygun faiz oranlarında Ziraat Bankası aracılığı ile aşağıdaki ihtiyaçların tümüyle karşılanabilmektedir.

 • On bin adet etlik ya da yumurtalık piliç,
 • Bin adet kaz, bıldırcın, ördek,
 • Beş bin damızlık hindi,
 • Yüz adet deve kuşu,
 • Kümes ve de kuluçkahane yapım ya da tadilat giderleri,
 • Bio güvenlik önlemleri için yapılan masraf,
 • Gübre işleme tesisinin yapım ya da tadilat gideri,
 • Tesis için gerekli olan tüm alet ve de edevat giderleri,
 • Yenilebilir enerji ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılacak tün harcamalar.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi İçin Başvuru Şartları

Ziraat Bankası’nın sunduğu tavuk çiftliği kredisinden yararlanmak için bankanın sunduğu birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Prefabrik tavuk çiftliği maliyeti Ziraat Bankası aracılığıyla karşılanmak istendiğinde, banka şubelerine başvuru yaparken gerekli olacak evraklar;

 • Başvuru sahibin kimlik fotokopisi,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu gösteren belge,
 • Başvuru sahibinin kira kontratı ya da evin tapusu, ( Tarımsal işletmenin teşvik edivi belgeleri olarak istenmektedir)
 • Başvurulan kredi için güvence gösterilebilecek belgeler,
 • İşletme bilanço hesabına göre faaliyette bulunan bir işletme varsa, işletmenin sın üç yılını dahil eden gelir ve bilançonun yer aldığı tablo, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB’ten İş Yeri Açmak İsteyen Engelliler İçin Kredi (Kosgeb Engelli Kredisi)

Yukarıda belirtilen belgeler, Ziraat Bankası şubelerinde gtavuk çitliği kredi başvurusu esnasında bırakılmalıdır. Ardından mümkün olan en kısa süre içinde tüm şartların sağlanması ve kredi notunun uygun olması durumunda kredi kullanılabilmektedir.

Kosgeb’in Sunduğu Tavuk Çiftliği Desteği

Tavuk çiftliği sahibi olarak yatırım yapmak isteyen kişiler için devlet kanallarıyla pek çok destek sunulmaktadır. Bu kanalların başında ise Kosgeb gelmektedir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken en önemli nokta; Kosgeb’in ürünün kendisinin yani tavuk alınmasında kredi sunmamasıdır. Kosgeb’in sunduğu destekte bir çiftlik için gerekli olan alet ve edevat maliyeti yer almaktadır. Yani Kosgeb, tavukların kesildikten sonra paketlenmesi, temizlenmesi ve de satışa hazır konuma getirilmesi için bir tesiste gerekli olan tüm aletlerin alınmasına yönelik kredi vermektedir. Etlik tavuk çiftliği maliyet kapsamında verilen bu destekten yararlanmak için tüm sorular, Kosgeb İletişim Merkezi’ne sorulabilmektedir. Bunun için 444 15 67 numaralı hat üzerinden yetkililere ulaşılabilir. Kosgeb aracılığı ile devlet destekli kredi ya da hibe imkanlarından; koyun, inek, keçi, dana, manda, düve işletmeleri için de yararlanılabilmektedir. Sayılan destekler haricinde işletme süreçleri ve tarımsal etkinlerinde kullanılacak araç gereçler için ortaya çıkan ihtiyaçlar da Kosgeb aracılığıyla karşılanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.