Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti (Tavuk Çiftliği Kredisi)

 
Tavuk Çiftliği Kurmanın Maliyeti (Tavuk Çiftliği Kredisi)
 

Tavuk çiftliği kurmak özellikle kırmızı et fiyatlarının plansızca ve oldukça arttığı son dönemlerde önemli bir girişimcilik hamlesi olarak nitelendirilirken, Türkiye’de kanatlı hayvan pazar payının da gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Kuşkusuz kanatlı hayvan üretimleriyle alakalı en büyük paya sahip olan tavuk yetiştiriciliği konusundaki finansal problemin çözümlerinde Ziraat Bankası başta olmak üzere bazı devlet ve özel bankaların varlıkları da dikkat çekerken, KOSKEB ve TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) destekleri de çok önemlidir.

   

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Ortalama Bütçe Ne Kadar Olmalı?

Tavuk çiftliği kurulab ilmesi için sektör araştırması yapıldığında genel anlamda tavuk çiftliği kurulmasının çok kolay olmadığı söylenebilmekle birlikte, aslında bu uğraşın çok zor bir girişim olmadığı da belirtilmelidir. Tavuk çiftliği getirisi öncesinde tavuk çiftliğinin hangi amaçla kurulumunun yapılacağına kadar verilmelidir. KOSGEB meslek kodlarında da ayrıntılı olarak görüleceği üzere tavuk çiftliği;

  • Tavuk üretimi, tavuk eti üretimi ve işlenmesi
  • Yumurta yetiştiriciliği, organik yumurta yetiştiriciliği ya da salma tavukçuluk
  • Süs tavuk yetiştiriciliği yapılması başlıklarının hangisi için yapılacağıyla alakalı olarak maliyet konusunda değişim göstermektedir.

Bu yönde ilk olarak çiftlik kapasitesinin kaç adet tavuk alacağıyla ilgili karar verilmelidir. Ülkemizde 500 tavuk kapasiteli tavuk çiftliklerinden 5000 kapasiteli tavuk çiftliklerine kadar prefabrik ya da çadır tavuk çiftlikleri bulunurken, 2018 rakamlarına göre 53 bin TL’den, 300 bin TL’ye kadar varabilen maliyet değerleriyle karşılaşabilmek mümkündür. Tavuk çiftliği kurma maliyeti 2018 yatırımın yapılacağı arazinin büyüklük, nitelik ve metrekaresine, çiftliğin toplam tavuk adetine ve yatırımın yapılacağı kırsal bölgeye göre değişkenlik gösterirken; tavukların özellik ve farklı nitelikleri de maliyet hesaplarının değişkenlik göstermesini sağlayabilir. Ayrıca tesisin beton, prefabrik ya da çadır olması da önemli dinamik değişkenliklerine neden olabilir.

Kurulacak Tavuk Çiftliği Özellikleri Nasıl Olmalı?

Hem KOSGEB hem de TKDK tarafından kurulacak olan tavuk çiftliğinin yerleşim yerlerinden uzak kırsal bir alanda olması çok önemlidir. Prefabrik tavuk çiftliği maliyeti arazinin toprak verimliliği açısından da değişkenlik gösteren bir veridir. Özellikle organik yumurta yetiştiriciliğinde tavukların doğal ortamlarında olması, verimli yeşilliklerde beslenmesi çok önemlidir. Bu nedenle arazi niteliği de önemliyken tesisin elektrik, su, ısıtma, tavuklara dışarıdan gelecek diğer hayvan saldırıları konusunda güvenlik ve kurulan tesisin tavuk arzına uygunluğu da hem maliyet hem de krediye uygunluk açısından önem teşkil etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hakkında (Ziraat Ve Tarım Kredileri Kullanma Şartları)

Tavuk Çiftliği Kurulabilmesi İçin Hibe ve Kredi Desteği Sağlayan Kurumlar:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tavuk çiftliği kurulması yönünde TKDK tarafından verilen teşvik oranları %80’lere kadar çıkabilirken, bu yönde çok avantajlı Ziraat Bankası kredileri ve KOSGEB desteklerine de başvuru yapılabilir. KOSGEB temelde hiçbir canlı hayvan alımı için hibe ve kredi desteği sağlamasa da, nitelikli bir tavuk çiftliği kurulumu, tavuk ile ilgili her türlü makine ve ekipman alımı ve yenilenmesi, kira ve personel maliyetlerinin karşılanması, 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti noktasına kadar ilk etapta 50 bin TL’ye kadar hibe ve 100 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlamaktadır. TKDK tarafından verilen teşvik desteği KOSGEB’ten farklı olarak canlı tavuk alımı için de verilebilir. Ancak TKDK teşvikleri tavuk çiftliği kurulacak bölgeye göre de değişkenlik gösterebilir. Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi ise tamamen kredi sahibinin geri ödeme isteğine göre esnek bir şekilde olurken, kredi faiz oranı aylık %1’in altındadır. Ancak Ziraat Bankası ekspertiz kontrolleri de tavuk çiftliğinin her anlamda uygunluğu konusunda önemli noktalar içerecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.