Tarımcılıkta Buğday Desteği Nasıl Alınır? Buğday Desteğini Hangi Banka Verir

 
Tarımcılıkta Buğday Desteği Nasıl Alınır? Buğday Desteğini Hangi Banka Verir
 

Buğday desteklemeleri ödemeleri almak için başvurulabilecek çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Devlet ve özel kurumlar, tarımcılığın gelişimine destek olmak için kredi ve ödenek hizmeti sağlamaktadır. Devlet tarafından bakliyat, buğday, arpa, yulaf, mısır ve nohut eken çiftçilere destek parası ödeniyor. Destekten yararlanacak çiftçiler, Ziraat Bankası üzerinden ödeme alabilmektedir. 2018 yılında çiftçiye destek paraları ödemeleri başladı. Destekten yararlanmak isteyenler en kısa sürede başvurularını tamamlamalıdır.

   

Buğday Destek Ödemeleri Miktarları

Yayınlanan bildirgelerde mazot desteklemesi, gübre desteklemesi, sertifikalı tohumluk kullanım desteği, organik tarım desteği, prim desteği ve sertifikalı tohumluk üretim desteği olmak üzere ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerin miktarı dekar ya da kilogram başına göre hesaplanmaktadır.

  • Mazot desteklemesi dekar başına 4,85 TL,
  • Gübre desteklemesi dekar başına 6,6 TL,
  • Organik tarım desteklemesi dekar başına 8,5 TL,
  • Prim desteği kilogram başına 5 kuruş,
  • Sertifikalı tohumluk üretim desteği ise kilogram başına 10 kuruştur.

Bu tabloya göre kilogram başına yapılacak hububat fark ödemesi 2018 desteği, yağlık ayçiçeğinde 30 kuruş, kütlü pamukta 65 kuruş, soya fasulyesinde 50 kuruş, kanolada 40 kuruş, dane mısırda 4 kuruş, aspirde 45 kuruş, zeytinyağında 70 kuruş; buğday, arpa, çavdar, yulaf da 5 kuruş; kuru fasulye, nohut, mercimekte 20 kuruş; çeltikte 10 kuruş ve çayda 12 kuruştur.

Mazot Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım destekleme ödemeleri 2018 hizmetlerinden biri olan mazot desteğinden yararlanmak isteyenler, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmalıdır. Daha önce kaydolmuş olanlar, güncel kayıtları yoksa kayıtlarını yenilemelidir. İlk kez kayıt olacaklar ise en kısa sürede işlemleri tamamlamalıdır. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra sisteme kayıt olunduğuna dair dilekçe ile Tarım İl ya da İlçe Müdürlükleri ziyaret edilmelidir. Bu destekten yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazisine sahip olmak gerekir. Başvuruların, belirlenen başvuru tarihleri içerisinde gerçekleştirilmesine de dikkat edilmelidir. Çiftçi destek ödemeleri sorgulama işlemi sistem üzerinden gerçekleştirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evlilik Finansmanı İçin Başvurulabilecek Bankalar (Borçlanarak Evlenme)

Gübre Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarımcılık ile uğraşanların ihtiyaçları arasında en önemlilerinden biri de gübredir. Gübre kalitesi, ürünlerin kalitesini de belirler. Kötü bir gübre, kötü bir hasat döneminin geçmesine neden olur. Kaliteli gübre kullanmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayanlar ise gübre desteğine başvurabilir. Gübre desteklemesinden yararlanmak için de Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olunması gerekmektedir. Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine dilekçe yazılarak başvuru gerçekleştirilebilir. Sisteme kayıtlı olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Sisteme kaydını yaptırmış ancak kayıt süresi dolmuş ve güncellememiş kişilerin başvuruları da değerlendirilmemektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne yapılan kayıtların geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda kayıtların yinelenmesi gerekir.

Gübre desteklemesinden yararlanmak isteyenlerin tarımcılık gerçekleştirdiği alan, en az 1 dekar olmalıdır. Daha küçük alanlarda gerçekleştirilen tarımcılık faaliyetleri için destek verilmemektedir. Eğer tek parça 50 dekar ve üzeri arazi söz konusu ise arazide toprak tahlilinin yapılması gerekmektedir. Tahlil yaptırma şartı mazot desteğinde bulunmazken, gübre desteği için zorunlu tutulmaktadır. Toprak analizi 50 dekarlık alanları kapsamaktadır. Bu nedenle, 100 dekarlık bir alan için 2 adet tahlil yaptırılması gerekecektir. 150 yerine 140 dekar alana sahip olanlar da 3 kez tahlil yaptırmalıdır. 2 kez tahlil yaptırılırsa yalnızca 100 dekar için destek alınabilir. Arazilerinin kaç dekar olduğunu bilmeyenler, en kısa sürede ölçüm yaptırmalıdır. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt işlemi Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ziyaret edilerek gerçekleştirilebilir. İlk kez kayıt yaptıracaklar ve kaydını yenileyecek olanlar, gerekli belgeleri de yanlarında bulundurmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.