Tarım Desteği Almak İçin Ne Yapılmalıdır? (Çiftçiye Faizsiz Üretim Desteği)

 
Tarım Desteği Almak İçin Ne Yapılmalıdır? (Çiftçiye Faizsiz Üretim Desteği)
 

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2018 yılı için tarım desteklerini açıkladı. Alansal bazda ve mazot – gübre için verilen desteklerin yanı sıra, tohum ve fidanlar ile ilgili destek tutarlarını ve şartlarını açıkladı. Tarım desteği nasıl alınır sorusuna verilecek cevap, alınmak istenen tarım desteği türüne göre farklılık gösterecektir. Başvuru yolları benzer olsa da, destekler için istenen şartlar farklılık gösterebilmektedir. Tarım desteğinden faydalanmak isteyen üreticiler;

   
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ve üretici oldukları ürünün kayıt sistemine üye olmalıdırlar.
 • Destekler Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacağı için üreticinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmalıdır.
 • Tarım desteği 2018 yılında dekar (dönüm) başına yapılacaktır. Bu nedenle en az 1 dekar (dönüm) arazinin bulunması gerekmektedir.
 • Tarım desteği verilecek ürünler arasından üretim yapmalıdırlar.
 • Başvurularını T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yapmaları gerekmektedir.
 • Sahte belgelerle başvuruda bulunmamalıdırlar.

2018 Yılı İçin Belirlenen Tarım Hibe Destekleri

Verilecek tarım hibe destekleri, Bakanlar Kurulu tarafından Resmi Gazetede belirlenerek T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlanmıştır.

 • Bitkisel üretim yapan küçük aile işletmeleri, dekar başına 100 TL hibe alacaklardır.
 • Fındık üreticileri, dekar başına 170 TL hibe alabileceklerdir.
 • İyi tarım uygulamaları kapsamında meyve ve sebze üreticileri bireysel olarak dekar başına 50 TL, grup olarak dönüm başına 40 TL hibe alacaktır. Süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkiler üreticileri grup olarak dekar başına 50 TL, çeltik üreticileri dekar başına 10 TL ve örtüaltı dekar başına 150 TL olarak belirlenmiştir.
 • Mazot ve gübre desteği ürüne göre değişmekte olup, dekar başına 10 TL ile 40 TL arasında değişen hibeler alınabilecektir.
 • Organik tarım destekleri için kategoriler oluşturulmuş ve dekar başına 10 TL ile 100 TL arasında değişen hibeler öngörülmüştür.
 • Dekar başına 40 TL toprak analizi desteği verilecektir.
 • Dekar başına 30, 60 ve 135 TL arasında değişen fiyatlarda ÇATAK desteği verilecektir.
 • Sertifikalı fidan üretimi için adet başına aşılı fidanlar için 1 TL, aşısız fidanlar için 0,50 TL hibe belirlenmiştir. Ayrıca dekar başına 280 TL ile 400 TL sertifikalı fidan desteğinin yanı sıra standart fidanlar için dekar başına 100 TL hibe verilecektir.
 • 000 TL tarımsal yayım ve destekleme desteği öngörülmüştür.
 • Yurt içi tohum desteği için dekar başına 4 TL ila 80 TL, kg olarak 0,08 TL ila 4 TL arasında hibeler verilecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kefilsiz 30 Bin TL Kredi Veren Bankalar (Kesin Onay)

2018 Yılı Tarım Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım destekleme ödemeleri 2018 yılında Ziraat Bankası tarafından yapılacak olup, destek türüne göre ödeme tarihleri değişmektedir. Tarım desteklerine hak kazanan üreticiler, 2018 tarım destekleri ne zaman ödenecek sorusuna cevap bularak Ziraat Bankası’nın yolunu tutmak isterler. Fındık, hububat, dane mısır ve yağlı tohumlu bitkiler destekleme ödemeleri gerçekleştirilmiş olup, ödeme tarihlerini belirleyen faktör TC kimlik numarası ve vergi kimlik numarası son haneleridir. Ziraat Bankası tarafından bu numaralara göre ödeme tarihleri açıklanmakta olup, açıklanan ödeme tarihinde saat 18:00’den sonra Ziraat Bankası hesaplarına ödemeler aktarılmaktadır.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Destekleme Ödemeleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı destekleme ödemeleri sorgulama yapabilmek için, E-Devlet uygulaması kullanılmalıdır. Üreticilerin başvuruları sonrasında tarımsal destekleme ödemelerine hak kazanıp kazanmadığı takip edebilmeleri için E-Devlet şifreleri ve TC Kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü sayfasından sorgulama yapmalıdırlar. E-Devlet şifresi bulunmayan başvuru sahipleri, PTT şubelerinden E-Devlet şifrelerini temin edebilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.