Solucan Gübresi KOSGEB Destek Projeleri Nelerdir? (Kosgeb Solucan Gübresi Desteği Alma)

 
Solucan Gübresi KOSGEB Destek Projeleri Nelerdir? (Kosgeb Solucan Gübresi Desteği Alma)
 

Solucan gübresi organik bir gübredir ve Vermicompost ismi dünyada kullanılan yaygın bir isim olduğu için gübre biçimi de bu isimle adlandırılır. Solucanlar eski çağlardan beri var olan canlılardan olup güçlü bir bağışıklık sistemleri vardır. Solucanların dışkılarından elde edilen solucan gübresi organik bir gübre çeşidi olup sebze ve meyvelere uygulandıklarında kalitelerini arttırır ve hastalıklara direnç sağlayan ürünler yetiştirilmesini sağlar. Solucanların sindirim sistemlerinde çok sayıda bulunan enzimler, büyüme hormonları ve ürünlerin sağlıklı ve çabuk büyümesini sağlayan mikroorganizmalar sayesinde solucan gübresi uygulanarak yetiştirilen ürünlerden sağlıklı ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır. Ülkemizde üretimi Solucan gübresi KOSGEB desteği ile sağlanabilmektedir. Şayet solucan gübresi işletmesi açmak istiyorsanız bunun için KOSGEB den destek almanız mümkün olmaktadır. Bu desteklere başvurabilmek için öncelikle KOSGEB resmî web sitesinde üyelik açmanız gerekmektedir. Aynı zamanda KOSGEB eğitimlerine katılarak sertifika almanız zorunludur. Daha sonrasında KOSGEB’in belirlediği şartlar çerçevesinde başvuru adımlarını takip edebilirsiniz. KOSGEB verdiği desteklerle pek çok alanda, KOBİ’lere destek vermektedir. Projeleri destekleyerek yardımcı olmaktadır. Finansal desteklerin yanı sıra danışmanlık destekleri de verilmektedir.

   

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği 2018

Solucan gübresi üretimi devlet desteği 2018 yılında toplam 150.000 TL’dir. 50.000 TL tutarı geri ödemesiz verilmektedir. 100.000 TL tutarındaki destek ise geri ödemeli verilmektedir. Geri ödemesiz destekler kullanılacak çeşitli demirbaşlar kira ve personel giderleridir. Geri ödemeli destek ise sabit yatırım desteği için faizsiz olarak verilir ve 2 yıl ön ödemesi bulunmaz. Bu tutarı alabilmek için kendi öz sermayenizde bulunması gerekmektedir. KOSGEB hibe desteklerinde girişimci sertifikası alma şartı koymaktadır. KOSGEB girişimci sertifikası eğitimleri vermektedir ve bu eğitimler belli dönemlerde verilmektedir. Eğitimlerin tarihlerini KOSGEB resmî web sitesinde takip edebilir ve kaydolabilirsiniz. Desteği alabilmeniz için de eğitimden sonra mutlaka bir proje sunulması gerekmektedir. Girişimcilere sağlanan hibe destekleri verildiğinde, kurulacak olan solucan üretim tesisi açılışı için de KOSGEB’İN oluşturduğu şartlar çerçevesinde yerine getirmeleri talep edilmektedir.

Solucan Gübresi Üretim Sertifikası

Solucan gübresi üretimi yapmak istiyorsanız devletten bakanlık onayı almak zorundasınız. Solucan Gübresi Üretim Sertifikası aynı zamanda bakanlık onayı anlamına gelmektedir.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey solucan gübresi üretimine uygun bir üretim binasıdır. Şahsen başvuru yaparak şirket kurulumu isteğinizi muhasebecinizin de yardımını alarak yapabilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketi kurmak isteyebilirsiniz. İlgili belediyeden temin edeceğiniz işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile bölgedeki tarım ve il müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Tarım ve il müdürlüğünün sizden istediği gerekli bazı dosyalar Tarım bakanlığı onayından sonra ı tamamlayarak sertifika onay sürenizi beklemelisiniz. Tarım bakanlığının onayından sonra lisans başvurunuzu yapabilirsiniz. Lisansınızı aldıktan sonra ise tarım bakanlığı sizden bazı evraklar ister ve bu evrakları tamamladığınız zaman organik sertifikanızı alabilir ve tescil için başvurunuzu yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kara Listeye Nasıl Girilir Ve Nasıl Sorgulanır? (Merkez Bankası Ve Findeskten Sorgulama Yöntemi)

Solucan Gübresi Üretimi Destek Şartları

KOSGEB Solucan gübresi üretimi destek şartları mevcuttur.  İstediğiniz desteği almak için bu şartların uygun olması gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi kurulu bir şahıs işletmemenizin bulunmaması gerekmektedir. İşletmenizin bulunması halinde ise sizin payınızın yüzde ellinin altında olması gerekmektedir. Ayrıca son bir sene içerisinde benzer konularda işletme yapmamış olmanız gerekli şartlar arasındadır. Diğer bir şart ise KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmak ve kurs bitince KOSGEB veri tabanına kayıt yapılmasıdır. Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra onaylanması durumunda destek süreniz başlamış olacaktır. Bu süreci KOSGEB resmi web sitesi üzerinden takip edilebilmektedir ve başvurularınızı ilinizde bulunan KOSGEB şubesinden yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.