Sivil Terör Mağdurlarına Faizsiz Konut Kredisi Hakkı (Hangi Banka Kredi Verir)

 
Sivil Terör Mağdurlarına Faizsiz Konut Kredisi Hakkı (Hangi Banka Kredi Verir)
 

Devlet sivil terör mağdurlarının da şehitlik kapsamına alınması neticesinde şehit ailelerine bazı haklar tanımaya devam etmektedir. Bu haklardan ilki, şehit ailelerine bağlanan maaşlar ile verilen desteklerdi.  Devlet bu hakkın yanında şehit ailelerine faizsiz konut kredisi fırsatı da vermeye başlamıştır. 2018 yılı için de 114.000 TL faizsiz konut kredisi ile sivil terör mağdurlarına destek olunmaktadır. Şehit ailelerinin sahip olmak istedikleri evlerin lokasyonu ya da değeri ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Sivil terör mağdurlarına faizsiz konut kredisi için gerekli evraklar tamamlanıp, teslim edilir ve ödenecek tek tutar ilk seferde %1 oranında yapılacak masraftır. Şehit ailelerine verilen maaş desteğinin yanı sıra ev sahibi olabilmeleri için fırsat sunulması pek çok ailenin mağduriyetini giderecektir. Bankalarda mevcut kredi ödemeleriniz varsa ya da bankalardan kullanmak istediğiniz kredilerde, faizsiz konut kredisinden faydalanmanız herhangi bir olumsuz durum teşkil etmemektedir. Aynı zamanda bankalardan kredi kullanımı da yapabilirsiniz. Faizsiz konut kredisinin geri ödemesi şehit yakınlarının aldıkları aylıkların dörtte biri olarak kesilerek alınmaktadır. Tek ödeme yöntemi bu şekilde yapılmaktadır. Terör mağdurları yasası sayesinde devletin sunduğu desteklerden faydalanabilirsiniz.

   

Faizsiz Konut Kredisinde Faydalanabilmek İçin Hak Sahipliği Belgesi Nereden Alınır?

Faizsiz konut kredilerinden faydalanabilmek için hak sahipliği belgesini temin etmeniz gerekmektedir. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ’ndan temin edilebilmektedir. Bu belge için SGK ’ya bir dilekçe yazarak, başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hak sahipliği belgeniz dilekçe gönderildikten sonraki 2 ila 3 ay içerisinde ikamet adresine gönderilmektedir. Er şehit yakınlarının ve vazife malullerinin dilekçelerini SGK Primsiz Ödemeler Daire Başkanlığı’na hitaben yazılarak Tuna Caddesi No.7 Kızılay / ANKARA adresine, rütbeli şehit yakınları ve vazife malullerinin ise SGK Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı’na hitaben yazılarak Mithat Paşa Cad. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA adresine dilekçelerini göndermeleri gerekmektedir. Faizsiz konut kredisi için hak sahipliği belgesi olmadan başvuru yapılmamaktadır. Bu nedenle öncelikle belgenin temin edilmesi gerekmektedir. Hak sahipliği belgenizi temin ettikten sonra bulunduğunuz il veya ilçedeki herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ziraat Bankasına götürmeniz gereken evraklar şunlardır;

  • Hak Sahipliği Belgesi
  • Satın alınmak istenen gayrimenkulün noter onaylı kopyası
  • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çiftçi Kayıt Sistemi Milyonlarca Kişiye Hibe Dağıtıyor! (Çiftçi Hibe Krediler)

Gerekli sözleşmeler imzalandıktan sonra kredinin onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Başvurudan sonra 1 ila 2 ay içerisinde krediniz onaylanacaktır.

Sivil Terör Mağdurlarına İstihdam Hakkı

Terör mağdurlarına istihdam hakkı sunan devlet, bu hakkın kullanılabilmesi için yaş sınırı uygulamasını kaldırıldı. Öncelikle eşi olmak üzere, eşi yoksa anne, baba veya kardeşlerin istihdam hakkını kullanabilmektedirler. Eş, anne, baba veya kardeşlerin kullanamaması söz konusu olursa, çocuklardan ikisi de bu haktan faydalanabilmektedir. Terör mağdurları için sağlanan istihdamın iki katına çıkarılacağı belirtilmektedir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na ait fabrika ve işletmelerde görevli olan ve patlayıcı maddelerin üretimi veya zararsız hale getirilmesi gibi eylemler sırasında hayatını kaybedenlerin anne-babası da kamuda istihdam edilme hakkına sahip olacaklar. Terör mağdurlarının ailelerinde istihdam hakkından faydalanmak isteyen 45 yaş ve altında birey bulunmuyor ise, yaş şartı aranmaksızın eş veya çocuklardan biri ile anne, baba veya kardeşlerden sadece biri istihdam hakkından yararlanacaktır. Terör mağdurlarına kadro konusunda da öncelik verilecek ve destek olunacaktır. Ülkemizde bulunan ve 50 üzeri çalışanı olan firmalara yönelik yükümlülükler arasında terör mağdurları için istihdam sağlamak eklenmiştir. İstihdam sayısının iki katına çıkarılacağı ve daha fazla terör mağduruna yardım edileceği belirtilmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise mezunu olan sivil terör mağdurlarına memurluk yapabilme hakkı tanınmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.