Sigortada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır (Sigortadan Para Geri Alma)

 
Sigortada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır (Sigortadan Para Geri Alma)
 

Sigortada unutulan para miktarı, küçümsenemeyecek tutarlara ulaşmıştır. Sigorta ve emeklilik şirketlerinin yaptıkları açıklamalara göre, sigortadan hak edilip tahsil edilmeyen alacaklar belirli bir süre sonunda Güvence Hesabı’na devredilmektedir. Sigorta ve emeklilik şirketleri, müşterileriyle yaptıkları poliçelerde belirledikleri tazminat ya da hasar alacakları, poliçenin hazırlandığı tarih üzerinden uzun bir süre geçmesiyle, müşterinin sözleşme içeriğindeki maddeleri unuttuğunu, bu sebeple hakkedişi olan tutarların farkında olmadığını belirtmektedirler. Zamanla değişen iletişim bilgileri sebebiyle müşterilerine ulaşmakta zorlanan sigorta ve emeklilik şirketleri, alacaklarının zaman aşımına uğramaması için müşterilerden düzenli olarak iletişim bilgisi güncellemesi talep ettikleri, bu talepler için dahi geri dönüşlerin zamanında ve tam yapılmadığını aktarmaktadırlar. Güvence Hesabı, tazminat ya da hasar alacakları olduğunu düşünen sigortalıların, e-devlet sistemi üzerinden basit adımlarla alacak sorgulama yapabilecekleri bir ekran geliştirmiş olup sigortalılara bu anlamda ulaşabilmeyi amaçlamaktadır. Bu dönem içinde vefat etmiş olan sigortalıların hak sahibi mirasçıları ise ilgili sigorta firmasına gerekli bildirimleri yaparak toplam tutarı yasal mevzuat uygulamaları çerçevesinde tahsil etme şansına da sahip olmaktadır.

   

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Unutulan Paralar

Sosyal Güvenlik Kurumu, sahip olunan haklarla ilgili bilgi yetersizliğinden dolayı sigortalı tarafından kurumdan alınmayan birçok ödemenin bulunduğunu belirtmektedir.

  • Süt parası: Her doğum sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigortalı kadınların her yıl kurum tarafından belirlenen miktarda süt parası alma hakkı vardır. Bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne verilen kısa bir talep dilekçesiyle süt parası ödemesi takip eden ay içinde tek seferde ödenmektedir.
  • Çeyiz yardımı: Yetim maaşı alan kızların, evlenme kararı almalarının ardından kuruma yapacakları başvuruyla yetim maaşının 24 katına kadar çeyiz yardımı yapılmaktadır. Bunun için kuruma verilen dilekçe ile birlikte evlilik cüzdanı fotokopisi yeterli olacaktır.
  • Cenaze yardımı: Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışanların iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefatı, sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken vefatı veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken vefatı sonrasında, sigortalının sırasıyla eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa anne babasına, onlar da yoksa kardeşlerine verilir. Cenaze yardımı, kurum tarafından her yıl belirlenen sabit tutar üzerinden ödenir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  QNB Finansbank Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme Nasıl Yapılır

Bu yardımların tahsil edilmediği, unutulduğu durumlarda sigortalının geriye dönük olarak 5 yıl talep etme hakkı bulunmaktadır.

Hayat Sigortasında Unutulan Paralar

Özel sigorta şirketleri tarafından yapılan hayat sigortası, uzun vadeli bir ödeme sistemi olduğundan gerek hak sahipleri gerekse mirasçılar tarafından unutulabilmektedir. Sigortalının uzun vadede birikimini hesaplarda unutmasının yanı sıra, vefatı sonrasında mirasçılarının çoğunluğunun bu sigortanın varlığından haberleri olmamasından kaynaklı olarak, tazminat hakedişleri hesaplarda kalmaktadır. Özellikle sigortalıların, çalıştıkları firmalar tarafından bir yan hak olarak sağlanabildiği hayat sigortası tazminatı ödemelerinin ciddi boyutlarda hesaplarda biriktiği, sigorta firmaları tarafından aktarılmakta, bireylerin mutlaka sorgulama ekranlarından TC kimlik numaraları ile sorgulama yapmalarını önerdiklerini belirtmektedirler.

Trafik Sigortasında Unutulan Paralar

Trafik sigortasının her sürücü için bir zorunluluk olduğu ülkemizde, sigorta poliçelerinde trafik kazaları sonrasında sigortalının yaralanması veya vefatı durumunda belirli tutarda tazminat klozu bulunmaktadır. Yaralanan veya vefat eden sigortalının, sigorta firmasına vereceği talep dilekçesiyle miras sahiplerine, poliçede belirtilen teminat ödemesi yapılmaktadır. Özellikle trafik kazası sebebiyle yaralanma ve vefatların, beklenmedik acil durumlar olması sebebiyle yaygın olarak bilinmesine rağmen genellikle bu tazminatın tahsilatının akla gelmediği, hesaplarda unutulduğu tespit edilmiştir. Bu durumdan faydalanmak isteyen aracı firmalar, belirli tutarlar karşılığında yasal olarak belirlenmiş azami sürelerin aşılmamış olması durumunda hak sahibinin kabul etmesi durumunda takip işlemi gerçekleştirmektedirler.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.