SGK Tüp Bebek Desteği Nasıl Alınır (Sigorta Tüp Bebek Desteği Veriyormu)

 
SGK Tüp Bebek Desteği Nasıl Alınır (Sigorta Tüp Bebek Desteği Veriyormu)
 

Tüp bebek tedavisi desteği ile çocuk sahibi olmak isteyenlerin tedavilerinde yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. Çok istemelerine rağmen çocuk sahibi olamayan kişiler, tüp bebek tedavisini tercih etmekte ancak tedavi masrafları pek çok çiftin endişelenmesine neden olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, en fazla 2 deneme ile sınırlı olacak şekilde tüp bebek tedavisi olmak isteyenlerin tedavi masraflarını karşılamaktadır. İlk kez tedaviyi deneyecek olanlar, toplam masrafın yalnızca %25’ini ödemek zorundadır. İkinci kez deneyecek olanlar ise tedavinin %30’unu karşılayacaktır. Destekten faydalanmak isteyenlerin SGK tüp bebek şartları 2018 yılı maddelerini sağlıyor olması gerekmektedir.

   

Destekten Faydalanmak İsteyenlerde Aranan Sigorta Şartları

Sigortalılık konusunda tüp bebek devlet desteği şartları 2018 yılı maddeleri şu şekildedir:

 • Tedavi görmek isteyen çiftin en az 3 yıldır resmi evli olması gerekir.
 • Kadınlarda 23 yaşın üzerinde olmak ve 40 yaşından gün almamış olmak şartları aranmaktadır.
 • Kadın ya da erkekten herhangi birinin 2. evliliği olması halinde, ilk evlilikten üzerine kayıtlı çocuk olmaması gerekir.
 • SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na giriş yapılan 5 yıllık sigorta sürecinde 900 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır.
 • Tedavi desteğinden yararlanacak olan kişilerin son 90 gündür aktif olarak çalışıyor olması gerekir.
 • Tedavi görecek olan kadın sigorta şartlarını sağlamıyor ise işinden ayrılmalı ve sağlıkta eş statüsünden yararlanmalıdır.

Tüp Bebek Desteğinden Yararlanabilmek İçin Geçerli Olan Sağlık Şartları

SGK’nın tüp bebek desteğinden yararlanmak isteyenlerin sağlık açısından herhangi bir problemleri olmadığının anlaşılabilmesi için Sağlık Kurulu Raporu istenmektedir. Raporun geçerli olabilmesi için kurulun bir kadın hastalıkları uzmanı, bir doğum uzmanı ve bir üroloji uzmanı şeklinde olması gerekmektedir. Rapor üzerinde üç uzmanın da imzası bulunmalıdır. Raporda hastanın yaşı ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır. Tanı, endikasyon, uygulanacak tedavi, kullanılacak ilaçların günlük ve maksimum dozlarının bilgisi de yer almalıdır. Destekten yararlanacak olanlar tüp bebek tedavisini herhangi bir merkezde gerçekleştiremez. Yalnızca SGK ile anlaşmalı tüp bebek merkezleri ile tedavi alınması gerekmektedir.

Tedavi Ücretleri

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen tüp bebek devlet desteği 2018, her deneme için 1200 TL olarak karşılanmaktadır. İlk deneme için tedaviye katılan çiftin 300 TL ödemesi gerekecektir. İkinci denemeler için ise 360 TL ödenmesi gerekmektedir. SGK desteği ile ödenmesi gereken tedavi masrafı, oldukça düşük bir rakama inmektedir. Tüp bebek tedavisi, merkezlerde yapılan tedavi ile sınırlı kalmamaktadır. İlaç tedavisine de bir süre düzenli olarak devam edilmesi gerekir. İlaç kullanımı ile ilgili de Sağlık Kurulu Raporu’nda ibraz varsa, ilaç masrafı da SGK tarafından karşılanmaktadır.  Rapor almamış olanlar ise %20’lik kısmı ceplerinden ödemek zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnafa Basit Usul Vergi İndirimi Nasıl Alınır?

Tüp Bebek Desteğine Başvuru Yapmak İçin Gerekli Olan Evraklar

Tüp bebek desteğine başvuru için gerekli evraklar şunlardır:

 • Kadına ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kadına ait 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kadına ait adres ve telefon bilgileri
 • Kadının tedavi boyunca kullanacağı ilaçların reçetesi
 • Erkek için 3 farklı tarihte düzenlenmiş, sperm sayısını gösteren rapor
 • 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Erkek ve kadın için nüfus kayıt örneği
 • Sigortalı olarak çalışıldığını ve hizmet süresini gösteren belge

Gerekli belgelerin resmi kurumlar tarafından alınmasına ve güncel olmasına dikkat edilmelidir. Belgelerde herhangi bir sorun oluştuğu takdirde destekten yararlanamamak söz konusu olabilir. Erkekler için sperm sayısını gösteren raporun mutlaka ürolog tarafından imzalanması gerekmektedir. Sigortalı hizmet süresini gösteren belgeler, SSK ve Bağ-Kur’lular için internet üzerinden temin edilebilir. Emekli Sandığı’na bağlı olanlar ise çalıştıkları kurumdan bu belgeyi temin edebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.