Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur?

 
Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur?
 

Seyyar satıcılık içi başvuru nasıl yapılır? Nereye yapılır? Ne tarz ürünlere izin verilir? Bu yazıda soruların cevaplarını bulacaksınız.

   

 

Seyyar Satıcılık Başvurusu:

Seyyar satıcılık yapmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken şey satacağınız ürünü belirledikten sonra bağlı bulunduğunuz belediyesine başvurmaktır. Gezici satış aracı için aranacak şartlar: Başvurduğu belediyenin yetki alanı içerisinde ikamet etmek, bulaşıcı hastalığının olmaması, belgelerinin tam olması, belirlenen gıdalar dışında gıda satışı yapmaması.

İlk önce belediyeye ruhsat başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuruda götürmeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eğer bir gıda ürünü satacaksa gıda üretim belgeleri ile gıda sicil belgeleri
 • Sağlık raporu (Bulaşıcı hastalığınız olmadığını gösteren)
 • Gelirinizin olmadığını gösteren belge (Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak)
 • Vergi borçlarınızın olmadığını gösteren belge (Vergi Dairesi’nden alınacak)
 • İkametgah (Başvurduğu belediyenin yetki alanında oturması gerekmektedir)
 • Islak imzalı başvuru dilekçesi

Belediyeler tarafından gıda satış yerler belirlenmiştir. Pazar ve bazı belirli yerler dışında gıda satışı yapılmamaktadır. Seyyar satıcıların satabileceği gıdalar ise şunlardır: Simit, poğaça, kurabiye, mısır, çay vb. Bunların satışını yapmak isteyen satıcı üretimi ve satışı için öncelikle tasdikli bir belge almalıdır.

Belediyeden seyyar büfe izni alınmamaktadır. Seyyar büfeler artık yasak olup sadece bir önce paragrafta bahsettiğimiz tarzdaki gıdaları satan kişilerin belediyelere başvurusu kabul edilmektedir.

Seyyar satıcılık kanunu bulunmamaktadır. Seyyar satıcılık için olması gereken şeyleri her belediye yönerge olarak hazırlayıp sunmaktadır. O yüzden temel şartlar dışındaki durumlar belediyen belediyeye değişmektedir.

 

Gezici Araç Ruhsatı ve Seyyar Satıcı Vergi Levhası:

Gezici araç ile satıcılık yapmak isteyen kişilerin belediyeye araçlarına ait belgeler ile başvurması gerekmektedir. Ayrıca kişiye ait yukarıda belirtmiş olduğumuz nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah, dilekçe, gelir durumu belgesi, sağlık raporu, vergi belgesi, gıda üretim ve gıda sicil belgelerini bulundurması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Senetle Çeyiz Alma Yöntemleri Hakkında Önemli Tüyolar (Elden Taksitle Çeyiz Düzme)

Seyyar satıcı vergi levhası nasıl alınır? Pahalı eşya veya süs eşyası tarzı şeyler satan seyyar satıcılar dışındakiler vergi levhası almak zorunda değildir.

Seyyar satıcılar bulundukları belediyeye işgal parası ödemelidir. Belediyeler genelde bağırarak satışa ve hoparlörle dolaşarak satış yapan araçlara izin vermemektedir.

 

Cezalar:

Seyyar satıcılarla ilgili izin durumlarını zabıtalar kontrol etmektedir. Seyyar satıcılık cezası 2018 yılı için 124 TL’dir. Suç olarak “İşgal” suçu olarak gösterilir. Bu ceza, seyyar tezgah ruhsatı olmayan seyyar satılara verilmektedir. Eğer zabıtalar seyyar satıcının sattığı ürünlere el koyarsa, seyyar satıcının ürünlerini alması için 30 günü vardır. 30 gün sonra eğer satıcının ürünleri gıda ise gıda bankasına, başka şeyler ise yoksul kişilere verilir. Satıcı eğer ürünlerini zabıtanın el koyduğu günde geri almak isterse 87 TL ceza ödeyecektir. Eğer 2. gün almak isterse %25 indirimli olarak 109 TL ödemektedir. Ürünlerini 15 gün içinde alan satıcılara ise %15 indirim uygulanmaktadır.

 

Seyyar Satıcılık Kuralları:

 • Giyim ve temizliğe özen göstermek. Eğer gıda ürünü satıyorsa eldiven takılması.
 • Zabıtaların belirlediği saatlerde satış yapmak.
 • Satıcı kendisine tahsis edilen arabanın özelliklerini değiştiremez. Bakımını ve her gün temizliğini yapmalıdır.
 • Satışa sunduğu ürünlerin fiyat listesini koymak. Ve bu fiyat listesini müşterilerin görebileceği yerde bulundurmak.
 • Yol veya kaldırımları gereksiz işgal etmemek, araç dışındaki yerleri kullanmamak ve insanlara engel olmamak.
 • Gürültülü olmamak, bağırarak satış yapmamak.
 • Görevlilere göstermek için her zaman yanında gerekli izin ve belgeleri bulundurmak. (Gıda belgeleri, faturalar vb.)
 • Belediyeye ödemesi zorunlu olan paraları ödemesi.
 • Sattığı ürünlerin paketlemelerini belirlenen kurallar dahilinde yapmak. Gıda ürünlerini paketlerken kullanılan maddelere dikkat etmek ve eldiven kullanmak.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.