Seracılıkla Uğraşanların Yararlanabileceği Hibe Destekleri Hangileridir

 
Seracılıkla Uğraşanların Yararlanabileceği Hibe Destekleri Hangileridir
 

Devlet tarafından örtüaltı tarım sektörü için de seracılık hibe desteği gibi çeşitli destekler sağlanmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin, seracılık konusunda faal bir şekilde hizmet vermesi gerekmektedir. Devlet desteği ile sera kurmak isteyenler, alacakları destek ile çeşitli sebzelerin yetiştiriciliğinde rol oynayabilirler.

   

Sera Kurmak İçin Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Sera destekleri 2018 yılında da, sektördeki pek çok kişinin ihtiyaçlarını gidermektedir. Devlet, özellikle de genç çiftçilerin projelerine destek vermektedir. Köye dönüş hibesi adı altında sunulan bu destek, 30 bin TL olarak verilebilmektedir. Sera projelerinin en az 1000 metre karelik bir alanda ve basınçlı sulama sistemi bulunan bir alanda olması istenmektedir. Sera yetiştiriciliği sebze ya da muz üzerine olmalıdır. Hibe projelerinin bütçeleri hesaplarından, KDV hariç tutulmaktadır. Hibe ile ilgili bir diğer önemli şart ise, projenin gerçekleştirileceği yerin 20 binin altında nüfusa sahip bölgelerde olmasıdır. 30 bin TL olarak belirlenen tutar, maksimum destek miktarıdır. Destek tutarının belirlenmesinde yatırımın büyüklüğü, türü ve süresi de rol oynamaktadır. Devlet desteği Ziraat Bankası ve KOSGEB üzerinden alınabilmektedir.

KOSGEB Seracılık Desteği

KOSGEB, çiftçilere 50 bin TL ile 100 bin TL arasında faizsiz kredi imkanı sunabilmektedir. Sera kredisi hesaplama işleminde, projelerin niteliği ve büyüklüğü göz önüne alınır. KOSGEB desteği ile seracılık yapmak isteyenlerin öncelikle bazı eğitimlere katılmaları gerekmektedir. KOSGEB girişimcilik ile ilgili eğitimlerini neredeyse her ilde ve ilçede gerçekleştirmektedir. KOSGEB resmi sitesi üzerinden eğitim tarihlerine ulaşılabilir. Gelen talepler doğrultusunda, sık aralıklarla eğitimler düzenlenebilmektedir. Bu eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlandıktan sonra, katılımcılara sertifika verilmektedir. Bu sertifika sayesinde, KOSGEB tarafından sağlanan tüm desteklerden faydalanmak mümkündür. KOSGEB desteklerine başvuru yapılırken, detaylı bir şekilde iş planı hazırlanması gerekmektedir. İş planının nasıl hazırlanması gerektiği, verilen eğitimlerde açıklanmaktadır. KOSGEB’den alınacak hibe ya da faizsiz krediler, işletme faaliyetlerinde kullanılacak ekipmanların ve demirbaşların temininde kullanılabilir.

KOSGEB desteklerinden yararlanma şartları arasında bazı genel şartlar da bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, desteklerden yararlanabilmek için öncelikli şartlar arasındadır. Yabancı yatırımcılar ve girişimciler, vatandaşlık sahibi olmadan bu desteklerden yararlanamaz. Hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak isteyen girişimcilerin herhangi bir suç kaydının da olmaması gerekir. Kurulmuş olan bir işletme için destek başvurusu yapılacak ise işletmenin kobi olması gerekir. Büyük firmalar, KOSGEB desteklerinden faydalanamamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2019 Yılı Hayvan Destek Ödemeleri Hakkında (Hayvanclık Desteği Nasıl Alınır)

Ziraat Bankası Seracılık Desteği

Ziraat Bankası, devlet destekli kredi hizmeti veren bankalar arasında önemli bir yere sahiptir. Ziraat Bankası sera kredisi şartları, kredi başvurularından önce dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Şartları ihlal edecek durumların tespitinde, kredi başvuruları reddedilmektedir. Sera kurmak için gerekli belgeler de başvuru esnasında istenebilmektedir. Ziraat Bankası, sera kredisi için başvuracak kişilerin en az 1 dekar büyüklüğe sahip seralarda üretim gerçekleştirilmesini şart koşmaktadır. Üretimler, kontrollü örtüaltı üretim standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Yeterli büyüklükte serası bulunmayan ve uygun şartlarda üretim gerçekleştirmeyen kişiler için kredi sağlanmamaktadır. Kişilerin ÖKS’ye kayıtlı olması da aranan şartlardan bir tanesidir. Ziraat Bankası, ihtiyaçlara özel farklı krediler sunmaktadır. Tarım kredileri arasından seracılık için başvurulabilecek krediler:

 • Bitkisel Üretim Kredileri,
 • Seracılık Kredileri,
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredileri,
 • Organik Tarım Kredileri,
 • Modern Basınçlı Sulama Kredileri,
 • Tarım Makinaları Kredileri,
 • Hasat ve Pazarlama Kredileri,
 • Arazi Alım Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Üretimi Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Kullanım Kredileri,
 • Çok Yıllık Yem Bitkisi Üretim Kredisi olarak sıralanabilir.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.