Senetle Kredi Veren Yerler Hakkında Bilgiler (Taksitle Nakit Para)

 
Senetle Kredi Veren Yerler Hakkında Bilgiler (Taksitle Nakit Para)
 

Kişiler; bankaların kara listesinde olduğunda, kredi çekmek için gerekli olan kredi notları düşük olduğunda ya da bankaların kırmızı kalemle belirlediği müşterilerinden olduğu zaman acil nakit ihtiyaçlarını senetle kredi yöntemini kullanarak giderebilmektedirler. Senetle kredi yöntemini kullanmak için bu yöntemi uygulayan bazı bankalar başta olmak üzere, senetle kredi veren kuyumcular, danışmanlık firması olarak geçen factoring firmaları tercih edilebilir. Bu firmalar aracılığıyla senetli uzun vadeli kredi ya da senetli kısa vadeli kredi alınabilmektedir. Peşin olarak verilen tutara, aracı firmalar komisyon bedelini eklerler. Alınan nakdin geri ödemesi, üzerine eklenen komisyonla birlikte yapılır.

   

İllere Göre Senetle Kredi Veren Yerler

İllere göre senetle kredi veren yerlere bakılacak olunursa, senetle kredi İstanbul ilinde daha yoğunluklu olarak görülmektedir. Çünkü Türkiye illeri içinde ticaretin en yoğun görüldüğü il, İstanbul’dur. İstanbul’da esnaf olan kişilerin sürekli nakit ihtiyacı doğar. Bunun da en büyük nedeni; yapılan alışverişlerde ileriye yönelik vadelerde sıklıkla çek kullanılmasıdır. Üreticiler için çok olumlu olmayan bu durum; nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kesilmiş faturalar ya da ileri vadeli çekler üzerinden senetle kredi kullanımına neden olur.

Senetle kredi veren factoringler, İstanbul yoğunluklu olmak üzere, diğer illerde de bulunmaktadır. Bu factoringler tüm işlemlerini BBDK bünyesinde yapmaktadırlar. Bu bakımdan bu firmalar aracılığıyla yapılan tüm işlemler de yasal olmaktadır. Deva finans senetle kredi veren şirket başta olmak üzere, pek çok firmaya diğer illerden de senetle kredi almak için başvuru yapılabilir.

Diğer İllerden Senetle Kredi Başvurusu Yapmak İçin

Diğer illerden senetle kredi veren şirketler aracılığıyla kredi alınması için faks yoluyla başvuru yapılabilmektedir. Bunun için esnaflar, kesilmiş bir fatura ya da senetlerini faks yoluyla kredi almak istedikleri firmaya göndermeleri gerekir. Ardından firmalar gerekli incelemeleri yapar. İncelemeler sonucunda istenilen tutarın üzerine eklenecek komisyon bedeli belirlenir ve kredi verecek olan firma, başvuru sahibine bu talebi iletir. Karşılıklı anlaşma sonucunda, senetle kredi sağlanır ve acil nakit ihtiyacı da bu şekilde karşılanmış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çobanlık Sertifikası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir? Kimler Çobanlık Sertifikası Alabilir

Aynı yöntem; Ankara senetle kredi veren yerler için de geçerli olmaktadır. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere İzmir’de senetle kredi veren büyük factoring firmalarına, diğer illerden başvuru yapılarak, acil nakit ihtiyacı kolay ve hızlı bir şekilde karşılanabilmektedir.

Senetle Kredi Veren Şirketlerin Aradıkları Şartlar

Senetle kredi veren şirketler, acil nakit ihtiyaçlarının hızlı ve kolay bir şekilde karşılanması için bazı şartlar aramaktadır. Senetle kredi 2018 yılı başvurularında, firmaların aradıkları şartlar sıralanacak olursa;

  • Senetle kredi için başvuruda bulunan kişinin vadesi gelmemiş bir senede sahip olması,
  • Başvuru yapan kişinin fiil ehliyetini kullanabiliyor olması,
  • Senetle kredi başvurusu yapan kişinin sunacak olduğu senedin mevzuata uygun olarak, yasal bir şekilde hazırlanmış olması,
  • Sunulacak senedin fatura karşılığının olması ve de bir alacağa ait olması, şeklindedir.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanmasıyla, esnaflar için ya da bireysel başvurular için senetle kredi başvurusu onaylanmaktadır. Hangi firma tercih edilirse edilsin; untulmamalıdır ki istenilen nakit, komisyon bedeli ile birlikte geri ödenecektir. Her ödeme zamanında, senedin üzerine anlaşılan firma ile kredi sahibi imzasını atar. Bu da yöntemin yasal yollar aracılığıyla gerçekleştiğinin bir diğer kanıtıdır. Yapılacak taksit sayısını, kredi sahibi talep eder. Uzun vadeli kredilerin geri ödemesinde, talep edilecek komisyon bedeli kısa vadelere göre daha fazla olacaktır. Bu bakımdan kişilerin talep edeceği vade sayısını önceden iyi belirlemeleri önemli olmaktadır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.