Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir

 
Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir
 

Para yardımı yapan kurum ve kuruluş sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Para yardımı yapan her kurum ve kuruluş çeşitli koşul ve miktarlarda para yardımı yapıyor. Bunun için para yardımı yapan kurum ve kuruluşları çeşitli kümelere (kategori) ayırmayı uygun bulduk.

   
  • Öğrencilere Para Yardımı Yapan (Burs Veren) Kurum ve Kuruluşlar
  • Esnaflara Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar
  • Gelir Seviyesi Geri Bırakılmış İnsanlara Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere Para Yardımı Yapan (Burs Veren) Kurum ve Kuruluşlar

Ülkede güdülen eğitim politikası sonucunda ülkenin her yerinde üniversite açılınca, önlisans ve lisans düzeyinde öğrenci patlaması yaşandı ve YÖK verilerine göre önlisans ve lisans düzeyinde 6 milyon 627 bin 505 öğrenci mevcut.

Öğrencilere burs ve kredi sunan en büyük kurum Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) istisnasız her öğrenciye aylık olarak para yardımı yapan KYK öğrencilerin ekonomik durumlarına göre ya burs ya da kredi vermektedir.  Önlisans ve lisans düzeyinde okuyan öğrencilere 450, yüksek lisans düzeyindekilere 900, doktora yapan öğrencilere ise 1350 lira her ay para yardımı yapmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Türkiye’nin en büyük eğitim vakfı olan TEV önlisans ve lisans düzeyindekilere 850; doktora yapan öğrencilere ise 1150 lira burs vermektedir.

TEV başarılı öğrencilere burs sunduğundan KYK burs ve kredileri kadar geniş çaplı değil. TEV burslarından yararlanabilmeniz için diploma notunuzun 4 üzerinden 2,5 not ortalamasına ve 2,5 not ortalamasına sahipseniz en fazla alttan üç dersiniz varsa TEV bursuna başvuru yapabilirsiniz. Asgari şartları karşılamanız burstan yararlanabileceğiniz anlamına gelmez. TEV bursları kontenjanlıdır ve başarı sıralamasına göre burs vermektedir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)

Diğer iki kurumdan farklı olarak TÜBİTAK yalnızca yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere maddi destek sağlamaktadır. Birçok proje ile çeşitli burslar sunun TÜBİTAK yüksek lisans öğrencilerine 400 ile bin TL arasında; doktora öğrencilerine 500 ile bin sekiz lira arasında burs sağlamaktadır. Burs miktarları öğrencilerin okuduğu bölüme göre değişmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bankadan İpotekli Olan Bir Ev Nasıl Satın Alınabilir? (Üzerinde Haciz Bulunan Ev Satın Alma)

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (CYDD)

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğin şubesi bulunan il ve ilçelerdeki devlet üniversitinde okuyan öğrencilere verilir. Gelir düzeyinin düşüklüğünü belgelemek, diploma notunun 4 üzerinden 2 not ortalamasına sahip olmak gerekiyor.

CYDD her ay öğrencilere 220 TL destek sağlamaktadır.

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)

ÇEV sadece İstanbul’daki devlet ve yüzde yüz bursla okumak şartıyla vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilere vermektedir. Kontenjan ve bire bir görüşme sonucunda burs sağlamaktadır.

Esnaflara Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Türkiye de 2 buçuk milyondan fazla esnaf var. Esnaf olarak hayatı kazanmak, yükselen dolar ve diğer ekonomik nedenlerden dolayı bir hayli zor. Eğer bu zorluğa düşüp esnaf dükkanınızı kapattıysanız. En fazla 10 ay süre ile 700 ile bin 400 lira arasında maddi destek sağlıyor.

Gelir Seviyesi Geri Bırakılmış İnsanlara Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Amiyane tabirle fakirlere para yardımı yapan kurum ve kuruluşların başında devlet kurumları geliyor.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Aile Kadın ve Sosyal Politikalar Bakanlığı altında çalışan Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hem maddi hem de gıda desteği sağlamaktadır. İkametgah adresinizin olduğu illerde valiliklere, ilçelerde ise kaymakamlıklara giderek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü

Vakıflar Genel Müdürlüğü de maddi destek sağlamakta. Maddi destek talebini şahsen gidip müdürlüğe başvuru yapmalısınız. Vakıf maddi durumunuzu denetleyerek  yardımcı olup olmayacağına karar vermekte.

Gelir seviyesi geri bırakılmış insanlara kısmi maddi yardım etmek sorunu çözmüyor olsa da bu kısa  süreli yardımlar elbette ki onlar için oldukça faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.