ÖTV İndirimi İle Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Engelli Üzerinden İndirimli Araç Alma)

 
ÖTV İndirimi İle Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Engelli Üzerinden İndirimli Araç Alma)
 

Engelli vatandaşlar, ÖTV indirimli engelli arabası alma şartlarını yerine getirdikleri takdirde uygun bir bütçe ile konforlu bir araca sahip olabilirler. Engelli araç indirimi yüzde kaç diye merak edenler, bahsi geçen engele ve engellilik oranına göre hesap yapmalıdır. Uygulanacak olan indirim miktarı, engellilik durumuna göre belirlenmektedir. Bu indirimden yararlanabilmek için engel durumunu ifade eden bir sağlık raporu gerekmektedir. Raporda belirtilen engellilik oranına göre, gerekli indirimler uygulanabilmektedir. Binek otomobil, panelvan, kamyonet gibi araçlar için indirim kullanılabilir. Bu avantaj 5 yılda bir kullanılabilmektedir.

   

Engelli Araç İçin ÖTV İndirimi Geçerli Olan Taşıt Özellikleri

Engelli araç alımı 2018 yılında ÖTV indirimi kullanacak olanların, satın almak istedikleri araçlarda istenen şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmesi gerekir. Kanuna göre 1600 cm3 ve altındaki motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon gibi taşıtlar için indirim uygulanabilmektedir. Eşya taşımak için kullanılan, 2800 cm3 ve altındaki motor silindir hacmine sahip olan araçlarda da indirim kullanılabilir. Motosiklet almak isteyenler de, indirimden faydalanabilir.

Engellilik Derecesi İle İndirim Oranları Arasındaki İlişki

Engellilik oranı yüzde 90 ve üzerinde olan kişiler, indirim uygulanabilecek araç türlerinden herhangi birinde ilk alım sırasında ÖTV ödemek zorunda değiller. Bu uygulama, 5 yıl içerisinde bir kez kullanılabilmektedir. 5 yıl içerisinde ikinci bir araç satın alan kişiler, 2. Araç için ÖTV ödemek zorundadır. Yüzde doksan ve üzerindeki  durumları için engelin türüne bakılmaksızın ÖTV’den muaf tutulmaktadır. Zihinsel engelliler ve böbrek rahatsızlıkları olanlar da bu indirimden faydalanabilir. Engelli kişinin aracı bizzat kullanıp kullanmayacağı da, engelli araç indirimi şartları için önemli bir kriter değildir. Taşıtlarda mekanik ilave ya da tadilat yapılmış olması, ÖTV’den muaf tutulmaya engel teşkil etmiyor. Aracı bizzat kullanamayacak durumda olan engelliler için araç içerisinde çeşitli ilavelerin yapılması ve kişinin rahat bir şekilde seyahat edebilmesine yardımcı olunması gerekmektedir. Tekerlekli sandalye ya da sedye ile seyahate uygun eklemelerin yapılması gerekmektedir.

Engel durumu yüzde 90’ın altında olan kişiler için, ilk araç ediniminde ÖTV ödemeden alım gerçekleştirebilirler. Manuel vitesli araçlarda, taşıtın engellinin durumuna uygun şekilde yeniden düzenlenmesi ve gerekli tertibatın yapılmış olması şartı aranmaktadır. Engellilik oranı yüzde 90’ın altında olan işitme engelliler, görme engelliler, böbrek rahatsızlığı olanlar, kalp nakli yaptırmış olanlar, kalp rahatsızlığı olanlar ve zihinsel engelliler, ÖTV indiriminden faydalanamamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Engelli Araç Alımı İçin Diğer Şartlar

Engelli araç alımı şartları 2018 yılı için, bazı durumlarda otomatik vitesli araçlara herhangi bir tadilat yapılmadan da indirim uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Manuel vitesli araçlardaki vites kolu ya da debriyaj pedalını rahat bir şekilde kullanamayacak durumda olanlar için otomatik vitesli araçlar da özel tertibatlı araç olarak kabul edilmektedir. Satın alınacak aracın engelli kişi tarafından bizzat kullanılması ya da araç kullanamayacak durumda olanlar için, aracın kişinin yararına kullanılması gerekmektedir. Engeli bir kişinin ismini kullanarak başka biri için araç alımı gerçekleştirilemez. ÖTV indiriminden yararlanmış ve aracını değiştirerek tekrar ÖTV indiriminden yararlanmak isteyenlerin, 5 yıl beklemesi gerekmektedir. ÖTV ödenmeden alınan  bir araç, ÖTV ödenerek satıldığı takdirde, 5 yıllık süre dolmadığı için tekrar indirim hakkı tanınmamaktadır. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin, özel tertibata ilişkin ibarenin de yer aldığı A,A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı ehliyet belgelerine sahip olmaları da gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.