Orköy’ün Sunduğu Krediler ve Şartları Hakkında (Orköy Kredileri)

 
Orköy’ün Sunduğu Krediler ve Şartları Hakkında (Orköy Kredileri)
 

Oman ve Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü, yani ORKÖY Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’ne, birliklere, gerçek ya da tüzel şahıslara, farklı proje uygulamalarıyla maddi destekler sunmaktadır. Sunulan desteklerin amacı, ormancılığın, hayvancılığın ve tarımın sürdürülebilir kılmak ve tüm bunların güncel üretim akışının içinde yer almasını sağlamaktır. Faizsiz ve uzun vadeli kredi imkanları sunan Orköy kredileri nelerdir? sorusunun, 3 farklı başlık altında cevaplamak gerekir.

   

ORKÖY, sunduğu projeleri 3 farklı başlık altında toplamıştır. Bunlardan ilki sosyal destek projesidir. Sosyal destek projesi kapsamında ormancılık sorunları ele alınır. İkincisi, sosyal krediler olmaktadır. Bu kredi kapsamında, güneş enerjisi ve de dam örtülüğü için ekonomik destek kredileri sağlanır. Üçüncü proje ise ekonomik krediler olmaktadır. Bu kredi kapsamında hayvancılık, tarım ve ormancılık için çeşitli kategorilerde ekonomik destek kredileri sağlanmaktadır. Tüm bu kredi türlerinden yararlanmak için Orköy şartları nelerdir? sorusunun cevabı ise; orman köyünde ikamet etmek ve gerçek ya da tüzel kişi olmak, şeklindedir.

Güncel Orköy Ekomik Kredileri 2018

Orköy kredileri 2018 yılının güncel listesi şu şekilde olmaktadır.

 • Süt sığırcılığı
 • Süt koyunculuğu
 • Besi sığırcılığı
 • Besi koyunculuğu
 • Seracılık
 • Kültür mantarcılığı
 • Bağcılık
 • Meyvecilik
 • Bodur ve yarı bodur meyvecilik
 • Zeytin salamura
 • Halıcılık
 • Kilimcilik
 • Boylu fidan yetiştiriciliği
 • Ekoturizm

Bunların haricinde arıcılık kredisi ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri kredisi de Orköy tarafından sunulan kredi türlerinden olmaktadır.

Orköy Hibeleri İçinde Yer Alan İnek Desteği

Orköy hibeleri içinde; ormancılığın geliştirilmesi ile devamı ve de haycanlıkla uğraşan kişilerin ekonomik olarak çok daha rahat edebilmesi için hibe imkanları da yer almaktadır. İnek desteği de bunlardan biridir. Sunulan inek desteğinden yararlanmak için orman köyünde ikamet etmek ve de gerçek – tüzel kişi olmak yeterlidir. Hibeden kimlerin yararlanacağı, kura yoluyla seçilerek belli olmaktadır. Önceki yıllarda 60 inek hibesinde bulunan Orköy, katılan 21 köy içinde 6 köyü kura yoluyla belirlemiş; yine katılan çiftçiler arasında da bu 6 köy içinden kura yoluyla ineklerin verileceği isimleri belirlemiştir. Kişi başı 2 adet inek verilmiş, 6 köyden 5’er çiftçiye verilen inek adedi toplamı da 60 olmuştur. Projenin geçmişte olduğu gibi, günümüzde de uygulanma amacı; ormancılıkla birlikte hayvancılığın da gelişmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Çiftçilerin üretime daha fazla dahil olabilmesi için her yıl geliştirilerek, uygulanan bir projedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  20 Bin TL Sermaye ile Açılabilecek İş Yerleri (Duyulmamış Fikirler)

Ekonomik Krediler Kapsamında İnek Kredisi

Orköy inek kredisi kapsamında süt sığırcılığı ve besi sığırcılığı kredileri vermektedir. Krediden yararlanmak için Orkö’e başvuruda bulunmak yeterli olmaktadır. Bu kredilerin detayları ise şu şekilde olmaktadır:

 • Süt Sığırcılığı’nın vade süresi 6 yıl olmaktadır. Birinci yılda ödeme yapılmaz. Geri ödemede uygulanan oranlar; 2.yıl % 10, 3.yıl % 15, 4.yıl % 20, 5.yıl % 25 ve 6.yıl da % 30 olacak şekilde uygulanmaktadır. Kapasite olarak 2 baş farklı ırk tercihi yapılmakta ve bunlar için 8.100 süt kg/yıl hedefi belirlenmektedir. Arazi bedeli ile genel, beklenmeyen giderler hariç tüm giderler, sunulan bu krediden sağlanmaktadır. Bu giderler kapsamında, hayvan bedeli, kaba – kesif yem ve de sigorta primi yer almaktadır.
 • Besi Sığırcılığı’nın vade süresi 5 yıldır. Birinci yıl ödeme yapılmaz. Geri ödemede belirlenen oranlar; 2.yıl % 10, 3.yıl % 20, 4.yıl % 30 ve 5.yıl da % 40 şeklindedir. 10 baş hayvan, kredi kapasitesinde belirlenen hayvan sayısıdır. Sigorta primi, kaba – kesif yem ile hayvanların bedeli, verilen kredi aracılığıyla karşılanacak masraflar içinde yer almaktadır.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.