Orköy’ün Sunduğu Hayvan Desteği Hakkında (Orköyden Destek Nasıl Alınır)

 
Orköy’ün Sunduğu Hayvan Desteği Hakkında (Orköyden Destek Nasıl Alınır)
 

Orköy, Yani Orman – Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü; Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri başta olmak üzere; birliklere, şahıslara ya da gerçek ve tüzel kişilere proje uygulamaları ile maddi destek imkanları sunmaktadır. Uygulamalardan ve maddi destekten yararlanabilmek için başvuru sahiplerinin gerçek ya da tüzel kişi olması ve orman köyü kapsamında yer alması yeterli olmaktadır.

   

Orköy; sosyal destek projesi, sosyal krediler ve ekonomik krediler olmak üzere, üç başlık altında hizmet vermektedir. Orköy hayvan desteği nelerdir? sorusunun cevabı ise ekonomik krediler kapsamında yer almaktadır. Orman hayvancılığı yapmak isteyen kişilere, farklı vade seçenekleriyle faizsiz kredi imkanı sunan, hayvancılığın geliştirilmesini amaçlayan bir ekonomik destek türü olmaktadır.

Orköy Hayvan Desteği Almak İçin          

Orköy aracılığı ile hayvan destek kredisi almak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında; Orköy hayvan desteği nasıl alınır? sorusu gelmektedir.  Hayvan desteği hem kredi verilerek hem de belirlenmiş adette, hayvancılıkla uğraşan kişiye hayvan desteği sunularak yapılmaktadır. Bu iki seçenekten hangisi için başvuru yapılacağına karar verildikten sonra Orköy birimlerine gidilerek, başvuru yapılması gerekmektedir.

Ekonomik krediler kapsamında Orköy hayvan kredisi şartları 2018 yılı destekleri şu şekilde olmaktadır:

  • Süt Sığırcılığı: Vade süresi 6 yıldır. İlk yılı, ödeme yapılmaz. Geri ödemede, 2.yıl itibariyle % 10, 3.yılda % 15, 4.yılda % 20, 5.yılda % 25 ve 6.yılda % 30 şeklinde uygulama yapılır. Kapasitesi 2 baş farklı ırk için 8.100 süt kg/yıl olmaktadır. Arazi bedeli ile genel, beklenmeyen giderler hariç tüm giderler, sunulan bu krediden sağlanmaktadır.
  • Süt koyunculuğu: Vade süresi 6 yıldır. İlk yıl, ödeme yapılmaz. Geri ödeme oranları, süt sığırcılığı ile aynıdır. Kredi kapasitesi; 1 koç ve 30 koyundan oluşmaktadır. Kredi kapsamında; hayvan bedeli, sigorta primi ve de kaba – kesif yem giderleri yer almaktadır.
  • Besi sığırcılığı: Vade süresi 5 yıldır. İlk yılda ödeme yapılmaz. Geri ödeme oranları; 2.yılda % 10, 3.yılda % 20, 4.yılda % 30 ve de 5.yılda da % 40 olmaktadır. 10 baş hayvan kredi kapasitesinde yer alır. Sigorta primi, kaba – kesif yem ve de hayvan bedeli, verilen kredi tarafından karşılanmalıdır.
  • Besi koyunculuğu: 6 yıllık vade süresi vardır ve ilk yıl ödeme yapılmaz. Geri ödeme oranları süt sığırcılığı ve süt koyunculuğu ile aynı olmaktadır. Kapasitesi dahilinde 50 baş hayvan yer alır ve de yıllık 7.200 kg süt üretimi olmalıdır. Bu kredi türünde hayvan bedeli ile sigorta, kredi tarafından karşılanmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarımcılıkta Buğday Desteği Nasıl Alınır? Buğday Desteğini Hangi Banka Verir

 

Orköy Tarafından Sağlanan İnek Desteği

Orman ve Köy İlişkileri yani ORKÖY tarafından, Süt Sığırcılığı Projesi dahilinde orman köylüsüne inek desteği sağlanmaktadır. Destek sağlanacak inek adedi 60’tır ve bunun için başvuru yapan orman köylüleri arasından kura ile seçim yapılmaktadır. Orköy inek başvurusu için orman köyünde ikamet etmek ve hayvancılıkla uğraşmak yeterli olmaktadır. Orköy’ün hizmeti dahilinde bulunan tüm köyler, başvuru yapabilir. Başvuru yapan köylerden 6 köye, inek desteği sağlanmaktadır.

Orköy destekleri 2018 kapsamında olan inek desteği, kura yoluyla çekilen ilk altı köyde bulunan 5’er çiftçiye sunulmaktadır. Kişi başı kazanılacak inek adedi 2 olmaktadır. Yani, kişi başı 2 inekten 5 çiftçinin hak kazanacağı bu destek, 6 köye sunulacak ve toplamda 60 adet inek desteği sağlanmış olacaktır. Bu proje, hem ormancılığın hem de hayvancılığın geliştirilmesi, üretime dahil edilmesi için uygulamaya konulmuş; hayvancılıkla uğraşan kişilerin de ekonomik olarak rahatlamasın ön görmüştür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.