ÖĞRENCİLERE KREDİ VEREN BANKALAR (Kesin Veren Bankalar)

 
ÖĞRENCİLERE KREDİ VEREN BANKALAR (Kesin Veren Bankalar)
 

Eski yıllara nazaran günümüzde öğrencilere kredi veren bankalar ile ilgili sayının arttığını söyleyebiliriz. Daha önceleri oldukça zahmetli ve birçok farklı isteğe bağlı olarak sağlanabilinen krediler, artık meslek grupları, ev hanımları ve hatta öğrencilere bile sağlanan bankacılık ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle de özel sermayeye sahip banka sayılarının artmasıyla birlikte oluşan rekabet boyutu farklı kredili ürün hizmetlerini de ortaya çıkarmış oluyor. Ek olarak bankalar hem öğrencilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına, hem de kendi müşteri sayılarını fazlalaştırmak üzere bu tarz kampanyalı kredi ürünlerini sıklıkla duyurmaktadırlar. Öğrenci kredisi veya eğitim kredisi adı altında sunulan bu hizmetlere ilişkin geniş çaplı yaptığımız araştırmalar neticesinde size en doğru ve en güncel bilgileri konumuz devamında detaylı bir şekilde sunacağız.

   

Öğrenci/Eğitim Kredisi Hakkında Bilgi

ogrenim-kredisi-nedir

Nakit para ihtiyacı hemen her yaş grubuna hitaben gerek duyulan bir durum olmaktadır. Buna yönelik özellikle de öğrencilik dönemlerinde finansal açıdan sıkıntı yaşayan bireyler destek alabilmek adına ailelerinden para almakta çekinmektedirler. Bu doğrultuda üniversite öğrencilerinin farklı bir şehirde evlerinden uzak eğitimlerini tamamlamalarında gerekli olan nakit ihtiyaçlarını banka kredilerinden bulabilmektedirler. Öğrenciler için eğitim kredisi üzerine yapılan araştırmalarda ise bankaların sunduğu farklı üst limit ve faiz oranları bulunuyor. Öğrencilerin bu yönde araştırmaları ve buna yönelik başvurular gerçekleştirmesiyle birlikte bankalar 18 yaşını aşmış öğrenciler için eğitim kredisi ürünü oluşturmuş bulunuyor. Genel olarak ihtiyaç kredisi ile aynı kulvarda yer alıp, farklı üst limit ve faiz oranlarını içermektedir.

Artan öğrenci kredisi başvurularına yönelik bankalar portföylerini genişletmek adına bu talepleri değerlendirmeye almaktadırlar. Bu kapsamda eğitime yönelik katkı sağlamak isteyen birçok banka, her sene farklı kampanyalar düzenleyerek öğrencilere özel krediler sunmaktadırlar. Öğrenci kredisinin diğer kredilere göre en belirgin durumlarından bir tanesi de kullanım miktarına yönelik miktarın az olmasıdır. Bunun sebepleri arasında ise en başta öğrencilerin sabit bir geliri olmamasından kaynaklı olarak düşük seviyelerde tutulmasıdır. Bankalar, öğrencilerin yüksek kredi miktarlarını geri ödeme de zorlanacaklarını düşündüklerinden ötürü kendilerini garanti almayı bu şekilde sağlamaktadırlar. Günümüzde her kesime, her meslek grubuna farklı kredi kampanyaları hazırlayan bankalar, bu doğrultuda öğrencilere yönelik bir takım şartları esnek tutacak şekilde gelir belgesiz krediler sunabilmektedir.

Öğrenci Kredisi Alabilmek için Ne Yapmak Gerekir?

ogrenci-kredisi

Konuya tam olarak giriş yapmadan evvel sadece öğrenciler için değil, birçok kesime yönelik kredili ürünler sunan bankaların kredi kampanya paketleri mutlaka incelenmeli, buna yönelik en uygun faiz ve cazip vade seçenekleri sunan bankalara yönelmekte daha mantıklı bir adım olacağını söylemekte fayda var. Bankalardan kredi kullanmak isteyen öğrencilerin ilk etapta bir işyerine bağlı olarak veya farklı bir gelir üzerine gelir belgesi beyan etmesi gerekiyor. Bu konu öğrencinin bankayı ikna edebilme durumunu oluşturmaktadır. Eğer bir öğrenciyseniz, part time veya stajyer olarak çalışıyorsanız bu imkanlardan yola çıkarak gelir beyanınızı bankaya sunup kredinizi alabilirsiniz. Bunun için ise öncelikli olarak en az 3 ay sigortalı kapsamında olmanızda gerekmektedir, fakat bazı bankalar sigorta zorunluluğunu da istememektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Garanti Bankası Kredilerine Siz de Sahip Olun! En Hızlı Başvuru Yolu

Bankalardan kredi almak isteyen öğrencilerin illa çalışıyor olması gerekmiyor. Bunun dışında bir eve sahipseniz ve bu ev kiraya verilmiş ise kira gelirini bankaya beyan edebilir, ibraz edilen bu beyan üzerinden eğitim kredinizi kullanabilirsiniz. Eğer ev kirada değil, siz oturuyorsanız ya da farklı bir taşınamaz mülkünüz var ise bu mülkü ipotek usulü bankaya sunarak da kredi kullanımı sağlayabilirsiniz. Mülk haricinde kefil gösterimi yaparak da bankalardan öğrenci kredi başvurusu üzerine talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Kredisi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Öğrenciye-Kefilsiz-Kredi-Veren-Bankalar-770x433

  • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
  • Aileden birini kefil göstermeniz,
  • Aileniz tarafından alınabilecek eğitim kredisi altında sunulan ürünleri kabul etmeniz,
  • Son olarak öğrencinin çalışma durumuna bağlı olarak maaş bordrosu göstermeniz gerekmektedir.

Aslında ülkemizde sadece 3 ana farklı kredi türü bulunuyor. Bunlar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi olmaktadır. Aralarında en çok başvuru alan tür ise ihtiyaç kredisine yönelik olan bankacılık hizmetlerini kapsıyor. İhtiyaç kredisi başvurusu üzerine yapılan taleplerde farklı gruplara yönelik olduğundan ötürü, bankalar bu kapsamda farklı faiz oranları ve esnek kampanyalar sunarak meslek grupları ve diğer tür kredi kullanımları için bol bir çeşitlilik sunmaya başlamıştır. Bunlar arasında yer alan öğrenci/eğitim kredisi de aslında bir tür ihtiyaç kredisi kapsamında yer almaktadır. Özellikle de özel üniversite ve benzeri kurumlara yönelik okul taksit ya da ücretini direkt olarak ödeyemeyen öğrenci ve ebeveynler bu çözümü bankalardan aldıkları eğitim kredileri ile de sağlayabiliyorlar. Bankalar bu doğrultuda tüm eğitim masraflarınızı karşılayarak sizlere sunduğu çeşitli vadeler seçenekleri ile geri ödemelerinizde kolaylıklar sağlıyor.

2015 yılına kadar 36 aya kadar varan ihtiyaç kredisi vade oranları yapılan düzenlemeler ile birlikte 48 aya kadar yükseltilmiştir. Fakat bankalar bu çerçevede kendi inisiyatiflerini kullanarak bazı müşterilerine 60 aya kadar varan vade seçenekleriyle de kredi verebiliyor. Fakat bankalar öğrencilerin durumlarını göz önünde bulundurarak en fazla 48 aya kadar taksit seçeneklerini sunmaktadırlar. Üniversite öğrencilerine kredi veren bankalar arasında sadece özel sermayeli bankalar bulunmuyor. Elbette ki devlet destekli ve diğer kurumlara yönelik bankalar da öğrencilerin bu tür eğitimlerinde gerekli olan finansal desteği sağlamaktadırlar.  Bu bankalar arasında Akbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve HSBC gibi dünya devi bankalarda bulunuyor.

ÖĞRENCİ KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Öğrencilere-Kredi-Veren-Bankalar

Yapı Kredi Bankası Öğrenci Kredisi

Türkiye’nin dev bankaları arasında yer alan ve dünya genelinde de hatırı sayılır bir banka profiline sahip olan Yapı Kredi Bankası eğitime yönelik öğrenciler için kredili ürün paketlerini sunmaktan kaçınmıyor. Sürekli olarak müşterilerine özel kredili ürün kampanyaları sunan ilgili banka öğrenciler içinde kredi ürünlerini sunmaktadır. 50 bin TL’ye kadar kredi kullanım olanağı tanıyan bankan düşük faiz oranlarını öğrencilere yansıtmaktadır. Başvuru esnasında çekecekleri kredi tutarına ve vade seçeneğine yönelik en uygun faiz oranını sunan Yapı Kredi Bankası bu kapsamda en fazla 48 aya kadar varan vade seçeneklerini kendilerine sunuyor. Öte yandan ister dosya masraflı, ister dosya masrafsız olarak da eğitim kredisinden faydalanabiliyorsunuz. Faiz oranları kişiden kişiye var olan kredi notuna yönelik değişiklik sağladığı için bu durumda en yakın banka şubesine giderek faizler hakkında net bilgiler edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Askeri Personele Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? (TSK Özel İndirimli Kredi)

Halkbank Öğrenci Kredisi Detayları

Halkbank eğitim kredilerini genel olarak ebeveynlere özel olarak sunmaktadırlar. Fakat bu istisnai bir durum olduğundan ötürü bir gelire sahip olan üniversite öğrencileri üzerine oluşan kampanyaları barındırmaktadırlar. İlgili banka eğitim kredisi adı altında sunduğu bu hizmet doğrultusunda üst limit olarak 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi sağlayabilmektedir. Eğitim kredisi için başvurular sadece şubelerden alınmaktadır. Bankanın sağladığı bu kredi olanağından ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri tek faydalanmıyor. Bunların dışında ebeveynlerin başvuru yapabileceği üzere 18 yaşından küçük olan ilköğretim ve lise öğrencilerinin okul masraflarını karşılayabilmeleri üzerine kendilerine kredi desteği sunulmaktadır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olan yaz okulu, kurslar ve benzeri spor okulları üzerine faaliyet gösteren kurumlara yönelik eğitim masrafları içinde çocuklarınızın eğitimi için kredi kullanabilmektesiniz.

Şekerbank Öğrenci Kredisi Detayları

Her ne kadar diğer bankalar kadar popülerliğini kaybetse de halen farklı kredili ürünler üzerine kampanyalar düzenleyen Şekerbank, eğitim kredisi olanaklarını da sunuyor. İlgili banka eğitim kredisi kapsamında iki farklı ürün yelpazesi sunuyor. Bunlardan birincisi “Çocuk Eğitim Kredisi” adı altında sunulan ihtiyaç kredisi kapsamında yer alan eğitimlere yönelik ebeveynlere 48 aya varan vade seçenekleriyle verilmektedir. Bu paket dahilinde yer alan kredi tutarınız ve vade seçenekleriniz ne olursa olsun Şekerbank sabit %1,73 faiz oranlarıyla bunu sağlıyor. İkinci bir diğer kredi türü ise 120 aya kadar varan vade seçeneğine dayanıyor. Bu pakette ise banka bu kredi üzerine teminat gösterilmesini şart koşmaktadır. Ev, arsa veya aracınızı teminat göstererek 120 aya kadar varan yüksek tutarlı kredilerden faydalanabilirsiniz.

QNB Finansbank Öğrenci Kredisi Detayları

Öğrenciler için özel olarak hazırladığı kredili ürünler kapsamında sıklıkla tercih edilen QNB Finansbank, kredi üst limit sınırı olarak 50 bin TL’ye kadar kredi imkanını sunuyor. Dosya masrafsız olarak sunulan kredi imkanları aynı zamanda kişinin kredi notuna yönelik ve seçeceği vade aralığınca değişen uygun faiz oranları bulunuyor. Vade sayısı olarak 12 aydan 60 aya kadar varan vade seçeneklerini öğrencilere sunan ilgili bankadan minimum 2 bin TL miktarında kredi çekebilmektesiniz. Ek olarak 3 ay erteleme opsiyonuna da sahip olan kredi ürününden vade süresince hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Genellikle ebeveynlerin kullanabilecekleri bu kredi, 18 yaşını doldurmuş ve aylık gelir beyan edebilecek öğrencilere de sunulabilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  45 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (Gelir Belgesiz Kesin Onaylı)

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi Detayları

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli bankaları arasında ilk sıralarda yer alan Garanti Bankası da öğrencilere yönelik eğitim kredilerini sunmaktadır. Hem daha fazla müşteriye sahip olabilmek adına, hem de eğitimlerini başarılı bir şekilde devam ettirmek isteyenlere finansal açıdan destek sunan Garanti Bankası, 100 bin TL’ye kadar kredi olanağını tanıyor. Özellikle de özel okullarda çocuklarını okutmak isteyenlere özel olarak sunduğu faiz oranlarıyla 48 aya kadar varan vade seçeneklerini tercih etmelerine olanak tanımaktadır. Dosya masrafsız olarak sunulan kredi ürününün faiz oranları ise kredi notuna göre değişiklik gösterebildiği gibi, vade seçeneklerine de dayalı olarak değişebilmektedir. Buna yönelik detaylı bilgiler edinebilmek adına telefon bankacılığı veya şubelere giderek bilgi edinebilirsiniz.

Denizbank Öğrenci Kredisi Detayları

Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya master yapmakta olan üniversite öğrencileri için özel olarak oluşturduğu kredi paketleriyle cazip olanaklar sunan Denizbank, eğitim kredisi vermektedir. Aylık gelir belgesi konusunda şartını katılaştıran Denizbank, bu konuda en fazla 10 bin TL’ye kadar kredi imkanını 12, 24 ve 36 ay kapsamınca öğrencilere sunmaktadır. Dosya masrafı bulunmayan bankanın faiz oranları ise yine kredi notuna ve vade seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir.

Akbank Eğitim Kredisi Detayları

Eğitim kapsamında kredi kullanmak isteyen ailelere yönelik oluşturduğu Okul “Ailem Birliği üyesi olan tüm velilere uygun faiz ve vade seçenekleri sunmaktadır. Akbank, eğitim kredisi üzerine sadece ebeveyn grubuna yönelik değil, gelir belgesi gösterebilen ve 18 yaşını doldurmuş tüm öğrenci adaylarına da kredi desteği sağlamaktadır.

 Türkiye İş Bankası Eğitim Kredisi Detayları

Türkiye’nin köklü bankaları arasında yer alan İş Bankası, eğitim alanında birçok yenilikçi ürünleriyle hizmet vermeye devam ediyor. Bu hizmetleri arasında yer alan ihtiyaç kredilerine yönelik kapsamda bulunan eğitim kredileri de son dönemlerin en çok rağbet gören hizmetleri aksamındadır. Çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta güçlük çeken ailelere yönelik hazırladığı kredili kampanyalar arasında yer alan eğitim kredisi, uygun faiz oranlarıyla kendilerine sunuluyor. Öte yandan ebeveynlere gerek kalmadan gelir belgesi beyan edebilecek 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri içinde kredi olanakları bulunmaktadır. İş Bankası 48 aya kadar varan vade seçeneklerini bulundururken, faiz oranı olarak da %1,69’dan başlayan oranlarla tüketicilere sunmaktadır. Buna yönelik eğitim kredisi içinde aynı oran ve vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.