Öğrenci Yardım Parası Alabilme Koşulları (Öğrenci Yardım Parası)

 
Öğrenci Yardım Parası Alabilme Koşulları (Öğrenci Yardım Parası)
 

Öğrenci yardım parası devlet destekli sosyal yardımlardan bir tanesi olarak, “çocuklarının eğitim hayatını idame edemeyen ailelere” verilen yardım parası olarak adlandırılabilir. Burada ailenin yardım olmadan çocuklarının eğitim hayatını sürdüremeyeceklerine kanaat getirilmesi gerekiyor.

   

Öğrenci yardım parasını kimler alabilir?

Dar gelirli olarak nitelendirilen, hatta bir ileri tabirle yardıma muhtaç olan ailelere Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardım parası, muhtaç ailelerin çocuklarının eğitimlerinin kesintisiz olarak devam etmesi için gerekli olan koşulların belgelenmesiyle ödenir.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu iş için “Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünü” görevlendirmiş ve programa “Sosyal ve Ekonomik Destek” (SED) adı verilmiştir. Verilen yardımın tek maksadı eğitimdir. Öğrenci yardım parası başvurusu her il ve ilçede bulunan Aile ve Sosyal Politikalar merkezlerine yapılmaktadır. Bakanlık çalışanlarınca öğrencinin anne veya babası tarafından yapılan başvuru öncelikle ön değerlendirmeye tabi tutulur. Uygun olarak kabul edilen her başvuru için ayrı birer dosya oluşturulur. Dosya açılmasının ardından taleple ilgili inceleme süreci başlar. Başvuru için gerekli belgeler kişinin anne ya da babasının (bazı durumlarda yasal velisi) üzerinde TC. Kimlik numarası bulunan resimli nüfus cüzdanı ve çocuğun okulundan alınan öğrenci olduğunu gösterir öğrenci belgesidir. Bazı durumlarda bakanlık tarafından bazı ek belgeler de talep edilebilmektedir.

2018 öğrenci yardım parası başvurusu:

Yukarıda ayrıntılı olarak tarif edilen yardım parası başvurusu ailenin maddi durumunun ilgili yönetmelikte belirtilen “çocuğun eğitim hayatının devam edilemeyecek kadar olumsuz olması” koşulunun belgelenmesiyle mümkün olabilmektedir. Buradaki asıl amaç ailenin maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını yurtlara vermelerinin ya da okula göndermek yerine çalıştırmalarının önüne geçmektir. Başvurunun kabul edilmesi ve ön incelemenin ardından bakanlık müfettişleri ailenin ekonomik durumuyla ilgili araştırma başlatmakta, bu sayede ailenin gelir durumu tüm hatlarıyla mercek altına alınmaktadır. Burada ilk olarak ailenin başta bir evi olup olmadığına bakılarak, ailenin sosyal güvencesi ve düzenli gelir durumu da irdelenmektedir. Peki öğrenci parası kimlere verilir? Tabii ki ilk olarak düzenli bir geliri olmayan, sosyal güvenliği bulunmayan ve üzerine herhangi bir taşınmazı kayıtlı olmayan aile başvuruları dikkate alınmaktadır. Muhtaçlık sınırı adı verilen incelemede; ailenin toplam gelirinin hanedeki kişi sayısına bölünmesiyle çıkan sonucun 2017 sınırına göre 423 TL. nin altında olması ilk kıstas olarak göze çarpmaktadır. Ek olarak muhtarlıklar tarafından verilen muhtaçlık belgesinin ibrazı da bu yardımı alabilme şansının arttırılması için gereken evraklardan biridir.

Öğrenci yardım parası sorgulama işlemi ise 3 değişik biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Ptt şubelerinden alınacak e-devlet şifresi sonucunda, e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasındaki, “sosyal yardım bilgileri sorgulama” linkinden ilgili yardım detayına ulaşılabilir. Ayrıca Alo 183’ün aranması ve operatöre gerekli bilgilerin verilmesi, öğrenci yardımına ilişkin tüm detaylara ulaşabilmeye olanak sağlamaktadır. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine şahsen başvurularak öğrenci yardım parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Acil Nakit İhtiyacını Karşılamak İçin İkrazatçı Firmalardan Senetle Para Alma (Yasal Tefeciler)

Öğrenci parası ne zaman verilecek 2018 ?

Öğrenci yardım paraları aylık olarak verilmektedir. Çocuğu okuyan aileler aylık maaş başvurusu kabul edildikten sonra anaokulu ve kreşe giden öğrenciler için 2017 yılında aylık 453 TL, ilköğretim öğrencileri için aylık 685 TL, ortaöğretim – lise öğrencileri için aylık 730 TL, yükseköğretim – üniversite öğrencileri için de aylık 821 TL. ödenek verilmektedir. 2016 yılında 80.000’e yakın öğrenciye öğrenci yardım ödeneği verilmiş, 2018 yılında bu sayının 100.000’in üzerine çıkacağı düşünülmektedir. Tutarlar konusunda da gelecek dönemde önemli iyileştirmeler yapılması beklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.