Muharip Gaziler İçin Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Çekilir

 
Muharip Gaziler İçin Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Çekilir
 

Gaziler, bankaların faizsiz kredi hizmetinden faydalanabilmektedir. Muharip gazilere faizsiz konut kredisi gibi kredilere başvurulduğunda, kredi notuna göre ödeme alınabilir. Sadece gaziler değil, gazi ve şehit yakınları da bu kredilerden faydalanabilir. Kredilere özel bir bankadan başvuru yapıldığında, kredi notuna bakılır. Devlet bankalarından gerçekleştirilen kredilerde ise aylık gelir durumuna bakılarak limit belirlenmektedir. Faizsiz konut kredisine başvurulabilmesi için gazilere konut kredisi şartlarının sağlanması gerekmektedir. Gaziler, hak sahipliği belgelerini temin ettikten sonra dilekçe ve diğer belgelerin hazırlanmasıyla başvuru yapabilirler. Hak sahipliği belgesi, SGK’dan temin edilebilmektedir. SGK’ya başvuru için de dilekçe yazılması gerekir. Belgeler, dilekçelerde belirtilen ikametgah adresine gönderilmektedir. Gönderim süresi 2 ya da 3 ayı bulabilir. Bu nedenle, en kısa sürede başvuru yapılması önerilir. Faizsiz konut kredisinin geri ödemesi, maaşlardan kesinti yapılarak alınmaktadır. Kredi başvurularının ilk aşamasında istenen belgeler arasında kimlik fotokopisi, hak sahipliği belgesi ve noter tasdikli tapu fotokopisi bulunmaktadır. Hak sahipliği belgesi alındıktan sonra, il ya da ilçelerdeki Ziraat Bankası şubelerine başvurularak süreç başlatılabilir.

   

Gaziler İçin İhtiyaç Kredisi

Pek çok banka, gazilere ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredilerdeki faiz oranları, normal ihtiyaç kredilerine göre farklıdır. Bazı bankalar oranı oldukça düşük tutarken, bazı bankalar faizsiz kredi sunmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak için toplu bir bütçeye sahip olmak isteyen gaziler ve gazi yakınları, bankalara başvurabilir. Krediden yararlanabilmek için gazi ya da gazi yakını olduğunu ispatlayan bir belge istenmektedir. Bu belgeler, Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden temin edilebilir. İhtiyaç kredilerinde 48 aya kadar vade sunan bankalar bulunmaktadır. Kredilerin geri ödenmesinde de müşterilere çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan Gazilere Kredi

Ziraat Bankası gazilere kredi için başvuru yapılabilecek bankalardan bir tanesidir. Faizsiz kredi imkanlarından faydalanmak isteyenler, SGK’dan alacakları hak sahipliği belgesi ile kredi kullanabilirler. Kredi limitleri, aylık gelirlere ve kredi notuna göre belirlenmektedir. Kredilerin geri ödenmesi, maaşlardan kesinti şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Hak sahipliği belgesini temin edememiş kişiler, krediden faydalanamamaktadır.

Gaziler İçin ÖTV İndirimi

ÖTV konusunda yürürlüğe giren kanuna göre gazilere ÖTV indirimi yapılabilmektedir. Engelli ve şehit yakınları da bu indirimden faydalanabilmektedir. İndirimden yararlanmayı engelleyecek bazı durumlar da bulunmaktadır. Muharip gazilere ÖTV indirimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Bu hak yalnızca belirtilen kişilerin eş, çocuk, anne ve babası tarafından kullanılabilmektedir. Haktan yararlanabilecek kimsenin bulunmaması durumunda kardeş, yeğen ya da diğer akrabalar bu haktan yararlanamamaktadır.
  • Eş ya da çocukların bulunması ancak haktan yararlanmaması, anne ve babanın yararlanabilmesi hakkını doğurmamaktadır. Anne ve babalar, eş ya da çocuk olmaması durumunda haktan yararlanabilirler.
  • Tekrar evlenen dul eşler, haktan yararlanamamaktadır. Çocukların evli olmaları, indirimden yararlanma hakkını ortadan kaldırmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Muharip Gaziler İçin İstihdam

Muharip gazilerin haklarının eşitlenmesi konusunda çalışmalar devam ediyor. Muharip gazilere istihdam fırsatı tanınması için çeşitli girişimler bekleniyor. Çalışmaların amacı, gazilere ve gazi yakınlarına kamu ve devlet kuruluşlarında istihdam ettirilmesi olarak açıklanmıştır. Muharip Gaziler Derneği, bu konuda ciddi çalışmalar yürütmektedir. Muharip gazilerin, kanunda diğer gazilerle eşit haklara sahip olmaması pek çok kişinin tepki gösterdiği bir konudur. Derneklerin çalışmaları ve devlet adamlarının girişimleri ile bu eşitsizliğin en kısa sürede giderilmesi beklenmektedir. Düzenlenen yeni tasarılar ile faizsiz konut kredisi, ÖTV indirimi ve istihdam gibi konularda, muharip gazilere de eşit haklar tanınması sağlanabilir. Gazilerin ve gazi yakınlarının, gelişmeleri yakından takip etmeleri önerilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.