KYK Borç Erteleme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler (Alması Güzel Ödemesi Zor Olan Kredi)

 
KYK Borç Erteleme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler (Alması Güzel Ödemesi Zor Olan Kredi)
 

KYK, üniversite öğrencilerine geri ödemeli kredi hizmeti vermektedir. Öğrenciler, öğrenim gördükleri süre boyunca aylık olarak bir ödeme alırlar ve mezun olunduktan sonra bu tutarın geri ödenmesi beklenmektedir. Borçların ödenmeye başlanması için mezun olduktan sonraki 2 yıl için süre verilir. 2 yıl sonunda ödemelerin başlaması gerekmektedir. Aksi takdirde, kişinin sahip olduğu tüm banka hesapları kapatılmaktadır. KYK, iş sıkıntısı çeken ve borç ödemekte zorlanacak kişilere erteleme imkanı da tanımaktadır. Ertelenen süreç için borca faiz uygulanacağı unutulmamalıdır. Erteleme içiin dilekçe doldurulması gerekmektedir. KYK borç erteleme dilekçesi nereye gönderilecek diye merak edenler, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne teslim edebilirler. Dilekçe ile birlikte, sigorta kaydı olan herhangi bir işte çalışılmadığını da belirtmek gerekmektedir. KYK borç erteleme dilekçesi 2018 için örneklere, internet üzerinden ulaşılabilir.

   

İşsizlik Nedeniyle KYK Borcu Erteleme

Kanunda belirtildiği üzere, KYK borç erteleme işsizlik nedeniyle yapılabilmektedir. Bunun gibi farklı durumlarda da bu hak tanınmaktadır. Kişinin herhangi bir sigortalı işte çalışmadığı kontrol edilerek, bir yıllık süre için erteleme hakkı verilmektedir. Bu ertelemeler boyunca, toplam borca faiz uygulanmaktadır. Borçlarını ödemeye henüz başlamayanlar ve borçlarını aksatmada ödeyenlerin erteleme talepleri kabul edilmektedir. İşsizlik nedeniyle erteleme gerçekleştirecek olanlar, ilgili dilekçe formunu internet üzerinden bulabilirler.

KYK Borç Erteleme Başvurusunun Sonucu Nasıl Öğrenilir?

KYK borç erteleme başvurusu, internet üzerinden de gerçekleştirilebilen bir işlemdir. E-devlet üzerinden borç erteleme dilekçesi doldurulabilir. Borç durumunu sorgulamak isteyenler de E-Devlet’i kullanabilirler. KYK borç erteleme sonucu için E-Devlet’ten sorgulama yapılabilir. Borç tutarı ve borçla ilgili detaylar paylaşılmaktadır.

KYK Borç Ertelemesinde Ne Kadar Faiz Uygulanır?

KYK borç erteleme faizi, ülkede uygulanan yıllık faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. KYK kredileri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne göre düzenlenmektedir. Öğrenim süresinde kredilere yapılan zamlar da bu endekse göre belirlenmektedir. Geri ödeme miktarında da bu zamlar borç tutarına eklenmektedir. Endeks oranlarındaki aşırı artışın, borçları arttırmasına engel olmak için bazı şartlar konulmuştur. Her öğrencinin geri ödeyeceği borç miktarı, öğrenim süresi boyunca aldığı miktarın 3 katını geçemez. Bu ibare, KYK resmi sitesi üzerinde de belirtilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Kapsamına Giren Faaliyetler (Hayvancılık Kredisi Başvurusu)

KYK Borç Erteleme Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Yeni mezun olmuş öğrenciler, mezuniyetlerini takip eden 2 yıl boyunca borçlarını geri ödemek zorunda değiller. Bu süre içerisinde iş bulmaları ve borç ödeyecek ekonomik duruma ulaşmaları beklenmektedir. Bu süre içerisinde iş bulamayan kişiler, borçlarını 1 yıl daha ertelemek için erteleme başvurusunda bulunabilirler. Bu başvuru, 1 yıl süre için yapılmaktadır. 1 yılın sonunda tekrar ertelenmek istenirse, yeni bir başvurunun yapılması gerekmektedir. KYK borç erteleme ne zaman yapılır merak edenler, E-Devlet üzerinden borç durumlarını sorgulayarak başvuru dilekçelerini teslim edebilirler.

KYK borç erteleme, üç durum için yapılabilmektedir. Bu durumlar dışındaki sebepler için erteleme kabul edilmemektedir. İşsizlik durumunda, başvuru dilekçeleri doldurulabilir. Askerlik yapmak zorunda olanlar da KYK borçlarını ertelemek için başvuruda bulunabilirler. Yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olan ve öğrenimlerine devam eden öğrenciler de erteleme hakkından yararlanabilmektedir. Her durum için hazırlanması gereken dilekçe formları farklıdır. Bu nedenle, ilgili durum için dilekçe örneklerinin incelenmesi ve ona göre hazırlık yapılması önerilir. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurularda, erteleme sebepleri arasından uygun seçim yapılabilir. Dilekçelerini elden teslim etmek isteyenler, bulundukları ildeki KYK Genel Müdürlüklerinden bilgi alabilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.