Küresel Piyasalarda Düşüş, Türk Lirası’nda Yükseliş! (Dolar Neden Düşüyor)

 
Küresel Piyasalarda Düşüş, Türk Lirası’nda Yükseliş! (Dolar Neden Düşüyor)
 

Yeni haftanın başlamasıyla birlikte merakla beklenen küresel piyasalar ve Türk Lirası’ndaki durum haftanın daha ilk gününde kendini oldukça keskin bir şekilde gösterirken; ticaret gelirimi nedeniyle uluslararası piyasalarda hisse senetlerinde düşüş yaşanırken Türk Lirası’nın ise haftaya yükselişle başladığı görüldü.

   

Piyasalar Oldukça Dalgalı:

24 Haziran seçimleri dolayısıyla merakla beklenen Türk Lirası’ndaki durum, Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi ve verdiği olumlu mesajlar sonucunda haftaya keskin bir yükselişle başlarken, günün ikinci yarısında ise yeniden değer kaybetmeye başladığı görüldü. Mevcut konjonktürde Türkiye için yakın gelecekte Türk Lirası’nın durumu merak konusu olurken, çok keskin bir yükseliş ya da düşü beklenmiyor.

ABD ve Çin Arasındaki Dış Ticaret Gerilimi Had Safhada:

Çin ve ABD arasındaki dış ticaret geriliminin bir türlü sona ermeyişi ve sürmeye devam etmesi; yen için değer kazanmaya devam anlamı taşırken, Asya piyasalarındaki hisse senetlerinin ABD endeksli vadeli kontratlarla birlikte düşüşleri de devam etti. Bir süredir devam eden gerginliğin üstüne ABD başkanı Trump’ın Çin yatırımları için engeller yaratacağı izlenimiyle Avrupa piyasalarında da düşüş seyrinde olan hisse senedi satışları, Hong Kong ve Tokyo öncülüğünde yükselmeye başlarken, Çin tarafından 100 milyarın üzerinde paranın serbest hale getirileceğinin açıklanması da duraksayan ekonomileri tekrar harekete geçireceğe benziyor. Her ne kadar Çin tarafından atılan bu adım bir süredir bekleniyor olsa da, ABD hazine tahvillerinin düşüşü de engellenemedi. Önümüzdeki dönemde bu ABD ve Çin dış ticaret geriliminin yatırımcılar tarafından yakından izleneceği varsayımı devam ediyor. Çin para biriminin son beş ay içindeki en düşük seviyeye inmesi de gerilimin odak noktası olarak değerlendirilirken bu trendin artarak devam etmesi bekleniyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeniden Seçilmesi Piyasaları Canlandıracağa Benziyor:

Sadece Türkiye piyasalarında değil, tüm gelişen ülke piyasaları için kilit olarak gösterilen Türkiye seçimlerinden Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yeniden seçilmesinin yanında, AKP ve MHP tarafından oluşturulan Cumhur ittifakının da parlamento çoğunluğunu elde etmesiyle birlikte Türkiye’de borsa haftaya yükselişle başlarken, Euro ve Dolar’daki düşüş ise uzun sürmedi. İlk olarak düşen döviz fiyatları tekrardan yükseliş eğilimine geçerken yakın gelecek tahminlerinde Türk Lirası’nda olağandışı bir hareketlenme de beklenmiyor. Her ne kadar geçen haftaya göre Türk Lirası’nın dolar karşısındaki düşüşü %3’ü bulurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası mesajları da piyasalar tarafından olumlu karşılanmakla birlikte, yeniden güven tazelenmesi sonucunda en azından bir süre Türkiye ekonomisi için bir süre olumsuz bir hava yaratılmayacak gibi görünüyor. Gelişen ülke piyasalarının da Türkiye seçim sonuçlarını gayet olumlu karşıladıkları ve yakın vadeli ekonomik gelecek planlarını buna göre şekillendirecekleri beklenirken, Türkiye’deki kabine ve meclis yapısı oluşumları da yakından izlenmeye devam ediliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.