Kredi Yurtlar Kurumu Sorgulama Ziraat Bankasından Nasıl Yapılır? (KYK Borç Sorgulama)

 
Kredi Yurtlar Kurumu Sorgulama Ziraat Bankasından Nasıl Yapılır? (KYK Borç Sorgulama)
 

Kredi ve Yurtlar Kurumu kısa ismiyle KYK tarafından ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen öğrenim kredisi karşılıklı verilen maddi geri ödemeli yardımlardır. KYK öğrenim kredisi öğrencinin üniversite öğrenimi bitip mezun olduktan sonra 2 yıl süre tanındıktan sonra geri ödemeli olacak şekilde verilmektedir. Geri ödeme tutarı ödemenin alınacağı senenin bazı fiyat endekslerine göre hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 4 yıllık bir bölümde okuyan bir lisans öğrencisi birinci sınıftan itibaren öğrenim kredisi alırsa 20 bin TL toplamda devletten ödeme almış olacaktır. Ödeme zamanı geldiğinde düzenli ödeme yaparsanız 25 ila 30 bin TL arası bir geri ödeme yapılması gerekmektedir. Ziraat Bankası KYK sorgulama işlemi yaparak toplam borcunuzu ve geri ödeme zamanını öğrenebilirsiniz.

   

KYK Borç Sorgulama Ve Ödeme İşlemleri

Birçok öğrenim kredisi kullanan öğrenci mezuniyetinin sonrasında hemen iş bulamamaktadır. İş bulan öğrencilerde bazen KYK borç ödemelerini unutabilmektedirler. Bu durumda KYK öğrenim kredisi ödemesi için faiz uygulaması gerçekleşmektedir. Bu nedenle KYK borçlarının takip edilmesi ve sorgulanması oldukça önemlidir. KYK kredi bakiye sorgulama işlemlerini Ziraat Bankası, e-devlet gibi kanallardan yapabilirsiniz. Sorgulama yaptığınızda ekranda ödemeniz gereken borç tutarını, ödemelerin başlangıç ve bitiş tarihlerini öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapabileceğiniz kanallar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • E-Devlet Üzerinden KYK Borç Sorgulama: E-Devlet üzerinden KYK borcunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle e-devlet şifreniz olmalıdır. E-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. PTT’ye gidip şifre almanıza gerek kalmadan da e-devlete giriş yapmanız mümkündür. Çalıştığınız bankanın internet bankacılığına girerek de e-devlet girişi yapabilir ve üyeliğinizi ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz. E-devlet sitesinde yer alan e-hizmetler bölümüne tıklayın. Açılan ekranda “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” yazan kutucuğa tıklayın. Bu kısımda KYK Borç Sorgulama butonuna basarak bilgilerinizi görebilirsiniz.
  • Ziraat Bankası KYK Borç Sorgulama: Ziraat Bankası aracılığıyla KYK öğrenim kredisi geri ödemesini sorgulayabilmek için kyk.ziraatbank.com.tr sitesine giriş yapabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra karşınıza güncel borç bilgileriniz çıkacaktır. Aynı zamanda buradan borcunuzun ödemesini de yapabilirsiniz.
  • KYK Resmî Web Sitesinden Sorgulama: Kredi Yurtlar Kurumu resmî web sitesine girerek gereken bilgileri girdikten sonra borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. KYK iletişim bilgileri 444 19 61 olarak 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yapı Kredi Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi (Faiz Oranları Ve Ödeme Şartları)

KYK Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

KYK borcunun zamanında ödememesi durumunda işleyen faizler ve banka hesaplarınıza el konulması gibi durumları ortadan kaldırabilmek için devlet belli dönemlerde yapılandırma için fırsat sağlamaktadır. KYK borç yapılandırma belli tarihlerde taksitli ya da peşin olarak öğrenim kredisi ödemeleriniz içi faizleri silerek ödeme fırsatı sunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı resmî web sitesi üzerinden giriş yaparak yapılandırma zamanlarını takip edebilir ve faydalanabilirsiniz. Yine de yapılandırmaya gerek kalmadan önce KYK borçlarınızı takip etmeniz faydalı olacaktır. KYK borcunuzun ödenmemesi ya da yapılandırılmaması durumunda oldukça yüklü faiz ödemelerine maruz kalabilirsiniz. KYK borç sorgulama T.C. kimlik no ile yapılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planı

Öğrenim veya katkı kredisi alarak devlet desteğinden faydalanan öğrenciler, kredi alma aşamasında imzaladıkları sözleşmede normal öğrenim süreleri bitiminden itibaren iki yıl sonra geri ödemeye başlamaları zorunludur. Kredi aldıkları süre kapsamında aylık olarak aynı taksitlerle ödeneceğini taahhüt etmektedirler. Öğrenciler ödemelerini T.C. kimlik numarasını kullanarak yurtkur.gsb.gov.tr internet sitesinde yer alan geri ödeme bölümünden yapabilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat Bankası ATM’lerinden ya da internet bankacılığı üzerinden geri ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Taksitler önceden ödenebilmekte olup sırayla gelen taksitlerden düşecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.