Kredi Sicilimi Düzelterek Kara Listeden Nasıl Çıkarım? (Kara Listeden Çıkma Yolları)

 
Kredi Sicilimi Düzelterek Kara Listeden Nasıl Çıkarım? (Kara Listeden Çıkma Yolları)
 

Kredi kartı borçlarını veya kredi taksitlerini aksatanların Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notları düşmektedir. Yaşanan aksatma ve gecikmeler 90 güne ulaşması durumunda yasal takip başlar ve borç avukata devredilir. Borcun ödenmemesi durumunda kişi, kredi notunun 700 altına düşmesi anlamına gelen kara listeye dahil olarak 5 yıl süre ile bankaların kredi kartı ve kredi ürünlerinden faydalanamazlar. Finansal açıdan zor duruma düşürecek olan bu durumdan kurtulmak isteyenler kara liseden nasıl çıkarım sorusuna cevap arayarak bir an önce gereğini yerine getirmek isterler. 5 yıl uzun bir süredir ve kara listedekilere kredi veren bankalar hale getirecek bu durumdan kolayca kurtulmanın yolları bulunmaktadır. Bu yöntemler ile 5 yıl olan bekleme süresi oldukça azalarak kişi ihtiyaç anında tekrar bankaların kapısını çalabilecektir.

   

Kara Listeden Silinme Yöntemleri Nelerdir?

Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım sorusuna cevap arayan pek çok kişiyi aydınlatacak yöntemlere geçmeden önce, kredi notundan bahsetmekte fayda vardır. Kredi notu, sizin finansal sicilinizdir ve 0 ila 1900 arasında puanlama değerleri ile sicilinize bir not verilerek bu not Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından saklı tutulur. Bankalar başvuru anında sizin kredi notunuzu görerek uygun bulmaları durumunda kredi kullanımınızı onaylarlar. Sizi kara listeden çıkaracak yöntemler kredi notunuzu yükseltmeye yönelik işlemlerdir. Kredi notunuzu yükseltecek kara listeden silinme yöntemleri, 5 yıl beklemenize gerek kalmadan sizi tekrar bankalar nezdinde itibar sahibi yapacaktır. Öncelikle birikmiş banka borçlarınızı ödeyerek işe başlayabilirsiniz. Borçlarınız ödenemeyecek boyutlara ulaştı ise bankalar ile anlaşarak borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma taksitlerinizi zamanında yapmanız, bir gecikme yaşatmamanız gerekmektedir. Borçlarınızı ödemeye başladıktan sonra bir bankaya hesap açarak hesaba para aktarmanız gerekir. Hesabınızda para bulunması bankaların size bakış açısını değiştirecek ve durumunuzun düzeldiği izlenimini verecektir. Son olarak da düşük limitli bir kredi kartı edinerek otomatik ödeme talimatları vermeniz ve kart ile harcamalar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kart borcunuzu aksatmadan ödemeniz halinde bankaların size tekrar güvenmesini sağlayabilir, her ödeme sonrasında kredi notunuzun artarak riskli seviyenin üstüne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak kısa süre içerisinde tekrar rahat bir şekilde kredi ihtiyaçları için bankaların kapısını çalabilirsiniz. Bir daha bu duruma düşmemek için borcunuzu aksatmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Turkcell Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell aboneleri, Findeks kredi notlarını öğrenmek için bankaların yolunu tutmuyorlar. Turkcell kara liste sorgulama yapmak isteyen abone TC kimlik numarasını ve arada boşluk bırakarak doğum yılı yazarak 1122’ye kısa mesaj göndererek kredi notunu kolayca öğrenebiliyor. Bu işlem için atılan SMS 9 TL ile ücretlendirilecek olup, Turkcell aboneleri bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri açısından oldukça kullanışlı bir hizmettir.

Vodafone Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone aboneleri, bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notlarını öğrenerek gerekli tedbirleri alabilme şansına sahiptir. Vodafone kara liste sorgulama yapmak isteyen operatör müşterisi, TC kimlik numarasını ve arada boşluk bırakarak doğum yılını yazarak, 9 TL ücret karşılığında Findeks kredi notunu öğrenebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kosgeb Kira Desteği Nasıl Alınır? (Destek Veren Bankalar)

Türk Telekom Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom aboneleri, finansal kredibilitelerini öğrenebilmek için Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi’ni kullanarak bankayla vakit kaybetmiyorlar. Türk Telekom kara liste sorgulama yapmak isteyen operatör aboneleri, TC kimlik numaraları yazarak 1122’ye kısa mesaj atarak kolayca kredi notlarını öğrenerek finansal kredibilitelerini öğrenebilirler. Tüm finansal işlerinizde gerekli olan kredi notunuzu öğrenerek düşük olması halinde önleminizi almanıza yardımcı olacak bu hizmet 9 TL ile ücretlendirilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.