Kredi Notunu Öğrenmek İçin Neler Yapılmalıdır? (Hızlı Kredi Notu Sorgulama)

 
Kredi Notunu Öğrenmek İçin Neler Yapılmalıdır? (Hızlı Kredi Notu Sorgulama)
 

KKB notu nasıl öğrenilir sorusu, herhangi bir bankanın ürününü kullanmadan önce en çok sorgulanan sorular arasındadır. Bir bankanın müşterisi olan herkesin kredi sicil kaydı bulunmaktadır. Kredi sicilini yansıtan ana faktöre ise kredi notu denilmektedir. Kredi notunun yüksek ya da düşük olmasına göre banka ürünleri kullanılırken farklı şekilde muamele görmek söz konusudur. Kredi notu, kişinin kredi kartı ve kredi kullanımında gösterdiği performansı incelenerek belirlenmektedir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmektedir. Herhangi bir krediye başvurmadan önce kredi notunu öğrenmek isteyenler bu kuruma başvurmalıdır. Kredi notunun düşük olması, kredi başvurularından ret cevabı alınmasına neden olabilir. Kredi limitimi nasıl öğrenebilirim sorusunda da kredi notu büyük bir etkiye sahiptir.

   

Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Kredi notu ne kadar yüksek ise bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanırken daha rahat davranılabilir. Acil kredi ihtiyaçlarında, kredi notunun yüksek olması ekonomik açıdan rahatlamayı sağlayacaktır. Bu nedenle, kredi notunun düşmesine neden olacak eylemlerden kaçınılmalıdır. KKB sorgulama nasıl yaparım diye merak edeler için sorgulamada kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Findeks olarak isimlendirilen sanal sistem üzerinden, SMS üzerinden yada doğrudan banka şubelerinden kredi notu öğrenilebilir.

Findeks Yöntemi İle Kredi Notu Sorgulama

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuş olan bir sanal bankacılık hizmetidir. Bu sistem kullanılarak, finans sektöründe yaratılmış imajı ve pozisyonu öğrenmek mümkündür. Kredi notunu öğrenebilmek için sisteme giriş yapılması yeterlidir. Giriş için ise öncelikle üyelik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Üyelik için bazı kişisel bilgilerin girilmesi ve banka hesap numarası bilgileri istenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu  tarafından kurulmuş bir sistem olduğundan, kredi notunu öğrenmek için kullanılabilecek yöntemler arasında oldukça güvenilirdir. Kişisel bilgilerin ve banka bilgilerinin girilmesinde herhangi bir endişe duyulmasına gerek yoktur. Kredi notu sorgulama işlemleri için 4 TL’lik bir işlem ücreti alınmaktadır.

SMS Yöntemi İle Kredi Notu Sorgulama

KKB sorgulama SMS üzerinden gerçekleştirildiğinde, üç adımda tamamlanabilmektedir. İlk adım, SMS olarak “Riskim” yazılması olacaktır. Riskim yazılıp bir boşluk bırakıldıktan sonra TC kimlik numarasının son 4 hanesi yazılmalıdır. Son adım ise, hazırlanan mesajın 4552’ye gönderilmesidir. Mesaj gönderildikten sonra, işlem ücreti olarak 5 TL kesilecektir. Kredi notu sorgulama işleminde, kullanılan yönteme göre ücretler de değişebilmektedir. KKB notu öğrenme ücretsiz olarak gerçekleştirilebilecek bir işlem değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ekonomik Kriz Dönemlerinde İki Kat Fazla Yangın İstatistiği Şaşırtıyor! (Kriz Dönemlerinde Neden Çok Yangın Çıkıyor)

Bankalardan Kredi Notu Sorgulama

Bankalardan kredi notu sorgulamak için öncelikle müşterisi olunan bir bankanın şubesine gidilmesi gerekmektedir. Kredi notunun sorgulanmasının istenildiğine dair bir dilekçe hazırlanarak bankaya teslim edilmelidir. Bankalar da kredi notu sorgulama işlemi için ücret talep etmektedir. Bankadan bankaya göre değişebilen bu ücret genellikle 10 TL olarak tahsil edilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden de bu hizmeti veren bankalar bulunmaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen sorgulama işlemlerinden 5 TL civarı bir ücret alınmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek

Sorgulama işleminden sonra, düşük bir kredi notuna sahip olunduğu öğrenilirse en kısa sürede kredi notunu yükseltmek için uğraşılmalıdır. Çok fazla kredi kartı kullanılıyor ise bazı kredi kartları kapatılarak başlanabilir. Kredi kartı borçlarının büyük bir kısmı ödenmeye çalışılmalıdır. Borçların asgarisi yerine tamamının ödenmesine dikkat edilmelidir. Ödemeler, son ödeme gününden önce yatırılmalıdır. Otomatik ödeme talimatı verilerek borçların zamanında ödenmesi sağlanabilir. Geç ödenen her borç, kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Çok sık kredi başvurusunda bulunmak, ret cevabı alınmış olsa bile kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Gerekli olmadıkça bankaların sundukları ürünler kullanılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.