Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar (Kredi Notu Önemlimidir

 
Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar (Kredi Notu Önemlimidir
  1. yüzyılın hiç bitmeyen ekonomik ihtiyaçları, hemen hemen herkesin kredi alabilmek için bankalara müracaat etmesini gerektiren bir yapıya bürünmüş durumdayken kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar da oldukça dikkat çekmeye başladı. Herkesin ayrı ayrı değişik ihtiyaçları olsa da, bu ihtiyaçları için gidebilecek tek adres bankalar olarak göze çarpıyor. Tüm dünyadaki ekonomik problemlerin artmasına rağmen yılda milyonlarca dolarlık kâr açıklaması yapan bankalar sadece bireysel değil, ticari ve ihtiyaca özel kredilerde de çok önemli bir konuma sahip olmayı sürdürüyor. Bireysel, ticari ve kurumsal kredilerin her birinin ayrı ayrı şartları olsa da kredi alabilmek için bazı zahmetlere katlanmak durumunda kalınmakta, kredi notuna bakmayan bankalar öncelikle ilk bakılacak olan adres konumunda olmaya devam etmektedir. Tabi ki herhangi bir bankadan kredi alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekirken kredi veren bankalar ilk olarak kişinin kredi notunun yeterliliğine bakmaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Gereken Hususlar Neler?

  • Kredi alabilmek için kredi notunun yeterli ve yüksek olması gerekiyor. Kredi notu birdenbire yükselmese de ilk yapılması gereken bankalara olan borçların tamamının ödenmesi. Ancak herhangi bir yasal takibe girmiş olan kredi borcunun tamamı ödense bile ortalama olarak 4-5 yıl herhangi bir bankadan kredi kullanılması mümkün olmuyor. Bunun yanında son dönemlerde fatura borçlarının da bankaların sistemlerinde gözükmesinden dolayı, fatura borçlarındaki olası bir gecikme bile kredi notunu etkileyebiliyor.
  • Daha önce hiç kredi ve kredi kartı kullanılmadıysa, ilk etapta bankalardan kredi alınmama durumu yaşanabilir. Bu nedenle işe düşük limitli bir kredi kartı edinerek başlanılması ilk adımın doğru atılmasına neden olacaktır. Ya da kredi notu son zamanlarda düşmeye başladıysa, en önce kredi kartı ödemelerinin düzene sokulması kişiye büyük menfaat sağlayacaktır. Burada önemli olan nokta her ay sadece asgari tutarın değil, borcun tamamının ödenmek zorunda olduğudur.
  • Kredi kartı kullanmanın yanı sıra düşük tutarlı bir kredi çekip bunun taksitlerinin her ay düzenli olarak yatırılması, ya da tutarın tamamının bir defada ödenmesi kredi notuna çok olumlu olarak yansıyacaktır. Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar burada devreye girecektir.
  • İkisi de yapılamıyorsa en azından bir maaş hesabı açtırılması, aylık tüm ödemelerin bu maaş hesabı üzerinden yapılması, hatta yapabiliyorsa fatura ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verilmesi yavaş da olsa kredi notunun yükselmesine neden olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB’den Mühendis Maaş Desteği Almanın Yolları Nelerdir

Problemli Kredi Skoru Bulunanlar İçin Kredi Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

 

Kredi başvuruları artık kişilerin oturdukları yerden başvurabileceği bir konuma gelmiştir. Genel anlamda ilk kez kredi kullanmayan ve kredi notu düzgün olan kişilerden hiçbir belge istenmeden, istenilen kredi tutarı bir saatte hesaba yatabilmektedir. Ancak bunun dışındaki durumlarda kişinin gelir durumunun belgelenebilir olması gerekmektedir. Peki kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar hangileri diye sorulacak olursa, genel anlamda bu konuda herhangi bir banka ismi verilememektedir. Özellikle yakın tarihte herhangi bir yasal takiple karşılaşılmışsa, vergi borcu dolayısıyla banka hesapları üzerinde e-haciz durumu varsa kişilerin kredi skorları çok kötü olmasa bile kredi alınması mümkün olmayabilir. Öncelikle sebebi ne olursa olsun, e-haciz bile olsa hacizlik durumun ortadan kaldırılması şarttır Bu konuda kredi alınmak istenen banka şubesinde kredi skoru yüksek olan bir kefille kredi alınabilme durumu oluşturulabilir. 800 puana kredi veren bankalar ise aynı şekilde en azından bir süre düzenli kredi kartı kullanılarak kredi skorunun arttırılmasını talep edebildikleri gibi; bazı faktörink firmaları, Alternatifbank kredileri ve “N Kolay” üzerinden diğer bankalara göre biraz daha yüksek faiz oranları talep edilse de, belli bir tutara kadar olan ihtiyaçlar için kredi kullanılması yapılabilir.

   

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.