Kredi Notu Öğrenme Ve Sorgulama Yöntemleri (Hızlı Ve Ücretsiz Sorgu Yöntemi)

 
Kredi Notu Öğrenme Ve Sorgulama Yöntemleri (Hızlı Ve Ücretsiz Sorgu Yöntemi)
 

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar müşterilerine nakit ihtiyaçlarını karşı edilmeleri adına farklı finansal ürünler sunarken bu ürünlere başvuran Müşterilerin de belli kriterler aramakta ve bu kriterlerin başında gelen kredi notu öğrenme başvurular için önemli bir hale gelmiştir. Kredi notu bankalardan alınan finansal ürünleri geçmiş ödemeleri, kredi ve kredi kartı kullanım bilgileri gibi banka geçmiş işlemlerine göre oluşmakta ve devam eden banka müşteri ilişkilerinin durumuna göre yükselmekte veya düşmektedir. Kredi notunun durumunu öğrenmek için farklı yollar bulunmaktadır. Kredi notunu düşüren belli etkenler olmakla birlikte yükselt edebileceğiniz de farklı yöntemler bulunmaktadır.

   

Kredi Notunu Oluşturulan Faktörler

Bankalardan herhangi bir kredi veya kredi kart talebinde bulunduğunuzda bankalar ön değerlendirme de ilk önce Kredi notunuzu durumuna bakmaktadırlar. Kredi notunuz düşük olduğunda bankalara yapacağınız ön başvurular genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır. Kredi notu hesaplanırken öncelikli olarak göz önünde bulundurulan bazı faktörler vardır. Bu faktörler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kredi ve kredi kartı ödeme düzeni
 • Mevcut banka hesaplarının durumu
 • Kişinin borç durumu ve borç miktarı
 • Yeni kredi veya kredi kartı açılışları
 • Kredi kullanım yoğunluğu ve sayısı
 • Çalışılan bankaların sayısı
 • Ve diğer bilgiler olarak önem sırasına göre önem sırasına göre özetlenebilmektedir.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Kredi notunu etkileyen faktörler neredeyse 100’ün üzerinde bulunmakta ve hesaplanırken kapsamlı ve farklı algoritmalar kullanılmaktadır. Fakat kredi notunuzu yükseltmeniz için öncelikli olarak dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikli olarak kredi veya kredi kartı borçlarınızı aylık olarak düzenli bir şekilde ve günü geçmeden ödemeniz kredi notunuzu yükseltmenin en faydalı yollarından biridir.
 • Kredi kartlarınızın limitlerinin yüksek olması ve çok sayıda Kredi kartınızın bulunması kredi notunuzu düşüreceği için mümkünse kredi kartlarınızın borçlarını en aza indirerek sıfırlamanız veya kredi kartı borçlarınızı her ay toplam borç şeklinde ödemeniz faydanıza olacaktır.
 • Sık sık yapılan kredi veya kredi kartı başvuruları kredi notunu düşüreceği için ihtiyacımız olmadığı zamanlarda kredi başvurusu yapmayınız.
 • Kredi kartı veya banka kartının üzerinden otomatik ödeme talimatları vermek ve hesabınıza para giriş çıkışını sürekli olması Kredi notunuzu yükselten etkenler arasında yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alabaraka Türk’ten Otomatik Ödeme Talimatı Verene Bonus

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu sorgulama yöntemlerinin başında Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir kuruluş olan Findeks kredi notu sorgulama yöntemi gelmektedir. Findeks kredi notu öğrenme işlemi için öncelikli olarak Findeks ’in resmî web sayfası üzerinden üyelik açmanız gerekmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren dokuz bankanın ortaklığı kapsamında kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, oldukça kapsamlı ve ayrıntılı bilgiler sunarak belli bir ücret karşılığında kredi notunun öğrenilmesini sağlamaktadır. Hem bireysel hem de kurumsal olarak sorgulama yapabileceğiniz Findeks, oldukça kapsamlı risk raporları sunmaktadır. Kredi notu öğrenme ücretsiz olarak bir yol arıyorsanız çalıştığınız bankayla görüşmeyi deneyebilirsiniz. Çalıştığınız bankanın size en yakın şubesine giderek müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve kredi notunuzun detaylarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notu öğrenme sms yolu ile de yapılabilmektedir. Çalıştığınız operatör üzerinden SMS göndererek yine Findeks üzerinden kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörler için mesaj gönderilecek numara 1122 olup T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak doğum yılınızı yazıp mesajı gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz mesajın örneği ‘1245678912 1985’ şeklinde olmalı ve 1122’ye gönderilmelidir. Bu hizmet ücretli olup ücret ayrıntılarını operatörünüzden öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrendikten sonra eğer notunuz düşükse yükseltebilir ve başvurularınızı kredi notunuz yüksekken yapabilirsiniz. Böylece başvurularınız olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.