Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Yükseltmenin 25 Yolu (Kredi Notu Nasıl Yükseltilir)

 
Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Yükseltmenin 25 Yolu (Kredi Notu Nasıl Yükseltilir)
 

Kredili ürün kullanan ve kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında; bankaların önem verdiği kriterlerden olan kredi notu nasıl öğrenilir ve kredi notunu yükseltmenin 25 yolu gibi konular yer almaktadır. Günümüzde bankalar müşterilerine oldukça uygun faiz oranları ve ödeme seçenekleri sunarak nakit ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli kredi seçenekleri ve kredi kartı gibi finansal ürünler sunmaktadır. Her türlü ihtiyaca yanıt veren bankalar başvuruda bulunan müşterilerinde belli kriterler aramaktadırlar. Ülkemizin ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar birçok vatandaşın nakit ihtiyaçları sebebiyle bankalara başvurmasına ve borçların ödenememesinden dolayı icraya varan süreçlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Bankalar kredili ürün başvurularında müşterilerinin kredi notunun yüksek olmasına ve gelir belgesine dikkat etmektedirler. Bu sebeple kredi notu düşük olan kişiler tarafından kredi notunu hızlı yükseltme yolları aranmakta ve kredi notunu düşüren sebepler öğrenilmek istenmektedir.

   

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu nasıl yükselteceğinizi öğrenmeden önce kredi notunuzun durumunu öğrenmeli ve kredi notunuzu düşüren faktörleri görmelisiniz. Kredi notunu öğrenmenin yolları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’na ait bir kuruluş olarak ödeyeceğiniz belli bir ücret karşılığında kredi notunuzu ve detaylarını öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmek için Findeks resmî web sitesine üye olmanız gerekmektedir.
 • Genel olarak Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar yapılan başvurularda kredi notunu görebilmekte ve müşterileriyle paylaşmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için çalıştığınız bankaya başvurarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu kaç ayda yükselir merak ediyorsanız bu sizin bankalarla olan düzenli çalışmalarınıza göre şekillenecektir. Bu sebeple kredi notunuzu yükseltmek için istikrarlı ve düzeli bir şekilde bankalarla çalışmalarınızı devam ettirmeniz faydalı olacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin 25 yolu

 1. Sık sık kredi kartı veya kredi başvurusu yapmak kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple kredi notunuzu yükseltmek için gerekli olmayan durumlarda kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın.
 2. Bankalarda halihazırda bulunan kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzensiz bir şekilde yapmak kredi notunu düşüren en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple hazırda kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartı ödemelerinizi gününde ve düzenli olarak yapmanız kredi notunuzu yükseltecektir.
 3. Çok sayıda ve farklı bankadan sahip olduğunuz kredi kartları varsa kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple kullanmadığınız kredi kartlarınızı kapatmanız kredi notunuzu yükseltecek yollardan biridir.
 4. Kullanmadığınız banka hesaplarınızı kapatmanız kredi notunuzu yükseltecek yollardan biri olacaktır. Çünkü para giriş çıkışı olmayan hesaplar kredi notunuzu düşüren etkenler arasında yer almaktadır.
 5. Kredi notunu hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız eğer mümkünse kredi borçlarınızın hepsini tamamen kapatın.
 6. Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükselmesi için yine kredi kartı borcunuz var ise hepsini tamamen kapatın.
 7. Bankalarda olan borçlarınız sebebiyle avukatlık bir durum yaşadıysanız avukatta bulunan dosyanızı kapatmanız ve borçlarınızı ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.
 8. Bankalarda geçmiş bir kullanımınız yoksa ve kredi notunuz yeni oluşuyorsa ilk etapta düşük limitli bir kredi kartı alarak ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olacaktır.
 9. Düşük limitli bir kredi kartınız varsa kartı sürekli olarak kullanmak, ödemesini düzenli yapmak kredi notunuzu yükseltecektir.
 10. Kredi kartı borcunun tamamının ödenemediği aylarda asgari tutarın ödenmesi olumlu bir durum olsa da sürekli olarak asgari tutarın ödenmesi kredi notunuzu düşürmektedir. Bu sebeple kredi kartı borcunuzu mümkün olduğu kadar aylık toplam borcu üzerinden ödeyiniz.
 11. Mümkünse kredili mevduat hesabı kullanımı ve düzenli olarak ödenmesi kredi notunuzu yükseltecektir.
 12. Kredi kartı veya banka hesabınızdan en az 2 adet otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunuzu yükseltecektir.
 13. Banka hesaplarınızı sürekli olarak para giriş çıkışı olması kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.
 14. Otomatik ödeme talimatı dışında her ay düzenli olarak hesabınızdan veya kredi kartınızdan fatura ödemesi yapmanız kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 15. Banka hesabınızı para transferi işlemleri için aktif olarak kullanmanız kredi notunuzu yükseltmenin yolları arasında yer almaktadır.
 16. Kredi kartı kullanmıyorsanız kullandığınız banka hesabını alışverişlerinizde kullanmanız kredi notunuzu olumlu yönde etkileyen etkenler arasında yer almaktadır.
 17. Yüksek limitli kredi kartı kullanımları ve limitin aşırı derecede dolu olması kredi notunu düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple kredi kartı limitlerinizi ihtiyacınız olduğu seviyede bırakmak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 18. Findeks üzerinden yapacağınız kredi notu sorgulama işlemi kredi notunuzu düşürmemekle birlikte ayda bir yapılan sorgulamalar kredi sicilinizi takip ve kontrol ettiğiniz için kredi notunuzu da olumlu yönde etkileyecektir.
 19. Kredi notu ayın kaçında güncellenir merak ediyorsanız kişiden kişiye değişen bu durum her ay ödemelerinizi yaptığınızda güncellenmektedir. Bu sebeple ödemelerinizi aksatmayın.
 20. Findeks üzerinden yapacağınız kredi notu öğrenme başvurunuzda kredi notunu düşüren sebepleri de görebilecek ve karşı çıktığınız bir durum olduğunda MİDES üzerinden itiraz edebileceksiniz. Kredi notunuzu düzenli takip etmeniz ile oluşacak olumsuz durumları engelleyecektir.
 21. Çok yüksek limitlere sahip kredi kartlarınızı mümkünse kapatarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
 22. Yaptığınız sorgulamada kredi notunuz düşükse ve bunun için herhangi bir sebep yoksa mutlaka bir danışmandan yardım alınız.
 23. Çalıştığınız bankanın şubesine giderek bireysel müşteri temsilcileri ile görüşmeler yaparak kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinize dair bilgiler alabilirsiniz.
 24. Çok sayıda farklı banka ile çalışmak kredi notunuzu düşürecektir. Bu sebeple çalıştığınız bankaların sayısını düşürerek mümkünse tek bir banka ile çalışarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
 25. Bir kredi veya kredi kartı için kefil olmak ve kefil olduğunuz finansal ürünlerin ödenmemesi durumunda sizin de kredi notunuz olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sebeple güvenmediğiniz kişilere kefil olmayınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Arıcılık Kredisinde Faiz Oranları ve Şartlar (Hayvancılık Destekleri)

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.