Kredi Kartına Fazla Para Yatırıldığında Nasıl İşlemler Yapılabilir? (Masrafsiz Geri Alma)

 
Kredi Kartına Fazla Para Yatırıldığında Nasıl İşlemler Yapılabilir? (Masrafsiz Geri Alma)
 

Günümüzde bankaların sunduğu kredi kartları oldukça cazip avantajlar sunarak tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme seçenekleri arasında yerini almaktadır. Kredi kartına fazla para yatırma işlemlerinde paranın geri çekilip çekilemeyeceği, paranın nasıl kullanacağı konusunda oluşan sorular tüketicilerin kafalarının karışmasına neden olmaktadır. Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen kredi kartlarının ödemeleri genelde tüm borç ödenemediğinde asgari tutarlar yatırılarak eksik yatırılabilmektir. Limitinizin üstünde olan bir tutarda para yatırırsanız olacak olan işlemler için örnek verilebilir. Bu örnekle ‘kredi kartına fazla para yatırınca limit artar mı?’ sorusunun cevabı da net bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Diyelim ki 1000 TL limitli bir kredi kartınız var. Fazla parayı yatırdığınız ayda toplam kredi kartı borcunuz 400 TL tutarında ve siz kredi kartınıza 500 TL yatırdınız. Yatırmış olduğunuz fazladan 100 TL’lik tutar limitinize eklenecektir. Bu şekilde limitiniz 1100 TL olacaktır. Yeni ayda yaptığınız harcamanın 50 TL civarı bir harcama olduğu varsayılırsa bu durumda bir sonraki ay gelecek olan ekstrede borçlu olmayacaksınız. Hesabınız artı 50 TL olacaktır. Eğer alışveriş tutarınız limitinizden fazla olduğu için yapamadığınız taksitli alışverişleriniz için fazla tutar yatırarak limiti arttırmak etkili bir yol olabilmektedir. Fakat yatırdığınız fazla parayı nakit olarak geri çekmek sıkıntılı bir süreç olabilmektedir.

   

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartına fazla yatırılan para nasıl geri alınır? diye sorulan sorular nakit avans çekmekle karıştırılmaktadır. Kredi kartına fazladan para yatırdıysanız ve bu parayı kredi kartınızla çekmek isterseniz bu nakit avans çekme işlemine girecektir ve nakit avans komisyon alınan bir hizmet olduğu için ücret ödemeniz gerekir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda işlemi ATM’den yapmamanız önerilmektedir. Bankanızın şubesine giderek gişe memurundan yardım isteyebilirsiniz. Kredi kartınıza fazla para yatırdığınızı ve sadece bu parayı çekmek istediğinizi, işlemin kesinlikle nakit avans olarak değerlendirilmemesini söyleyin. Dekontun nakit avans dekontu olarak kesilmemesi önemli çünkü gişe memuru sizin para çekme talebinizi ekranından nakit avans olarak girerse yine masraf ödemek durumunda kalacaksınız. Kredi kartına fazla para yatırdım çekebilir miyim? diye merak ediyorsanız; şubelerden müşteri danışmanları ile yapacağınız görüşme sayesinde geri alabilirsiniz.

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Paraya Ne Olur?

Örnekte de açıklandığı gibi kredi kartına fazla yatırılan para limitinize eklenerek bir sonraki ayda yapacağınız alışverişlerde öncelikli olarak tutardan düşmektedir. ‘Kredi kartına fazla yatırılan para ne olur?’ sorusu aslında kredi kartı limitini nasıl arttırabilirim diye düşünenler için doğru yöntemi saklamaktadır. ‘Kredi kartı hesabına para yatırılır mı?’ diye merak ediyorsanız; evet yatırılır ve bu işlem limitinizi arttırır.

Kredi Kartı Kullanıcıları Limitinden Fazla Harcama Yaparsa Ne Olur?

Bazı durumlarda kredi kartının limitinin aşılması söz konusu olabilmektedir. Günlük yaşantımızda gerek bilinçsiz kullanım nedeni ile gerekse acil ihtiyaç sebebiyle olsun kredi kartımız ile peşin veya taksitle alışveriş yaparak limitini zorladığımız hatta aştığımız durumlar oluşabilir. Bu durum oluştuğunda bankalar kredi kartı limit aşımı için özel faizleri devreye sokarlar. Normal faizlerden farklı olarak limit aşımlarında bankanın belirlediği özel faiz oranları üzerinden ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı limitinden fazla harcama genel olarak olumsuz bir durumdur. Bu nedenle ekstrelerinizin takibini iyi yapmalı ve kontrol etmelisiniz. Kredi kartı limit üstü alışveriş yapılabilir fakat olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Kredi kartı limit aşım faizleri; kredi kartı başvurusunda imzaladığınız sözleşmelerde açıkça ve net olarak belirtilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Alternatifbank Kredi Kartı Başvurusu Yapmak İçin Ne Gerekli

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.