Kredi Kartı Yapılandırma Kaç Taksit Olarak Yapılabilir? (Kredi Kartı Harcamasını Taksitlendirme)

 
Kredi Kartı Yapılandırma Kaç Taksit Olarak Yapılabilir? (Kredi Kartı Harcamasını Taksitlendirme)
 

Kredi veya kredi kartı borçları son dönemlerde gün geçtikçe arttığı gibi, borçların ödenmemesi durumunda da sıkıntılı durumlarla karşılaşılması mümkün hale gelmektedir. Son 5 yılda kredi veya kredi kartı borçlarını ödeyemeyenlerin sayısında %110’un üzerinde artış olduğu da görülmektedir. Tüketiciler kredi alırken takındıkları rahat yapılarını maalesef kredi ödemeleri sırasında göstermedikleri için, kredileri ödemelerini yapabilecekleri durumlarda dahi idari ya da yasal takip durumlarıyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Peki kredi kartı yapılandırma kaç taksit olur? Kredi kartı borçları bu paydada daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde herhangi bir geliri olmayan tüketicilerin kredi alması mümkün değilken, 18 yaşını geçmiş olan bir üniversite öğrencisi kredi kartı alabilmektedir. Kredi kartı ödemelerinde zaman zaman ödenmeyecek duruma gelinse bile en azından kesinlikle asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir. Asgari tutar ödendiğinde borç bitene kadar kullanım yapılmazsa birkaç ayda borç sıfırlanabilir.

   

Kredi Kartı Yapılandırmasında Devlet Desteği:

2016 yılının son döneminde kredi kartı borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı devlet desteği başlamıştır. Buna göre tüketiciler kredi kartı borçlarını 72 aya varan vadelerle yapılandırma şansına sahip olmaktadırlar. Bunun yanında bu yapılandırma için bankalar tüketicilerden herhangi ek bir ücret talep edemeyecek, faiz oranlarını da genel anlamda %2’nin üzerine çıkaramayacaktır.

Bankaların Kredi Kartı Taksitlendirme Seçenekleri:

Garanti Bankası kredi kartı borcu taksitlendirme kaç taksit olur sorusuyla başlayalım. Garanti Bankası kredi kartı borcu 72 aya varan vadeyle aynı kredi kartı borcu yapılandırılmasında olduğu gibi taksitlendirilebilir. Bu işlem için banka tüketiciden ekstra bir ücret talep etmemektedir. Burada üzerinde durulması gereken konu, taksitlendirilen aylık tutarın, aylık asgari ödeme tutarının üzerine ekleneceğidir. Birden fazla Garanti Bankası kredi kartı varsa, hepsi için de ayrı ayrı taksitlendirme talebinde bulunulabilir. Taksitlendirme kısmi olarak yapılamayacağı gibi, borcun tamamında taksitlendirme yapılmaktadır. Borçla alakalı ara ödeme ya da erken kapama işlemleri sadece şube kanalıyla yapılabilir. Peki Akbank kredi kartı borcu taksitlendirme kaç taksit olur? 27 Eylül 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik gereğince, Akbank kredi kartı borçları 72 ay vadeye varan sürelerle taksitlendirilebilir. Banka tarafından kapatılmış ya da yasal takipte olan borçlar için herhangi bir taksitlendirme söz konusu olmayıp, herhangi bir gecikmeyle muhatap olmayan müşterilerin kartları ödeme boyunca açık kalmakta ancak 6 ay süreyle limit artışı olmayacaktır. Borç taksitlendirmesinde minimum bakiye 100 TL. Olup üst sınır bulunmamaktadır. Yapı ve Kredi Bankası kredi kartı borcu taksitlendirme kaç taksit olur sorusuna ise verilecek cevap maksimum yine 72 aydır. Yapı Kredi Bankası kredi kartı taksitlendirmesinde bankanın herhangi bir hizmetinde daha önce icra durumuna düşmemek ve kara listeye girmiş olmamak gerekmektedir. Bankanın kredi kartının kullanıldığı sürede en azından asgari tutarın gecikme olmadan ödenmesi de çok önemlidir.

Devlet Bankalarında Durum Ne?

Ziraat Bankası kredi kartı borcu taksitlendirme kaç taksit olur diye sorulursa; Ziraat Bankası müşterileri anı şekilde 72 aya varan vadelerle kredi kartı borçlarını taksitlendirebilirler. Ziraat Bankası genel anlamda müşterilerine bu konuda 48 ay vade seçeneğini sunarak, 48 ay vadede %1.44 gibi gayet uygun bir faiz oranı belirlemiştir. Halkbank kredi kartı borcu taksitlendirme kaç taksit olur sorusu için de Eylül 2016’dan önceki borçlara 72 ay vade yapılabilirken, daha sonraki borçlar için %1.30 faiz oranıyla 12 aylık bir taksitlendirme yapılabilir. Taksitlendirme başvurusu için bankadan alınan hiçbir ürün için yasal takibe düşülmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca taksitlendirme sadece bireysel kredi kartları için yapılmakta, ticari kredi kartları kapsam dışındadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.