KREDİ KARTI LİMİTİNİ NE KADAR AŞABİLİRİM (Kredi Kartı Limiti Aşılırmı)

 
KREDİ KARTI LİMİTİNİ NE KADAR AŞABİLİRİM (Kredi Kartı Limiti Aşılırmı)
 

Kredili ürünler üzerine tüketicilere hizmetler sunan bankalar, aynı zamanda tüketicilerin uyması gereken birtakım unsurları da daima göz önünde tutarak dikkatli adımlar atmalarını sağlamaya çalışmaktadırlar. Fakat ülkemizde bilinçsiz bir şekilde kullanım gören kredi kartları bu kuralların göz önünde bulundurmakla değil, göz ardı edilerek kullanıldığının tespitini ortaya koymaktadır. Bizlerde bu konu üzerine ve aynı zamanda “kredi kartı limitini ne kadar aşabilirim” gibi sorulara cevaplar arayan tüketicilere detaylı bilgiler aktaracağız. Kontrollü bir bütçe yönetimi sağlamadık adına sahip olduğunuz kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanıp, aynı zamanda bankalara bu kredi kartı borcunun ödemelerini ise düzenli yaparak hem bütçenizi koruma altında tutabilir, hem de kredi notu değerlerinizi iyi bir seviyede tutabilirsiniz.

   

Kredi kartının finansal kimliğiniz üzerindeki etkisi olabildiğince büyük olmaktadır. Bunun apaçık örneği ise faiz oranlarıyla birlikte oluşan esnekliğe yönelik en üst düzeyde yer alan ve ilgili bankaların potansiyeline bağlı olarak gelir kaynağı oluşmasının sebebi de aslında buna bağlı bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kredi kartının önemini asla göz ardı etmemeniz gerekiyor. Kredi kartı başvuruları üzerine edineceğiniz tüm detaylı bilgiler aslında size öne tanım rehberi olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Aşım Durumu

limit-aşımı

 

Kredi kartı ile yapacağınız birçok alışverişte ister peşin veya dilerseniz bunları taksitlere bölerek kendi bütçenize uygun bir şekilde alışveriş yapabilme özgürlüğüne sahipsiniz. Fakat bilinçsizce kullanacağınız kredi kartı ürünlerinde daha sonrasında sorunlar yaşamanız size her daim dert kaynağı olacak problemleri karşınıza çıkaracaktır. Birçok tüketici kredi kartı limitini aşabilir miyim, aşarsam ne olur gibi birçok soruna yönelik cevaplar aramaktadırlar. Eğer bazı önemli gidişatlarınızda size yüksek meblağlı bir alışveriş gerekiyor ise, kredi kartı limit aşımı sayesinde bu yöntemi uygulayarak bilinçli bir şekilde alışveriş yapma imkanından faydalanabilmektesiniz. Fakat her daim vurguladığımız üzere mutlaka dikkatli bir şekilde ilerleme kat etmeniz gerekiyor. Buna yönelik ek olarak bilmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de bilinçsizce kullandığınız kredi kartlarında ek harcamalar ve faiz oranlarındaki değişiklikler sizi fazla ödemeye mahkum edecek bir ortamı hazırlayacaktır.

Kredi Kartında Limit Aşarak Alışveriş Yapmak Sakıncalı Mı?

kredi-kartı-limit-aşımı-alişveriş-faizi

Birçok tüketici aslında bu başlıktan korkuyor. Nedeni ise kredi kartının limitini aşarsam bana zararı olur mu gibisinden farklı senaryolara kapılmaktadırlar. Eğer kredi kartınızı son bir hamle olarak görüyor ve işlem yapmak istiyorsanız, öncelikle bu kanıdan bir an önce kurtulmanız gerekiyor. Nedeni ise yüksek meblağa sahip olan bir ürün veya hizmeti satın almada nakit para kullanımı mantıksızdır. Bunun yerine nakit paranızı cebinizde zor durumlar için bekletip, bunun yerine düzenli ödeyebileceğiniz şekilde taksitli olarak kredi kartından tahsil edip sonrasında geri ödemelerinizi düzgün yaparak iyi bir müşteri profili çizebilirsiniz, bu durum aynı zamanda size avantajda sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kuveyt Türk Bankası Kredi Kartı Başvurusu Sonrası Onay Alma

Burada anlatmak istediğimiz aslında kredi kartının gereksiz yere limit aşımına tabii tutulması üzerinedir. Gereksiz yere değil, gerektiği yerde limit aşımını gerçekleştirerek sahip olacağınız ürünü veya hizmeti alarak geri ödemelerde de sıkıntı çıkarmadan bunu sağlayabilmektir. Bunun içinde her daim faiz oranlarını göz önünde tutup analiz ederek hareket etmekte fayda var.

Bankalar Limit Aşımlarında Faiz Uyguluyor Mu?

kredi-kartı-limit-aşımı-nedir

Türkiye’de faaliyet gösteren hemen her banka kendi prosedürlerine uygun olacak şekilde faiz oranları belirleyerek bunu müşterilerine sunabilmektedir. Bu faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterdiği gibi, aynı zamanda vade ve tutara yönelik de değişim gösteren bir aksamı ortaya çıkarıyor. Bunun için her banka için standart olarak işleyebildiğini söylemek yanlış bir bilgi olacaktır. Kredi kartı limit aşımlarında kartınıza ait normal faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmuyor. Birçok tüketici genel olarak kredi kartı faiz oranlarında yükselme yaşandığını söylese de böyle bir gerçeklik durumu bulunmuyor. Ortaya çıkan faiz durumu tamamen özel limit aşım faizleri üzerinden ortaya çıkarak gelişmektedir ve direkt olarak bu hesabınıza karşın oluşarak uygulanmaktadır.

Bankalar, kredi kartı ürünleri üzerine bir hizmet almanız halinde önünüze koyacağı sözleşme içerisinde bu faizler üzerine değinmektedir. Açık bir şekilde limit aşımı ve diğer durumlara yönelik uygulanacak olan faiz durumlarının var olduğunu belirten bankalar, kredi kartı sözleşmenizde bunları geçirmektedir. Muhtemelen gözünüzden kaçmış veya farklı bir durum olarak algıladığınız faiz metotları sizin limit aşmaya yönelik faiz durumlarınızı belirtiyor olabilir. Her banka kredi kartı sözleşmesinde faiz hesaplamaları üzerine bu detayları sunmak zorundadır. Güncel faizler hakkında bilgi sahibi olabilmek için ise kredi kartı limitinizi aşmadan evvel mutlaka ilgili bankanın resmi web sitesine erişim sağlayarak bu faizler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu İnternetten Nasıl Yapılır

Bankalara Ait Limit Aşım Faizleri

kredi-kart-limit-aşım-faizi

Not: Aşağıda yer alan bankalara ait limit aşma faiz oranları 22.03.2018 tarihinden itibaren araştırılarak güncel bir şekilde aktarılmıştır. Aşağıda yer alan bankalar konumuz dahilinde sizlere örnek olarak yansıtılmaktadır. Diğer bankalar için ilgili bankaya yönelik resmi web sitesine girerek burada yer alan faiz ve ücretler bölümünden limit aşım faiz oranı başta olmak üzere diğer tüm faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Akbank: ilgili bankaya ait birçok farklı faiz işlemi bulunuyor. Bunlar cinslerine göre ve oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu ara başlıkta ise konu başlığımızda da geçtiği üzere limit aşım faiz uygulamasından bahsedeceğiz. Akbank limit aşma faiz oranı %1,84 olmaktadır.

Garanti Bankası: Türkiye’nin özel sermayeli bankalarından biri olan Garanti Bankası’na ait limit aşım faiz oranı Akbank ile aynı olup, %1,84 oran hacmi üzerinden hesaplanmaktadır.

Vakıfbank: Türkiye’nin devlet destekli bankalarından biri olan Vakıfbank’a ait kredi kartlarında da limit aşımları yapabilirsiniz. İlgili bankaya ait limit aşım faiz oranı ise %1,0 olup, ek olarak 5 TL ödenmesi istenmektedir.

ING Bank: Turuncu banka olarak da tabir edilen Hollanda lokasyonlu ING Bank’a ait limit aşım faiz oranı %1,84 üzerinden hesaplanarak tüketiciye yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Limitini Ne Kadar Aşabilirim?

kredi-karti-limit-aşımı

Gelelim şimdi en önemli konuya arkadaşlar. Birçok tüketicinin merak ettiği ne kadar limit aşabilirim sorusunun cevabını sizlere aktaracağız. Hemen yukarıda kredi kartı limit aşımına yönelik avantajlar ve dezavantajlar üzerine sizlere bilgi sunmuştuk. Eğer bu bilgiler üzerine kararınız limit aşımını gerçekleştirmek ve buna yönelik bir işlemde bulunmak ise konumuzun devamının bir kısmını bu bilgilerle sizlere aktaracağız. Yasalar kapsamında yapılan son yeni düzenlemeler ile birlikte artık kredi kartı limitleri kişinin aylık gelirinin dört katı üzerinde olmaktadır. Bu durum zorunlu kılınmıştır. Yani örnek olarak asgari ücret (1600 TL) dolaylarında bir ücret alıyorsanız, kredi kartı limitinizi 6400 TL’ye kadar çıkarılabiliyor. Eğer şuanda bu gelire sahip fakat daha fazla veya daha az bir kredi kartı limitine sahipseniz, muhtemelen yasa gereği daha öncesinden işleme tabii olmanızdan kaynaklı bir durum olmasıdır. Bunlara hitaben gelirlerinizin güncel halini yansıtmak adına, kredi kartınızın iptal edilip daha sonrasında ise yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız halinde bankadan aynı limitlere veya daha fazla limite sahip bir kredi kartı alabilmeniz bazen zor olabiliyor. Kredi kart limit aşımı durumuna gelecek olursak, bankalardan kullandığınız kredi kartınızın alışverişlerde %30 olarak limit aşım oranı olanağı sunulmuştur. Öte yandan bunun asgari ödeme standart oranı ise %40 baremi üzerinden değerlendirilmektedir. Eğer ödeme tutarınız asgari ödeme tutarının altında ise maalesef limit aşımına yönelik alışveriş işlemlerinde kartınıza onay verilmeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Bankası Kredi Kartı Başvurusu En Kolay Yöntemler

Kredi Kartı Limit Aşımları Kredi Notunu Etkiler Mi?

Yukarıdaki bilgiler içerisinde limit aşımı olan kredi kartlarında ödemelerinize ek ödemelerin çıkabileceğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra bankacılık geçmişinize yönelik de etkiler yaratabilmektedir. Kredi kartı limit aşımı ile birlikte oluşacak olan birikmiş kart borcu kredi notunuzu direkt olarak etkileyen faktörler arasında yer ediniyor. Bu doğrultuda yapacağınız kredi veya farklı bir kredi kartı ürün hizmetinden faydalanmak için başvurularınızdan ret onayı alma durumunuzda ortaya çıkabiliyor. Bu durumlarda banka siciliniz kötü yönde etkilenebilir, bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına kredi kartı borcunuzu yapılandırma hizmetine tabii ederek daha uygun taksitlerle geri ödeme planı üzerinden borçlarınızı kapatmaya yönelik adımlar atabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapacağınız ürün ve alışverişlerde limit aşımını kullanmak yerine daha öncesinden limit arttırma işlemi başvurularında bulunarak mevcut kredi kartı limitinizin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı durumlarda kredi kartı limit aşımları yapmanız sürekli olarak sizin kredi kartınızı aşırı kullanıma yönelik işlemlerde bulunduğunuzu ifade etmiyor. Kredi kartları bazen veya bazı durumlarda tüketicilere yetmiyor olabilir. Bu gayet normal, çünkü yaşam standartları insandan insana değişen ve farklı isteklerin gerçekleştiği bir etkileşimi kapsıyor. Bu nedenle 5 bin TL bir birey için yeterli limit olabilir, bazen 10 bin TL bile bir birey için yeterli olmayabilmektedir. Bunun için kişiden kişiye ve bazı durumlara yönelik değişiklik yaşanabildiğini söylemek daha mantıklı olacaktır. Bunun için kredi kartı limitiniz yeterli gelmiyor ise, ilgili mevcut bankaya ait kredi kartının limitini arttırmak için internet bankacılığı, şubelerden, mobil bankacılık, ATM ve telefon bankacılığı üzerinden işlemler yapabilirsiniz. Bu kanal yolları ile kredi kartınıza ait mevcut limitinizi arttırma talebinde bulunarak daha yüksek limitli kredi kartınızla daha rahat alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.