Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2019 Nasıl Yapılır

 
Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2019 Nasıl Yapılır
 

Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı her geçen gün artmaya ve beraberinde de birçok sorunu getirmeye devam ediyor. Özellikle de ödenemeyen borçlara yönelik son dönemlerin en çok merak edilerek aratılan sorusu kredi kartı borcu yapılandırma işleminin nasıl olduğu üzerinedir. Bizlerde bu konu kapsamında merak edilen ve üzerinde işlem yapacak olan tüketiciler için en önemli ve doğru bilgileri araştırarak derlediğimiz bilgilerin tamamını sunacağız.Dikkat Bu Haber Size Göre Olabilir. Kefilsiz  Kredi  Veren Bankalardan Son Dakika Bayram Kredisi Kampanyaları . Bir hevesle aldığımız kredi kartlarına yönelik borçlarının geri ödemesi sanki hiç olmayacakmış gibi harcamalar yapıyoruz. Belirli olan kredi kartı limitinin hiç bitmeyeceği üzerine kurgular yapmak ve harcanan paranın sanki bedavaymış gibi kullanılması sadece bizde değil çevrenizde oluşan bilinçsiz tüketim örneklerinden de gözünüze illa ki çarpmıştır. Fakat bu durum hiçte tahmin edildiği gibi işlenmiyor ve akabinde tüketicilerin karşısına problemler çıkabiliyor.

   

Ekstrelerle Birlikte Kabuslar Başlıyor

Hemen yukarıdaki gibi bir izlenim ile yapılan harcamalar kredi kartı ekstresi ile birlikte adeta kabusa dönüşebiliyor. Hatta buna nakit avans gibi ek bankacılık hizmetinden de faydalandığınızı ele alırsak, ihtiyaç dahilinde gördüğünüz tüm aşırı ve gereksiz harcamalar borç tutarınıza bol miktarda eklenerek geri dönüş yapabiliyor. Nakit avans hakkında sitemiz üzerinden sürekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Buna yönelik bu gibi borçlarınızda kredi kartınıza ek olarak yansıdığı vakit daha dolgun bir ekstre ile karşılaşmanız içten bile değil. Bu tür harcamalarınızda bankalar sürekli olarak tüm hareketlerinizi kontrol ederek takipte olmaktadır. Buna yönelik bankaların son dönemlerde aşırı kredi kartı kullanımlarına karşın kendi alt birimleri kapsamında sıkı takip niteliğini taşıyan ekipleri barındırdıklarını da söylemekte fayda görüyoruz.

Asgari ödemeye yönelik kredi kartınızın borcunu ödeyemediğiniz birinci ay kapsamında mevcut bağlı olduğunuz banka tarafından aranarak bilgilendirilmektesiniz. İkinci ay tekrarı sağlandığı anda bankanızın ilgili departmanına yönlendirilerek diyalog haline geçebilmektesiniz. Buna yönelik artık birebir müşteri temsilcisi ile muhatap halinde olunmaktadır. Müşteri temsilcisi bu adımda kredi kartı borcuna sahip olan tüketiciye borcunun ödeyip ödeyemeyeceği hakkında sorular sormaktadır. Eğer tüketici borcunu ödeyemiyor ise bu doğrultuda size seçenekler sunabilmektedirler. Bu seçeneklerin başında ise konumuzun başında da belirttiğimiz gibi “kredi kartı borcu yapılandırma” hizmetine tabii olmanızdır. Eğer böyle bir ayrıcalık ile karşı karşıya kalırsanız, bu konuda bankanız mağdur olmayacağınız şekilde size en uygun ve düşük faiz oranlarıyla yapılandırmaya yönlendirmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir – Neden Olur?

Ödeyemediğiniz kredi kartları her geçen gün faizlerle boğuşmanıza neden olabilmektedir. Buna yönelik 2 ay kapsamında ödenemeyen kredi kartları borçlar hem ana para faizi, hem de bu gecikmeden ötürü kartınıza gelen günlük faiz durumundan kaynaklı olarak borcunuzun artışı olmaktadır. Borçlarınızı yapılandırmaya götürdüğünüz de ise, mevcut toplam borcunuz belirli bir faiz üzerinden hesaplanarak tekrardan taksitlendirilmektedir. Eğer borcunuzun toplamını tek seferde ödeyebileceğiniz bir durumunuz var ise, banka bu kapsamda size indirim yapabilmesi söz konusu olabilmektedir. Borcun bulunduğu bankaya yapılacak olan müracaat ile birlikte yapılandırma işlemi süreci başlamaktadır. Kredi kartı risk birimi tarafından ilk olarak diyalog halinde olacak olan tüketiciler, daha sonra zorlanmayacakları bir ödeme planı çıkartılarak müşteri temsilcisi tarafından kendilerine sunulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Kartına Fazla Para Yatırıldığında Nasıl İşlemler Yapılabilir? (Masrafsiz Geri Alma)

Bankaların bu konuda titiz davranmaları ve tamamen çözüm odaklı çalışmalarının sebebi ise, bankacılık ürünleri arasında en çok rağbet gören ürünün kredi kartları üzerine olmasıdır. Öte yandan bankalara en çok getirisi olan ürün de kredi kartları olmaktadır. Bu nedenle bankalar tek bir müşteri dahi kaybetmeleri halinde kendi aleyhlerine olumsuz bir sonuç olacağından müşteriyi sıkmak yerine kendilerine çözümler üretmektedirler. Tüketicilerin büyük bir çoğunluğu her ne kadar borçlarını taksit yerine tek seferde kapatmayı tercih etse de, maalesef bu durum her kredi kartı borcu sahibi olan kişi için geçerliliğini sağlamıyor. Eğer tek seferde ödeme gibi bir olanağa sahip değilseniz, yasal takip sonucu evinizin haczedilmesini önlemek adına yapılandırmaya giderek taksitli ödeme imkanından faydalanmanız en mantıklı karar olacaktır. Önüne geçilemeyen bu gibi durumlarda kredi notunuzun ileri derecede düşüşe geçmesi ve diğer bankalarında bu borçtan haberdar olması sizin yeni bir başvuru yapabilmenizi engelleyebilmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı borcuna yönelik bankalar size her daim daha çözüm bulucu yanlarıyla yaklaşım göstermektedirler. Buna yönelik şube ve telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanarak da kredi kartı borcunuzu rahatlıkla yapılandırabilirsiniz. Yapacağınız talep doğrultusunda bankanın size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Zira hiç ödenemeyen bir borçtansa, taksitle tekrar ödeme kolaylığı sağlamak bankaların işine gelmektedir. Kredili ürünler kapsamında yer alan kredi kartı borcunun 60 günlük ödeme geçmişi bulunuyor ise bu durum risk birimine aktarılarak teslim edilmektedir. Borçlu olunan bankanın aranmasıyla bu konuyla alakadar olan risk birimine bağlanma taleplerinde hiç bekletilmeden ilgili tüketiciyi birime aktarmaktadırlar. Yapılan bu işlem nezdinde risk birimi ile yapılacak görüşmelerde tüketiciye kısa sürede çözüm yolları sunulabilinmektedir.

Kredi kartı borcu yapılandırmasında birbirinden farklı taksit seçenekleri bulunuyor. 9 taksitten başlayan ödemelerinizi dilerseniz 24 aya kadar vadeli borç planı çerçevesi talebini de oluşturabilirsiniz. Bu yapılandırmaya yönelik örnek verecek olursak; 6 bin TL değerindeki borç tutarınız banka tarafından sizin ödeyebileceğiniz bir plan çerçevesinde hesaplanır. 12 ay olarak baz aldığımız taksit seçeneğini diyalog halinde talep etmenizle birlikte belirli bir dönem borcu ödemeyip, daha sonrasında belirtilen tarih itibari ile borcunuzu ödeyebilme fırsatı da bankalar tarafından sunulabilinmektedir. Yapılandırmaya giren kredi kartı borçlarının faizleri de bulunuyor. Her ne kadar sıkıntılı bir konu olsa da bankalar bu işlem için belirli bir orandaki faizi bu hizmet kapsamına dahil etmektedir. Fakat demin de bahsettiğimiz üzere borcunuzu hiç ödeyemeyip sürekli faizlerle boğuşmak yerine tek seferde uygulanacak olan az bir orandaki faiz tutarı ile borçlarınızı rahatlıkla ödeyebileceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ziraat Bankası Combo Banka Kartı Avantajları (Hem Kredi Hem Banka Kartı)

Yapılandırmadan Sonra Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Gelelim en kritik durumlardan birine, yani yapılandırması talep edilen ve gerçekleştirilen kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde neler olup olmayacağına. Bankalar kredi kartı borcu yapılandırmasından sonra da bu yapılandırmaya ek olarak tüketicilere kolaylıklar sağlayabiliyor. Yapılandırma dahilinde olan borcunuzu bir sene içerisinde maksimum 2 defa geciktirebilme şansınız bulunuyor. Bu hizmet işlemine giren borçların ödemeye yönelik olumsuz olması halinde işlem görmesi, bankaların tüketiciler üzerinde daha ılımlı yaklaşımlarda bulunulmasını sağlamaktadır. Geciken ödemeler bir ay sonraki ödemeye faizli olarak yansıyacağını da söylemekte fayda var. Buna yönelik geciktirmelerinizi bir yol boyunca sadece 2 defa yapabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir?

Bu işlem ile birlikte birçok kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketici rahat bir nefes alabiliyor. Bu kapsamda sadece tüketici rahatlamıyor, aynı zamanda ödemelerinin gelmediğini gören bankalar da bu hizmet sistemi ile birlikte var olan borçlarını yapılandırma sonucunda taksitli ödemelerle alabiliyor. Yapacağınız yapılandırma işlemi ile birlikte bankaların gözünde kötü bir profilinizin oluşmasını sağlayan kara liste durumundan da son anda kurtulmuş olacaksınız. Kara listeye girmeniz ile birlikte borcunuzu ödeseniz dahi ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalardan kredi veya kredi kartı gibi kredili ürünler alabilmekte zorluk çekebiliyorsunuz. Bu nedenle yapacağınız yapılandırma taksitlerinde de mutlaka düşünerek kararlar vermelisiniz. Zira ödeme planına yönelik aylık ödemelerinizi yapamamanız tekrar sorunlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için aylık gelirinizi göz önünde bulundurarak ödeme planı tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hizmeti Veren Bankalar Hangileri?

 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • HSBC
 • Akbank
 • ABank
 • ING Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Ve diğer birçok banka kredi kartı yapılandırma hizmetlerini sunmaktadır.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.