KPSS İle Hizmetli Olarak Görev Yapmak (Geçici Hizmet Görev Yazısı)

 
KPSS İle Hizmetli Olarak Görev Yapmak (Geçici Hizmet Görev Yazısı)
 

KPSS ile hizmetli olanlar ne iş yapar sorusu, sınava hazırlanmayı düşünenlerin aklını kurcalamaktadır. KPSS, devlet bünyesinde çalışmak için başarı ile geçilmesi gereken bir sınavdır. KPSS alımı ile hizmetli olarak çalışmaya hak kazananlar için farklı çalışma alanları bulunmaktadır. Hemen hemen her devlet kurumunda hizmetli memurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Hizmetli olarak göreve başlayan kişiler genellikle çalıştığı kurumdaki temizlik araç gereçlerini kullanarak kurumun temizliğini sağlar. Çalışma saatleri kurumlara göre farklılık gösterebilir. Nöbetleşe çalışmanın gerçekleştirildiği kurumlar da bulunmaktadır. Hizmetli memur olarak çalışmak isteyenlerden her yıl yüzlerce başvuru alınmaktadır. Çalışılan yerin temiz olması ve sağlık standartlarına uygunluğu önemli bir ihtiyaç olduğundan, hizmetli kadroları oldukça talep görmektedir.

   

Hizmetlilerin Görevleri Nelerdir?

KPSS ile atanan hizmetli ne iş yapar sorusu, pozisyon ile ilgilenen herkesin en çok merak ettiği sorular arasındadır. Her hizmetlinin bir amiri bulunmaktadır. Temizlik ve diğer asıl işler dışında, amirlerden gelen taleplerin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Hizmetli memurun görevleri, kanunlarda açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu maddelere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan hizmetler sınıfından ulaşılabilir. Kanunda yer alan maddeler şunlardır:

  • Kurumlarda ihtiyaç duyulan her türlü evrak, dosya ve yazıların dağıtılması ya da toplanması,
  • Kurumlardaki aydınlatma sistemlerinin kontrol edilmesi, arızaların bildirilmesi,
  • Kurumun ısıtma sistemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli bakımların yapılması,
  • Kurumun ilaçlama ihtiyaçlarının giderilmesi,
  • Kuruma müracaat eden kişiler ve müşteriler ile ilgilenilmesi,
  • Kuruma gelen kişilerin ilgili birimlere ulaştırmak için rehberlik edilmesi,
  • Kurumda kullanılan alanların temizliğinin sağlanması,
  • Kurum tarafından verilen tüm hizmetlere yardımcı olunması, hizmetli memurların görevleri arasında bulunmaktadır.

Hizmetli Memur Nasıl Olunur?

Herhangi bir kurumda hizmetli memur olarak görev yapmak kolay bir süreç değildir. Hizmetli memur olabilmek için istenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hizmetli konusunda pek çok kurum ihtiyaç duyduğu kadroya sahip olduğu için alımlar gittikçe düşmektedir. Hizmetli memur alımlarında KPSS B grubu puan türü esas alınmaktadır. Hizmetli memur olarak görev yapmak isteyenlerin,  belirlenen puan türünden oldukça yüksek bir puan alması gerekir. KPSS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, kadro sayıları ile ilgili açıklamalar gerçekleştirilmektedir.

Hizmetli Memur Olabilmek İçin Sınav Sonrasında Yapılması Gerekenler

Hizmetli memur için alım sayıları, Devlet Personel Başkanlığı tarafından bildirilmektedir. Kontenjan açığı bulunan kadrolar incelenmelidir. Bunun için ÖSYM’nin internet sayfası kullanılabilir. Yeterli puanı alan kişiler, görev yapmak istedikleri yerler ile ilgili tercih listesi oluşturmalıdır. Tercihlerin tamamlanmasından sonra sonuçların açıklanması beklenmelidir. Sonuçlar da açıklandıktan sonra kişiler hangi kurumlarda görev yapmaya hak kazandıklarını öğrenebilirler. Gerekli kurumlara evrakların teslim edilmesi ile işe başvuru süreci tamamlanmaktadır. Kurumlar, gelen başvuruları en kısa sürede değerlendirmekte ve işe alınan kişiler en kısa sürede görevlerine başlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ziraat Bankası Düşük Faizlerle Çiftçi Desteği (Ziraat Bankası Tarım Kredileri)

Hizmet Memurlarının Sorumlu Tutuldukları Konular ve Maaş

Hizmetli memur ne iş yapar sorusu dışında hizmet memurlarından beklenen bazı davranışlar hakkında da araştırma yapılmalıdır. Devlet bünyesinde çalışıldığı için iş sırasındaki söylev ve davranışlara dikkat edilmelidir. Sadakat, memurlardan beklenen en önemli davranışlar arasındadır. Hizmetli memur olarak görev yapan herkes Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunlarına sadakatle bağlı olunmak zorundadır. Tarafsız olmak da en önemli sorumluluklardan birisidir. Herhangi bir siyasi düşünce ya da partinin savunucusu olarak izlenim bırakılmamalıdır. Devlete bağlı olmak, siyasi partilerde üyeliğe sahip olmamak, aranan şartlar arasındadır. Din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ya da siyasi düşünce ayrımı yapan kişilerin işlerine derhal son verilir. Hizmetli memur olarak çalışan kişilerin siyasi eylemlere de katılmaması gerekmektedir. Lise mezunu olarak devlet kurumlarında hizmetli memur olan kişilerin başlangıç maaşları 2 bin TL civarındadır. Çalışma süresi uzadıkça ve kıdem alındıkça maaşlarda yükselme de söz konusudur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.