Kosgeb’ten Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler (Kosgeb Başvuru Koşulları)

 
Kosgeb’ten Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler (Kosgeb Başvuru Koşulları)
 

Küçük ölçekli bir işletme sahibi olmak isteyenler ya da yeni bir proje kapsamında iş kurmayı planlayanlar için Kosgeb’in sunduğu hibe ya da kredi seçeneklerinden yararlanılabilinir. Bu noktada başvuru yapmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru kosgeb’ten nasıl yararlanabilirim? olmaktadır.

   

Kosgeb’ten yararlanma yollarını belirtmeden önce Kosgeb hakkında bilgi vermek gerekirse;  girişimcilere,13 farklı sektör için farklı ödenekler sağlayan devlet desteğine Kosgeb denmektedir. Devletin girişimcilere sağladığı 50.000 TL’ye kadar olan ödenekler için Girişimcilik Destek Programı’na katılmak gerekmektedir. Destek programına katılabilmek için Kosgeb’in desteklemediği sektörler de iyice araştırılıp, destek verilen sektörler için programa katılmak en doğru yol olmaktadır. Programdan sonra, işletmenin açılmasında ilk kurulma desteği, 12 aylık işletme masrafları, ofis malzemeleri masrafları gibi alanlarda Kosgeb desteği verilmektedir. Kişi işletmesini açarken ilk olarak tüm harcamaları kendi yapar. Ardından işletme masrafları faturalandırılarak Kosgeb’ten 50.000 TL’ye kadar geri ödeme alınabilir.

Kosgeb Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kosgeb’ten işletmeler için destek alınması istendiğinde birtakım kosgeb destek şartları da yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar sıralanacak olunursa;

  1. Öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi alınmalıdır. Herhangi bir ücret ödenmeden alınan bu eğitim ortalama olarak 70 saat sürmektedir.
  2. Uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlandıktan sonra iş planı hazırlanması gerekir. İş planı hazırlığında, eğitim sürecinde ders veren kişilerden destek alınabilmektedir.
  3. İş planının eksiksiz bir biçimde tamamlanmasından sonra Kosgeb Birimleri’ne destek başvurusu yapılmalıdır.
  4. Yapılan başvuru olumlu değerlendirilirse, diğer adım Kosgeb veri tabanına kayıt aşamasıdır.
  5. Son adım, sonuç kısmıdır. Tüm adımlar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp veri tabanına giriş yapılan kişiye hibe ya da kredi desteği sunulacaktır.

2018 Yılı Kosgeb Destek Limitleri

İhtiyaç durumuna göre güncellenen Kosgeb destek limitleri, 2018 yılı itibariyle de farklı destek fiyatları sunmaktadır. Kosgeb desteği 2018 yılı fiyatları;

  • 2000 TL işletme kuruluşu giderleri,
  • 000 TL kurulum için gerekli makine, teçhizat destekleri,
  • 000 TL işletme giderleri desteği için belirlenmiştir. Toplamda 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği sunulmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisi 200 Bin TL Kredi Veren Bankalar

Hibe desteği haricinde, girişimciler üst limiti 100.000 TL olacak şekilde faizsiz kredi desteği de alabilmektedirler. Böylece herhangi bir faiz ödemeden alınan paranın aynısı, belirli bir süre içinde develete ödenerek kişinin kendine ait bir işinin olması sağlanmaktadır.

Kosgeb Desteği Almak İsteyenler İçin Öneriler

Kosgeb desteği alabilmek için destek programına katılmak çok önemlidir. Programa katılmakla birlikte iş planının oluşturulması da son derece önemli olmaktadır. Kazanç getirecek ve de farklı iş imkanları sağlayacak alanlarda başvuru yapılmasına önem gösterilmelidir. Kosgeb desteği alan iş fikirleri iyice araştırılmalı, kişinin kendine uygun çalışma alanlarını belirlemesiyle yaratıcı iş fikirleri oluşturulmalıdır. Ne kadar farklı ve hizmet alanı geniş olan bir sektör ve de yaratıcı bir fikir sunulursa, özellikle üst limiti 50.000 TL olan hibe alımı daha kolay olacaktır.

İş alanı olabilecek yaratacı iş fikri oluşturulduktan sonra, en önemli nokta Kosgeb’in destek verdiği sektörler için kullandığı nace kodlarına bakmak olacaktır. Çünkü yapılmak istenen iş için Kosgeb tarafından kodlar belirtilmemişse, destek de alınamaz. Her yıl internet adresinde güncel nace kodları da açıklanmaktadır. Kosgeb nace kodları 2018 yılına ait kodların güncel listesi için Kosgeb’in internet sitesi ya da Kosgeb hakkında detaylı bilgi veren siteler ziyaret edilmelidir. Destek programına katıldıktan sonra oluşturulacak iş planı sürecinde, bu kodlar kullanılacaktır. Dolayısıyla süreçte herhangi bir aksilik yaşamamak için güncel nace kodlarının takibi yapılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.