Kosgeb’ten Üniversite Mezunlarına Maaş Desteği (Kosgeb Destekleri)

 
Kosgeb’ten Üniversite Mezunlarına Maaş Desteği (Kosgeb Destekleri)
 

Kosgeb, kendi işini kurmak isteyenler için Girişimcilik Destek Programı eğitimi veren ve bu eğitim sonunda da üst limiti 50.000 TL olan hibe ve de üst limiti 100.000 TL olan faizsiz kredi imkanı sunan bir devlet desteği yöntemidir. Öncelikli amacı, kişilerin küçük ya da orta ölçekli işletme sahibi olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte, küçük ya da orta ölçekli işletme sahiplerinin personel maaşları için de Kosgeb maaş desteği sunarak, işletme sahiplerinin ekonomik olarak güçlenmesini sağlar.

   

Nitelikli personel desteği olarak geçen bu hizmetten yararlanmak için öncelikle Kosgeb’in internet adresi ya da Kosgeb birimleri üzerinden başvuru yapılması gerekir. Başvuru sürecinde aranan ön koşullar ise;

  • Alınacak pesonelin en az 4 yıllık bir yüksekokul ya da fakülteden mezun olması,
  • İlk defa iş hayatına giriyor olması ya da başvuruda bulunduğu işletmede en çok 30 gün çalışmış olması, şeklinde olmaktadır.

Kosgeb nitelikli eleman desteği  için yukarıda belirtilen şartların taşınması sonucu, ilk olarak işletme sahibinin Kosgeb üyeliğini yaptırması gerekmektedir. Üyeliğini yaptıran kişi,  genel destek pogramı kapsamında yer alan ve bu başvuru için gerekli olan formu doldurup, taaahhütname ile birlikte tüm belgeleri Kosgeb birimlerine teslim etmesi gerekir. İşlem onay gördükten sonra, personel desteği düzenli olarak işletmeye sunulacaktır.

Kosgeb Personel Desteği Başvurusu Hakkında

Kosgeb personel desteği, küçük ya da orta ölçekli işletmeler başta olmak üzere; meslek kuruluşlarına, belediyelere, üniversitelere, özel idarelere, kar amacı gütmeyen kooperatiflere sunulan maddi bir destektir. İşletme sahibi olacaklar ya da mevcut iş yeri olanlar için personel desteğinden faydalabilme, birtakım şartların yerine getirilmesine bağlıdır. Bunun için izlenecek yol;

  • İlk olarak iş yeri kaydının Kosgeb’e yaptırılması gerekir. İş yeri kaydının yapılabilmesi için Kosgeb’in internet sitesi üzerinde yer alan Kobi Girişi bölümüne girilmesi ve işlemlerin buradan yapılması gerekmektedir. Ardından Giriş kısmında yer alan ilk kayıt formu doldurulmalıdır. Formda, işletmeye dair bilgiler istenir. Bu bilgilerin eksiksiz tamamlanması son derece önemlidir.
  • İkinci adımı, açılacak olan ya da var olan işletmenin kobi niteliğine sahip olup olmadığına bakılması oluşturur. İşletmenin bu niteliğe sahip olup olmadığı kobi beyannamesinin doldurulmasıyla yapılmaktadır. Beyanname dolduruktan sonra Kosgeb yetkilileri tarafından incelemeye alınır. Uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucunda onay gören işletmelere kosgeb personel gideri desteği sağlanır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devletin Sunduğu İnek Kredisi İmkânı Ve Faiz Oranları

 

Kosgeb’in Sunduğu Nitelik Personel Desteği Avantajları

Kosgeb’e nitelikli personel desteği için yapılan başvuruların olumlu değerlendiriliebilmesi için işletmenin personel ihtiyacının başvuruya uygun olması gerekmektedir. Başvuru yapılmadan önce Kosgeb yetkilileri ile görüşüp, işletmenin personel durumunun paylaşılmasıyla daha detaylı bilgi alınması, bu noktada son derece önemli olmaktadır.

Personel destek hizmetinden yararlanılması sonucu, yeni üniversiteden mezun olmuş kişilere çalışma ortamı sağlanır. Bu da işsizlik oranının azalmasına fayda sağlar. Üstelik verilecek destekle birlikte işletme sahipleri de alacak olduğu personelin maaşını çok uygun fiyatlarda karşılayabilir. Kosgeb sgk desteği sayesinde işletmeler uygun fiyatlarda personel çalıştırabilir, alanından mezun kişilerin çalışmasını sağlayarak işletmesinden verim elde edebilir.

Kosgeb Nitelikli Personel Alımı İçin

Kosgeb’in sunduğu nitelikli personel alımı için yukarıda bahsi geçen tüm adımların ve safaların eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için tek yapılması gereken Kosgeb resmi internet sitesinin ziyaret edilmesi ve yine yukarıda anlatılan adımların uygulanması gereklidir. Tüm adımlar olumlu sonuçlandığı takdirde, personel destek hizmeti başvuru ahibine hemen sunulacaktır. Olumlu sonuçlanan başvurular için herhangi bir bekleme süresi yoktur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.