KOSGEB’ten Girişimcilere 50 Bin TL Kredi (Geri Ödemesiz %0 Bin)

 
KOSGEB’ten Girişimcilere 50 Bin TL Kredi (Geri Ödemesiz %0 Bin)
 

Devlet teşviklerinden yararlanarak iş kurmak isteyen kişilerin öncelikle başvurduğu yerlerin başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB kişilerin fikir ve projelerine ekonomik olarak destek sağlayarak, elde edilen kazancın ülke ekonomisine katkıda bulunmasını amaçlamaktadır. Sunulan destekten yararlanmak içinse KOSGEB Girişimcilik eğitim Programı’na katılmak ve programı başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Kosgeb kursa katılan girişimcilere 50 bin tl hibe kredi sunar ve bu sayede kişilerin kendi iş yerlerini açmasını sağlar.

   

Kosgeb girişimcilik belgesi alındıktan sonra 50 bin TL’lik hibe genel olarak, sanayi, gıda, hayvancılık ve tarım alanları için sunulmaktadır. Sanayi alanının hemen hemen her koluna teşvik verilmektedir. Amaç, belli bir miktarı girişimciler için hibe ederek uzun vadede kar elde edilmesini sağlamaktır. Bunun için de herhangi bir kefil şartı aranmamaktadır. Eğer iş projesi daha yüksek tutarları gerektiriyorsa, 100 bin TL’lik faizsiz geri ödemeli kredi imkanı da sunmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Programı ve Başvuru Şartları

KOSGEB Girişimcilik eğitim Programı, 72 saatten oluşan ve 56 saatine katılımı zorunlu olan bir girişimcilik programıdır. Eğitim süresince işletmecilik alanı için eğitimler verilir. Zorunlu ders saatini tamamladıktan ve kursu başarıyla bitirdikten sonra sertifika alınmasına hak kazanılır. 50 bin TL hibe desteğinden ya da 100 bin TL faizsiz kredi imkanından yararlanmak için;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmak,
  • Okur – yazar olmak,
  • Sunulan devlet teşviklerinin herhangi birinden yararlanmamış olmak, şartlarının yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler, Kosgeb girişimcilik kursu başvuru formu için KOSGEB’in resmi internet adresi ya da yaşanılan şehirdeki birimleri kullanabilirler. Başvurudan sonra, başvuru yoğunluğuna göre eğitim sınıfları açılmakta ve eğitim süreci başlatılmaktadır.

Girişimcilik Eğitim Programı Süreci ve Sonrası Hakkında

KOSGEB hibe kredi şartları yerine getirildikten sonra yapılan başvurularla eğitim programına dahil olunur. 72 saatlik eğitim programının 56 saati zorunlu olacak şekilde eğitim tamamlanır. Ardından kurulmak istenen iş alanı ile ilgili iş projesi hazırlanması gerekmektedir. İş projesi, hazırlanacak meslek alanına ait özgün fikirlerden oluşmalıdır ve iş yerine dair tüm bilgiler detaylandırılmalıdır. İş projesi hazırlanırken KOSGEB meslek danışmanları da kişilere destek olmaktadır. Ardından proje, KOSGEB kuruluna sunum halinde iletilir. Sunulan proje onay gördüğü takdirde, 50 bin TL’lik hibe desteğine hak kazanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İş Planı Tanımı Ve Hazırlanması (İş Planı Örnekleri)

50 bin TL KOSGEB’ten faturalandırma yöntemiyle alınır. Yani iş yeri açılırken ve sonraki 12 ay süresince yapılan tüm masraflar ve giderler faturalandırılır. Ardından KOSGEB, fatura tutarlarını belirlediği zaman dilimlerinde, parça parça kişiye öder.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Hakkında

KOSGEB, girişimcilik eğitim programına katılan ve başarıyla tamamlayan girişimcilere sunduğu 50 bin TL’lik hibe desteğinin yanı sıra, işletme giderleri daha yüksek olan iş yerleri için 100 bin TL’lik faizsiz, geri ödemeli kredi imkanı tanımaktadır. 100 bin TL’lik sıfır faizli kredilerin geri ödemesinde, 2 yıl ödeme yapmama imkanı sunulmaktadır. Hibe kredisi başvurusu yapıldıktan ve başvuru onaylandıktan sonraki 2 yıl boyunca ödeme alınmamasının nedeni; iş yeri açan kişinin bu iki yıllık zaman diliminde oluşan kar – zarar tablosunu daha net görebilmesi ve buna göre ödemelerini daha kolay planlayabilmesidir. İki yıllık zaman dilimi için de iş yeri sahibi, düzenli müşteri edinip işlerinin oturmasını sağlar ve böylece almış olduğu kredinin geri ödemesi de daha kolay bir hal alır. Girişimci adaylar, KOSGEB’in hem 50 bin TL’lik hibe desteğinden hem de 100 bin TL’lik kredi imkanından aynı anda yararlanabilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.