Kosgeb’in Sunduğu Solucan Gübresi Desteği Hangi Bankadan Nasıl Alınır

 
Kosgeb’in Sunduğu Solucan Gübresi Desteği Hangi Bankadan Nasıl Alınır
 

Son yıllarda dünyada organik gübreye duyulan ihtiyaç, Türkiye’de de önemli bir ihtiyaç haline gelmiş; bu da organik gübreler içinde kolay elde edilebilen solucan gübresinin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Verimliliği oldukça yüksek olan solucan gübresi üretimi için devlet desteğinin sağlanıp sağlanmadığı da bu noktada en çok merak edilen sorulardan olmaktadır. 13 farklı sektör için devlet desteği sağlayan Kosgeb, tarım ve hayvancılık sektörü için de solucan gübresi kosgeb desteği sağlamaktadır.

   

Kosgeb aracılığıyla solucan gübresi desteği alınmak istendiğinde, Kosgeb’in belirlediği birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kosgeb’in belirlediği koşulların sağlanması durumunda destek alınabilmektedir. Solucan Gübresi desteğinde önemli miktarda hibe ve kredi imkanları bulunmaktadır.

2018 Yılı Kosgeb Solucan Gübresi Üretim Desteği

Her yıl verilen solucan gübresi üretimi devlet desteği 2018 yılında da Kosgeb tarafından sunulan bir maddi destek hizmetidir.  Bu destekten yararlanabilmek için Kosgeb’in sunduğu birtakım şartların yerine getirilmesi ve ardından başvuru aşamalarının eksiksiz bir biçimde tamamlanması gerekmektedir. Kosgeb’in sunduğu en önemli ve ilk koşul, solucan gübresi üretim sertifikası alınmasıdır. Sertifika alındıktan sonra , üretim yapılacak şirketin kurulması ve de bu şirketin yapacağı projenin hazırlanarak Kosgeb’e sunulması gerekir.

Solucan Gübresi Üretimi İçin Sunulan Destekler

Kosgeb’e yapılan başvuru sonucunda, Kosgeb yetkilileri; solucan gübresi kursu katılım belgesi başta olmak üzere tüm belgeleri ve sunulan projeyi inceleyip onay verme ya da vermeme aşamasını başlatır. Onay gören projelerin Kosgeb’ten alacağı destekler;

  • İşletmenin kurulması için sunulan 2000 TL’lik destek. Bu desteğin alınması için herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmaz.
  • 000 TL üst limit olacak şekilde hibe olarak verilen makine desteği. Bu noktada alınacak makinenin en fazla 30.000 TL olması gerektiği, bu tutara kadar alınacak makinelere hibe verildiği unutulmamalıdır. Bunun için en az üç farklı yerden fiyat teklif mektubu alınarak Kosgeb’e iletilir. Ardından Kosgeb, teklifler içinden en uygununu seçer ve onaylar. Sonrasında ise, şirket sahibi kişi kendi hesabından makinlerin alındığı şirkete ödemesini gerçekleştirir. Yapılan ödemelerin fatura makbuz/ dekontu Kosgeb yetkililerine verilir. Kosgeb fatura kontrolünü yaptıktan sonra uygun görüldüğü takdirde, yapılan makine masrafının % 60’ını şirket sahibine geri öder.
  • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı solucan gübresi desteği içinde kira desteği ile işletme masrafları yer almaktadır. Desteğin üst limiti 30.000 TL’dir. Yani kurulum desteği, makine masrafları desteği ve de işletme giderleri desteğiyle toplamda 50.000 TL’lik bir destek sunulmuş olur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notu Öğrenme Nasıl Öğrenilir? (Ücretsiz Yöntemle Notunuzu Öğrenin)

Yukarıda bahsi geçen hibe desteğine ek olarak Kosgeb tarafından 100.000 TL’lik sabit yatırım desteği sunulmaktadır. Yani 50.000 TL’lik hibe desteği ile birlikte Kosgeb toplamda 150.000 TL’lik bir destek sunmaktadır.

Organik Gübre Üretim Desteği Kosgeb’ten

Organik tarımın önem kazanmasıyla organik gübre üretimi de önem kazanmaya başlamıştır. Bu da devletin organik gübre üretim desteği sunmasını sağlamıştır. Kosgeb de organik gübre üretim desteği için hibe ve kredi imkanı sunmaktadır. Sunulan organik gübre üretim desteğinden yararlanarak kırmızı kaliforniya solucanı gübresinin üretilmesi, uygun bütçeli bir işletme sahibi olarak yola çıkılmasını sağlamaktadır.

Kırmızı kaliforniya solucanı üretilerek yurt içindeki birçok firmaya ve de çiftçiye organik gübre satışı yapılabilir. İşletmenin genişletilmesiyle ihracat da yapılabilir ve bu sayede dünya çapında tarımsal üretim gerçekleştiren bir firma haline gelinebilir. Solucan gübresi tarımsal verimliliği en çok arttıran gübre çeşitleri içinde yer aldığı için pek çok firma ve de çiftçi tarafından da en çok tercih edilen gübre olmaktadır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.