Kosgeb’in Sunduğu İşçi Desteği Hakkında Genel Bilgiler

 
Kosgeb’in Sunduğu İşçi Desteği Hakkında Genel Bilgiler
 

Kosgeb işçi desteği, bir diğer adıyla nitelikli personel desteği; Kosgeb’in küçük ya da orta ölçekli işletme sahipleri başta olmak üzere; üniversitelere, belediyelere, kar amacı gütmeyen kooperatiflere sunduğu bir maaş desteğidir. Sunulan ekonomik desteğin amacı, işletmelerin ekonomik açıdan güçlenmesini sağlamak ve üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere iş ortamı yaratmaktır. Kosgeb eleman desteği 2018 yılında da devam etmekte, yeni mezunların daha rahat iş bulmalarını, işletme sahiplerinin de ekonomik olarak rahatlamalarını sağlamaktadır.

   

Üniversiteden yeni mezun olmuş kişiler için sunulan bu desteğe başvurmak için birtakım ön koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullar;

  • İşletmeye alınacak çalışanın en az 4 yıllık bir fakülteden ya da 2 yıllık bir yüksekokuldan mezun olması,
  • Alınacak kişinin ilk defa çalışma hayatına başlıyor olması ya da başvurusu yapılan işletmede en fazla 30 gün çalışmış olması, şeklindedir.

Üniversite Mezunlarına Devlet Desteği Kosgeb’ten

Küçük ya da orta ölçekli şletme sahiplerinin yükünü hafifleten nitelikli personel desteği, iş verenleri rahatlattığı gibi, piyasada nitelikli elemanların görev almasını sağlayarak iş verimini de arttırmaktadır. Üniversite mezunlarına devlet desteği olarak da geçen bu uygulama sayesinde pek çok yeni mezun kişi, iş bulma şansına kavuşmuştur. Çünkü maaş desteğini devletten alan iş verenler, daha nitelikli eleman alımı için üniversite mezunlarına daha fazla yer vermeye başlamıştır.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Hakkında

Kosgeb nitelikli eleman desteği için başvuruda bulunmak isteyen işletme sahiplerinin bilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Sunulacak destek en az 2 yıllık bir üniversiteden mezun olmuş ve ilk defa çalışacak kişiler için geçerlidir.
  • Destek alınacak personelin, işletmenin son 4 aya ait Sigortalı Hizmet Listesi’nde yer almaması gerekir. Yani istihdam edilecek kişi, destek başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren son 30 gün içinde işe alınmış olmalıdır.
  • Sunulan destek hizmetinden, bir işletme içinde en fazla iki eleman için yararlanılabilinir.
  • Sunulan destek hizmetinin üst limiti, aylık olarak net bir ücret üzerinden hesaplanmaktadır ve bu ücret her bir eleman için aylık 2.000 TL’yi geçmemektedir. Net ücrete ikramiye, prim, asgari geçim indirimi gibi ek ödemeler dahil edilmemektedir.
  • Sunulan destek hizmeti pogramı boyunca üst limit 50.000 TL olmaktadır. Örnek vermek gerekirse; işletmenin destek hizmetinden yararlanmak istediği personel sayısı bir kişi ve aylık net maaşı da 4.000 lira. 4.000 liranın yarısı olan 2000 lirayı, başvuru yapan işletme sahibi 20 ay boyunca alabilir.
  • Destek alınması istenilen personel, işletme sahibinin birinci dereceden yakını olamaz. Yani çocuk, eş, anne, baba ve kardeş, işletme sahibinin personel destek alımından yararlanamamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Senetle Daire Nasıl Satın Alınır? Elden Taksit Daire Satan Firmalar

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin

Kosgeb’ten nitelikli eleman desteği alabilmek için ilk olarak Kosgeb’e üye olmak gerekmektedir.  Kosgeb üyeliği yapıldıktan sonra oluşturulan kullanıcı adı ve şifresi, destek.kosgeb.gov.tr adresi üzerinde kullanılmaktadır. Kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme girildikten sonra genel destek başvuru formunun doldurulması ve ardından formun çıktısıyla Kosgeb birimlerine kaşeli ve imzalı olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Kosgeb birimlerine teslim edilecek bir diğer önemli evrak genel destek programı taahhütnamesi olmaktadır. Yine belge sistem üzerinde doldurulup, kaşeli ve imzalı olarak Kosgeb birimlerine teslim edilmeldir. Tüm belge teslimat aşamaları sırasıyla olmaktadır. Yani başvuru belgesinin teslimatından ve belgenin onay görmesinden sonra taahhütname götürülmelidir. Evrak teslimat aşamaları tamamlandıktan sonra yine internet adresi üzerinden nitelikli eleman istihdam desteği başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu son aşamadan sonra çok kısa süre içinde başvuru sahibinin kayıtlı mail adresine onay durumu hakkında bilgilendirme maili gelecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.