KOSGEB’in Sıfır Faizli Kredi Desteği (İşletmelere Geri Ödemesiz Kredi)

 
KOSGEB’in Sıfır Faizli Kredi Desteği (İşletmelere Geri Ödemesiz Kredi)
 

KOSGEB sıfır faizli kredi gibi imkanlar, hem girişimciler hem de Kobiler için önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Devlet tarafından, çeşitli sektörlerde gerçekleştirilmek istenen projelere destek sağlanmaktadır. KOSGEB sıfır faizli kredi 2018 başvuruları başladığı andan itibaren yoğun bir talep gördü. Geçmiş yıllarda 50 bin TL kredi, kısıtlı sayıda kişiye ulaştırılmıştı. 2018 yılında ise daha fazla esnafa ve Kobi’ye yardımcı olabilmek için bankalar ile anlaşma sağlandı. Anlaşmalı bankalar tarafından sunulan bu krediden faydalanacak olanların ödemeleri gereken faiz farkı, KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

   

2018 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Hakkında Önemli Bilgiler

KOSGEB kredi başvurusu 2018 yılında da devam ediyor. 2017 yılında başlatılan bu uygulama sayesinde, 15 bin başvuru sahibi ihtiyaç duyduğu sermaye desteğine sahip oldu. Sistemin iyileştirilmesi ve başvuruların daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi için çeşitli standartlar da değiştirildi. İllere göre belirlenen kontenjanlar, TUİK verileri esas alınarak hesaplandı. İşletmelerden gelen başvurular orta ölçekli, küçük ölçekli ve mikro ölçekli olmak üzere 3 grupta sıralanıyor. KOSGEB’e kayıt olan herkes, başvuru yapabilir. Sıfır faiz KOSGEB 2018 kredisinden yararlanabilmek için bazı şartlara da dikkat edilmesi gerekiyor.

KOSGEB Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredi şartları, kredi başvurusunda bulunmak isteyenlerin göz önünde bulundurmaları gereken konulardan birisidir. Başvuruda bulunmak isteyenlerde aranan şartlar şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak esnaf ya da girişimcinin daha önce bu destekten faydalanmamış olması gerekir.
  • Başvuru yapılan tarihte, işletmenin faal durumda olması ve vergi kaydı bulunması gerekir.
  • Kobi’nin KOSGEB veri tabanı üzerinde kaydı olmalıdır. Kayıt yaptırmamış olanlar en kısa sürede kayıt işlemlerini gerçekleştirmelidir.
  • Kredi, anlaşmalı bankalar üzerinden sağlanacağı için banka borcu bulunan ve borcu 2018 yılına sarkan kişilerin başvuruları banka tarafından reddedilebilir.
  • Bakanlık tarafından sınırlı bir bütçe ayrıldığı için ödenek miktarı bitirildiğinde, sonradan gelen başvurulara olumlu bir dönüş yapılamamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köy Korucusu Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Köy Bekçiliği Başvuruları)

Başvuruda bulunacak kişilerin sabıka kayıtlarını temiz olması gibi şartlar da bulunmaktadır. Bankalar ile anlaşma sağlandığı için bankaların genel kredi şartlarına da uyulması gerekecektir. Anlaşma sağlanan herhangi bir banka üzerinden kredi kullanılabilir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Vadesi ve Anlaşmalı Bankalar

300 bin TL olarak sunulan 2018 KOSGEB sıfır faizli kredi, vade açısından da kişilere kolaylıklar sunmaktadır. Kredi başvurusunda bulunan Kobi’ lere, belirli bir süre geri ödememe imkanı da tanınmaktadır. Bu sayede, kredi kullanılan ilk yıl ödeme yapılmayabilir. Geri ödemesiz dönemin ne zaman ve ne kadar süreyle olacağı, bankalar ile yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenebilir. 300 bin TL tutarındaki kredi, tek bir esnafa sağlanmaktadır. Kredi için başvurular, bankalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

KOSGEB 2018 yılında sunduğu sıfır faizli kredi için 9 adet banka ile anlaşma sağlamıştır. Bu bankalar Akbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası ve Halk Bankası’dır. Başvuru yapılacak tarihten önce, kredi için istenen evrakların hazırlanması önerilmektedir. Başvuru dönemi oldukça yoğun olduğu için evraklarında eksiklik bulunan ya da hiç hazırlamamış olan kişiler zorluk yaşayabilmektedir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce, kredi notunun da kontrol edilmesi önerilir. Kredi notu düşük olan kişiler, başvuru döneminden önce kredi notunu yükseltmeye çalışmalıdır. Kişiye ait ödenmemiş borçların bulunması, sıfır faizli kredi desteğinden yararlanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, borçların bir an önce kapatılması ya da taksitlendirilerek ödenmesi tavsiye edilmektedir. Kredi başvurusundan önce hem KOSGEB tarafından yayınlanan yönetmelik hem de banka tarafından yayınlanan yönetmelik incelenmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.