KOSGEB’in Destek Vermediği Sektörler Hakkında (KOsgeb Hangi Sektörlere Destek Vermez)

 
KOSGEB’in Destek Vermediği Sektörler Hakkında (KOsgeb Hangi Sektörlere Destek Vermez)
 

Pek çok alan için girişimcilere devlet desteği sunan KOSGEB, bazı alanlar için destek sunmamaktadır. Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörler detaylı olarak belirtilecek olunursa;

   

Tarım Ormancılık ve Balıkçılık Sektöründe

Kosgebin desteklemediği sektörler içinde uzun ömürlü olmayan tarım ürünleri yer almaktadır. Yani sadece bir yıllık hasat getiren tarım ürünleri için destek sunulmamaktadır. Kar oranı yüksek ya da düşük olmasına bakılmaksızın atlarla alakalı hiçbir alan için de destek sunulmamaktadır. Bağımlılık yapan, uyuşturucu niteliğindeki hiçbir ürünün üretimi için de destek verilmemektedir. Yani devlet kontrolü gerektiren tarımsal faaliyetler için destek sunulmaz. Destek sunulmayan diğer ürünler; tütün, üzüm ve de yağlı meyveler olmaktadır. Sadece bu yerlerin üretim alanları için bazı durumlarda küçük de olsa destek sunulabilir.

Hayvancılık Sektörü için Destek Verilmeyen Alanlar

Hayvancılık sektöründe Kosgeb desteği alanlar çiftlik kurulum alanları olsa da canlı hayvan yetiştiriciliği için hibe desteği sunulmamaktadır. Destek sunulmayan diğer hayvancılık alanları;

  • Balıkçılık,
  • Domuz için yapılacak her yatırım alanı,
  • İçecek üretimi için gerekli hiçbir hayvancılık ya da tarım ürünü alanı, şeklindedir. ( Örneğin bira üretimi için gerekli olan arpa yetiştiriciliğine KOSGEB tarafından destek sunulmamaktadır.)

Toptan ve Perakende Satışlar İçin Destek Verilmeyen Alanlar

Kosgeb desteği alan iş fikirleri içinde toptan ya da perakende alkollü içecek satışı yer almamaktadır. Yani TEKEL bayiler, KOSGEB tarafından desteklenmez. Bu kural kapsamında,  bar açılması, kahvehane kurulması gibi girişimcilikler için de hibe desteği sağlanmamaktadır. Yine eğlence kulüpleri ya da kokteyl mekanları için de herhangi bir destek alınamamaktadır. Kar getirisi yüksek olduğu düşünülen kumarhaneler de bu kural dahilindedir. Kişileri kötü alışkanlıklara yönlendirilecek hiçbir ürün ya da mekan için KOSGEB destek sağlamaz. Yine devlet tarafından yasal görülmeyen bir iş fikri için de destek sağlanmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kosgeb’ten Üniversite Mezunlarına Maaş Desteği (Kosgeb Destekleri)

Destek Sunulmayan Bilişim Alanları Hakkında

Bilişim alanları içinde Kosgeb desteği ile kurulan işletmeler dışında kalan, yani herhangi bir destek alamayan alanlar;

  • Televizyon dizisi,
  • Sinema filmi,
  • Kişisel kanal videoları,
  • İnternet üzerinden yapılacak yayınlar,
  • Müzik albüm yatırımları,
  • Stüdyo açılması, olmaktadır.

KOSGEB, yukarıda belirtilen alanlar yerine daha somut veriler içeren işler için destekler sunmaktadır. Bu alanlar için KOSGEB tarafından destek almak için başvuru yapmak yerine, bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerinden yararlanılabilinir.

KOSGEB Tarafından Destek Verilmeyen Eğitim ve Bilişim Alanları

KOSGEB tarafından kişilere kredi sağlayacak, tefecilik yapma aracı olacak ya da para dağıtma hakkı tanıyacak hiçbir işletme için destek sağlanmamaktadır. Yine finansal amaç güden kiralama hizmetleri ( emlakçılık, rent a car hizmetleri vb ), emeklilik fonlarına etki sağlayan işletmeler gibi alanlar için de KOSGEB’ten herhangi bir hibe ya da kredi desteğinden yararlanılamaz.

Bir işletme çatısı altında sigortacılık faaliyetlerinin yürütülmesi için uygulanan sistemler için de KOSGEB tarafından destek sunulmamaktadır. KOSGEB’n girişimcilik faaliyetleri için ilk etapta sunduğu  10 – 20 bin TL’lik destekler de sigortalık faaliyetleri için yeterli olmaz. Daha fazla meblağlar gerektiren bu faaliyet alanı için yine bankalar aracılığıyla kredi kullanma yöntemi tercih edilebilir.

KOSGEB tarafından destek alınamayacak eğitim alanları ise; ana okul, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi eğitim veren kurumların kurulmasına yönelik atılımlar olmaktadır. Başka bir proje ile KOSGEB’e başvuru yapılıp, alınan hibe bu eğitim alanlarının birinde kullanılsa bile; KOSGEB yapmış olduğu kredi ya da hibe desteklerini takip ettiği ve bunlar hakkında rapor istediği, kar marjlarını takip ettiği için kazanılan hak geri alır.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.