Kosgeb’in Destek Verdiği İş Grupları (Kosgeb Destekleri)

 
Kosgeb’in Destek Verdiği İş Grupları (Kosgeb Destekleri)
 

Kendi işini kurmak isteyen kişiler için belirli sektörlerdeki belirli iş alanlarına Kosgeb sayesinde maddi destek sağlanmaktadır. Bunun için Kosgeb’in resmi internet sitesi üzerinden ya da belirlenmiş merkezlerden başvuru yapılabilir. Maddi destek alarak kendi işinin sahibi olmak isteyenlerin de bu noktada en çok merak ettiği soru kosgeb hangi işlere destek veriyor? olmaktadır. Kosgeb’in destek vermediği işler var mı sorusu da bir diğer merak edilen konu başlığı olmaktadır. Devlet desteği alarak  kendi iş yerini açmak isteyenler için her yıl günecellenmiş Kosgeb desteği alabilen sektörler belirtilmektedir. Başta Kosgeb’in resmi internet sitesi olmak üzere, Kosgeb hakkında bilgi veren tüm siteler detaylı bir şekilde incelenerek, Kosgeb’in hangi sektöre destek verip vermediği güncel listeyle öğrenilebilir.

   

2018 Yılı Güncel Kosgeb Desteği Alabilen Sektörler

Marketten tamirciye, atölyeden lokantaya, eğlence merkezlerinden inşaata kadar pek çok sektör için devlet desteği sunan Kosgeb, 13 farklı sektör için maddi destek faaliyetlerini yürütmektedir. Kosgeb desteği 2018 yılı güncel listesi ise;

 • Madencilik ve taş ocakçılığı
 • İnşaat
 • İmalat
 • Elekrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı
 • Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı
 • Su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri
 • Ulaştırma ve depolama
 • Bilgi ve iletişim
 • Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyeti
 • Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler
 • Kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor
 • İdari ve destek hizmet faaliyetleri
 • Diğer hizmet faaliyetleri, şeklindedir.

Kosgeb’in en çok desteklediği sektörlerden ilki imalat olmaktadır. İkinci en çok desteklediği sektör ise ticarettir. İmalat alanında 324 farklı alanı destekleyen Kosgeb, ticaret alanında da 110 farklı alan için maddi destek sunmaktadır.

Kobi Destek Programlarında Destek Verilen Alanlar

Kobi destek programına dahilinde kendi işini açmak isteyenler öncelikle başvuru yapmaları gerekir. Bununla birlikte birtakım şartları da başvuru sahiplerinin yerine getiriyor olması gerekmektedir. Şartların yerine getirilmesiyle birlikte programda yer alacak kişiler, program kapsamında işlik tahsisi ya da kira desteği, makine, teçhizat, donanım, yazılım ve hizmet alımı giderleri için destek, kosgeb personel desteği, proje geliştirme desteği ve de başlangıç sermayesi desteği almaya hak kazanacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Düşük Faizli KOBİ Kredisi Veren Bankalar (Kobi Kredisi Kampanyaları)

Personel giderleri için alınacak personelin projede çalışma şartı bulunmaktadır. Çalışacak kişi önceden bu sektörde çalışan bir kişi de olabilir yeni istihdam edilecek bir kişi de olabilir. Sağlanacak maddi destek net bir ücret üzerinden aylık olarak;

 • 500 TL: Lisans mezunları için
 • 000 TL yüksek lisans mezunları için
 • 500 doktora mezunları için, belirlenmiştir.

Bu şekilde toplamda 100.000 TL, Kosgeb tarafından geri ödemesiz şekilde destek verilmesini sağlar.

Kosgeb’in Desteklediği Diğer Alanlar ve Sunulan İmkanlar

Kosgeb başvurusu bütün program kapsamında yapılabileceği gibi ayrı ayrı ihtiyaç duyulan alanlar için de maddi destek sağlamak amacıyla yapılabilir. Bunların başında da faal haldeki işletmelere nitelikli personel desteği sağlama gelmektedir. Şayet kişi bir işletme sahibi ise, işletmesine devlet desteği alarak personel alımı yapabilir. Kosgeb tarafından personel alım desteği talebinde bulunan işletme sahibi, bu hakkını en fazla iki personel için kullanabilir.

Personel alımı için başvuru şartları yerine getirildikten sonra Kosgeb’in sunduğu imkan; alınan personelin eğitim durumuna göre belirlenen ücretin % 60’ını karşılama şeklindedir. Yani üniversite mezunu bir personel alımı yapıldığında belirlenen 1500 TL’nin % 60’ını Kosgeb karşılayacaktır. Her alınan personelin sigorta girişi işletme tarafından yapılması zorunludur. Kosgeb sgk desteği değil, verilecek maaşın % 60’lık kısmını ödeme desteği sunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.