KOSGEB ve KOSGEB’in Sunduğu Teşvikler Hakkında (Geri Ödemesiz Kredi)

 
KOSGEB ve KOSGEB’in Sunduğu Teşvikler Hakkında (Geri Ödemesiz Kredi)
 

Ticaret hayatına atılarak kendi işini kurmak isteyen kişiler için devlet birimleri tarafından birtakım destekler sunulmaktadır. Desteklerin iletilmesini sağlayan en önemli birim ise KOSGEB olmaktadır. Yeni bir iş yeri kurmak isteyenlerin bu noktada en çok merak ettiği konu ise; Kosgeb nedir ne işe yarar, olmaktadır.

   

KOSGEB Nedir? Sunduğu Destekler Nelerdir?

Kosgeb nedir açılımı nasıldır sorularına cevaben; KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış adıdır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak 1990 yılından bu yana hizmet vermektedir. Amacı, ülkenin sosyal ihtiyaçlarına ekonomik olarak karşılık sağlamak amacıyla küçük ya da orta ölçekli işletmelerin sanayideki payını arttırmak amacıyla destek sunmaktır. Bununla birlikte küçük ya da orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerini arttırmak amacıyla da destekler sunulur. Tüm bunların yanış sıra KOSGEB, KOBİ’lerin rekabet gücünü arttırmak ve bu sayede ihracat, AR – GE ya da kurumsallaşma gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hizmet sunmaktadır.

Kosgeb nedir kimlere veriliyor sorularının cevabı, KOSGEB’in temel hedefi içinde saklıdır. Birimin temel hedefi; yeni işletmelerin açılmasını sağlamak ve girişimcilere hem eğitim alanında hem de maddi olarak destek vermektir. Sunulan destekler içinde; KOBİ destek programları, kredi faiz desteği, işbirliği ve güç birliği destek programları, laboratuvar hizmetleri, tematik proje destekleri yer almaktadır. Sayılan amaçları gerçekleştirmek isteyen, 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu desteklerden yararlanabilir.

KOSGEB Girişimcilik Kredisinden Yararlanmak İçin

KOSGEB, yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimciler için kredi imkanı sağlayan bir kurumdur. Kosgeb’e başvuru şartları yerine getirildikten sonra kurumun sunduğu girişimci destek kredilerinden ya da hibe desteklerinden yararlanılabilir. KOSGEB girişimci destek kredilerinden yararlanmak için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde olmaktadır:

  • KOSGEB’in açtığı girişimcilik eğitim programına katılmak ve programdan sertifika almak,
  • Sertifikayla birlikte gerekli iş kurma işlemlerini tamamlamak, ( sertifika olmadan KOSGEB’in sunduğu hibe ve kredi desteklerinden yararlanılamaz)
  • Ortaklı bir şirket kurulmak istendiğinde, KOSGEB’ten sertifika alan kişinin en az % 30 hisseye sahip olması,
  • Girişimci adayları erkek olduğunda % 60 oranında destekten yararlanılması, kadın girişimci adaylarının ise % 70 oranında sunulan desteklerden yararlanabilmesi, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kurma Kredisi Özellikleri ve Başvuru Hakkında Genel Bilgilendirme

Bu adımlar gerçekleştirildikten sonra açılan iş yeri için yapılan her harcamanın gider olduğunun kanıtlanması için faturalandırılması gerekmektedir. Faturalar üzerinden KOSGEB destek oranını belirlemekte ve ödemeleri bu faturalar üzerinden yapmaktadır. Belirlenen tutarlara KDV bedeli dahil değildir. Özetle; yeni açılan iş yeri için harcamaları öncelikle kişinin kendisi yapmakta, yapılan harcamalar faturalandırılmakta ve ardından KOSGEB gerekli ödemeleri 2 – 3 ay içinde girişimci kişiye aktarmaktadır.

KOSGEB Desteklerinden Yararlanmak İçin Başvuru Yapma

KOSGEB’in sunduğu desteklerden yararlanmak için uygulanması gereken birkaç adım bulunmaktadır. Kosgeb başvuru için izlenmesi gereken adımlar;

  • KOSGEB web sitesine girerek kayıt işlemleri alanından kurumun veri tabanına kişisel kayıt yaptırılması,
  • Kobi beyannamesinin doldurulması, ( Bu işlem, açılacak işletmenin Kobi niteliğinde olup olmadığının anlaşılması açısından yaptırılması zorunlu bir işlemdir)
  • Doldurulan Kobi beyannamesinin KOSGEB uzmanları tarafından beyanname kontrolünün yapılması ve sonuçla ilgili girişimci kişinin bilgilendirilme yapılması,
  • Girişimci kişinin geliştirmek istediği projeler ile ilgili desteklere, KOSGEB uzmanları aracılığıyla başvuru yapması ve iş fikri için yine KOSGEB uzmanlarıyla bir sunum hazırlanması, şeklindedir.

Yukarıdaki adımlar izlenirken KOSGEB’in destek verdiği iş alanları, kurumun resmi internet sitesi üzerinden incelenmesi ve başvuruların bu alanlar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.