KOSGEB Tarafından Kadın Girişimcilere Verilen Destekler (Bayanlara Kosgeb Destekleri)

 
KOSGEB Tarafından Kadın Girişimcilere Verilen Destekler (Bayanlara Kosgeb Destekleri)
 

Türkiye’de girişimciliğin arttırılarak başarılı işletmenlerin kurulması ve buna bağlı olarak üretim ve istihdamın arttırılması konusunda oldukça değerli destekler sağlayan KOSGEB, kadınların da iş hayatına katılarak potansiyellerinin farkına varması için KOSGEB kadın girişimci desteği şartları konusunda erkeklere oranla çok daha avantajlı koşullar sağlayarak, son dönemlerde kadın girişimcilere sağladığı desteklerle oldukça ön plana çıkmayı başardı. Hem kadın girişimcilerin cesaretlendirilmesi hem de özellikle ev hanımlarının hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkılarının arttırılması ve sermaye konusundaki problemlerinin giderilmesi için KOSGEB’in 50 bin TL’ye kadar hibe ve 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi destekleri bulunmaktadır.

   

KOSGEB Tarafından Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi:

KOSGEB tarafından girişimcilerden istenen üretim odaklı çalışma ve üretimlerin yenilikçi, katma değeri yüksek ve teknolojik olmasının yanında; bu ürünlerin özellikle uluslararası pazarlara taşınması ve ihracat rakamlarının arttırılması konusunda gerekli desteğin verilmesi en büyük misyon olarak göze çarparken, KOSGEB kadın girişimci desteği şartları 2018′in de ayrıntılarının netleştiği görülmektedir. KOSGEB kadın ve girişimciliğin ortak noktasını inovasyon olarak belirlerken, Avrupa nüfusunun %52’sinin kadın olmasına rağmen, kıta genelindeki kadın girişimcilik oranının %30’ları geçemediğine dikkat çekmektedir. Bu nedenle kadın girişimciliğin geliştirilmesi için Avrupa’yla aynı anda COSME programını yürüten KOSGEB öncelikle kadınların cesaretlendirilmesini, ardından da kendi işletmelerini kurarak üretim ve istihdamı arttırarak ülke ekonomisine de katkıda bulunmalarını hedeflemektedir. Ülkenin hedeflenen yıllık ekonomik büyüme rakamlarını yakalayabilmesi için kadın girişimcilerin değişik teşviklerle desteklenmesi çok önemlidir. Bu nedenle kadın girişimcilere sağlanan destek her geçen gün arttırılmaktadır.

KOSGEB İçin Kadın Girişimciler Çok Değerli:

KOSGEB Avrupa Birliği’ne üye olan 28 ülkeyle birlikte, Türkiye, İzlanda ve Norveç’i de içine alan ve 31 ülkeden oluşan kadın girişimciler mentörler ağının da Türkiye’deki temsilcisi durumundadır. Bundan hareketle kadın girişimcilerin desteklenmesi, istedikleri işletmelerin kurulması, olması gerektiği gibi yönetilmesi ve büyümeleriyle alakalı kesintisiz desteğin yanında yönlendirme hizmeti de KOSGEB destekleri 2018 kapsamının içindedir. Bu destek kapsamı genel anlamda dört yıl olarak planlanmıştır.

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri Erkeklerden Daha Avantajlı Koşullar İçeriyor:

Türkiye haritasını 6 bölgeye ayıran KOSGEB destekleri normalde 1. ve 2.bölgedeki girişimciler için %60 olmasına rağmen, bu bölgelerdeki kadın girişimciler için bu oran %80’e çıkmaktadır. 3. ve 6. bölgeler için de bu oran normal girişimciler için %70 olmakla birlikte bu bölgelerde kadın girişimcilere verilen hibe desteği oranı %90’dır. Bu şekilde KOSGEB hibe şartları kadın girişimciler için de50 bin TL’ye kadar hibe ve 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi imkânı sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kurma Kredisi Özellikleri ve Başvuru Hakkında Genel Bilgilendirme

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alınması:

KOSGEB kadın girişimci desteklerine başvurmak için bulunulan il ve ilçedeki KOSGEB müdürlüklerine bizzat başvuru yapılabildiği gibi KOSGEB’in internet sitesi vasıtasıyla da başvuru yapılabilmektedir. KOSGEB destek şartları için ilk atılması gereken adım KOSGEB’in en az 32 saatlik ve ortalama 4 gün süren girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitimin sonunda uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikasını almaktadır. Alınan bu sertifikanın ardından KOSGEB sistemsel kayıt ve beyanname işlemlerinin tamamlanmasından sonra en önemli aşamada hazırlanan iş projesinin KOSGEB jürisine sunumu ve kabul ettirilmesi gerekmektedir. Hazırlanan iş planı, kurulacak işletmeyle alakalı tüm detayları içereceği gibi, farkındalık yaratan ve girişimcinin kendinden katacağı hususlara oldukça dikkat edilen bir sunum olmalıdır. Bu şekilde KOSGEB uzmanları tarafından kabul edilen proje sonucunda harcamaların sisteme girilmesiyle birlikte ödemeler de hızla başlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.