KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? (Kosgeb Destekler Alma Şartları)

 
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? (Kosgeb Destekler Alma Şartları)
 

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 yılının önemli devlet destekleri arasında gösterilmektedir. Ülkemizde çok sayıda çalışan nüfus olmasına rağmen, nitelikli eleman bulma konusunda zorlanılmaktadır. Alanında uzman personeller, her zaman firmaların aradığı kişiler olmaktadır. Nitelikli çalışanlar, firmaların tam da ihtiyacı olan kişiler olsalar da bu kişilere ödenmesi gereken maaş ve diğer giderler firmaların gözünü korkutmaktadır. Masrafları azaltmak adına nitelikli eleman almada istediği atılımı gerçekleştiremeyen firmalar için, KOSGEB nitelikli eleman SGK desteği sağlanmaktadır. Bu destek sayesinde, firmalar istedikleri kadar nitelikli çalışanı işe alabilir ve bu çalışanların maaşları için devlet tarafından destek kullanabilir.

   

KOSGEB nitelikli eleman desteği maaş ödemesi almak isteyen firmalar, son 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş, üniversite mezunu ve firmada tam zamanlı çalışan işçileri için 50.000 TL’ye kadar ödeme alabilirler. İstihdam edilecek kişilerin 2 yıllık ya da 4 yıllık fakülte mezunu olmaları önemli bir şarttır. Bu destekten yararlanabilmek için üniversite mezunu çalışan şartı dışında çeşitli şartlar da bulunmaktadır. İşletmeler, tüm şartları sağladıkları takdirde destek için başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 şartları, aşağıdaki şekilde açıklanmıştır.

  • Bahsi geçen nitelikli eleman ya da elemanların, son 12 ay içerisinde firmada çalışmamış olması gerekmektedir.
  • Nitelikli elemanların, ülkemizdeki herhangi bir üniversitenin 2 yıllık ya da 4 yıllık fakültelerinden birinden diploması olması gerekir.
  • Nitelikli eleman desteğinden faydalanmak için, nitelikli elemanın firmada tam zamanlı çalışan olması gerekir.
  • Aynı anda en fazla 2 nitelikli eleman için başvuruda bulunulabilir.
  • Nitelikli elemanın, işletme sahibi ve ortakları ile anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gibi akrabalık ilişkisi olmamalıdır.
  • Emekliler ve yabancı uyruklu çalışanlar için de destek sağlanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kira Ödemelerinde Banka Masrafı Kime Aittir? Stopaj Vergisini Kim Öder?

Nitelikli eleman desteği başvurularında, bölgelere göre ödenek sağlanmaktadır. 1.Bölgede %50;2,3 ve 4. Bölgede %60 ; 5. Ve 6. Bölgede ise %70 destek uygulanır. Bu oranlar, nitelikli eleman için ödenilen aylık ücretlerde uygulanmaktadır. Firma ya da işletmenin bulunduğu ile göre yüzdelik oran belirlenir.  Çalışanlara ödenecek maksimum destek ise 2 yıllık yüksekokul mezunu olanlar için 1.500 TL, 4 yıllık yüksekokul mezunları için 2.000 TL, yüksek lisans ve doktora yapmış kişiler için ise 2.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin üzerinde destek ödemesi yapılmamaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

KOSGEB nitelikli eleman desteği ödeme talep formu doldurulmadan önce, bu desteğin belirli  bir süreyi kapladığı göz önünde bulundurulmalıdır. Nitelikli elemanın çalışma süresi boyunca ödenek alınamayacaktır. 3 yıl boyunca en fazla 50.000 TL ödeme yapılacaktır. 3 yıllık süre tamamlandıktan sonra başka bir nitelikli eleman için tekrar başvuru yapılabilir ve ödenek alınabilir. 50.000 TL’lik limit, 3 yıldan daha erken sürede alındığında da ödemeler kesilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB nitelikli eleman desteğine başvuru 2018 için KOBİ olmak gerekmektedir. Ödenecek destek tutarı, KOBİ hesabına aktarılmaktadır. Büyük ölçekli işletmeler, nitelikli eleman desteğinden faydalanamamaktadır. KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde olmak da, başvurunun olumlu sonuçlanmasında büyük bir öneme sahiptir.  Gerekli şartları sağlayan firmalar, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmalıdır. Kayıt yaptırılmışsa da kaydın güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra, “Genel Destek Programı” başvurusunda bulunulabilir.  Gerekli bilgiler girildikten sonra başvuru formu ile birlikte gerekli taahhütname, bağlı bulunan ildeki KOSGEB il müdürlüklerine teslim edilmelidir. Genel Destek Programı için yapılan başvuru onaylandıktan sonra Nitelikli Eleman Desteği için başvuru yapılabilir. Bu başvuru da sistem üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Doldurulan başvuru formu, sistemden çıktı şeklinde alınarak KOSGEB İl Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.