KOSGEB Market Açma Hibe Ve Kredileri Nasıl Alınır

 
KOSGEB Market Açma Hibe Ve Kredileri Nasıl Alınır
 

KOSGEB destekli market açmak bu konuda işletme sahibi olmak isteyen girişimcilerin yararlanabileceği en büyük hibe ve kredi desteği olmanın yanında, girişimcilere işletme sahibi olabilmeleri için ihtiyaçları olan teorik bilginin de sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Halk arasında KOSGEB bakkal kredisi olarak da adlandırılan bu destek, dışarıdan oldukça zor olarak görünen ancak iyi bir iş planı olan girişimcilerin kolaylıkla yararlanabileceği bir hibe ve kredi desteğidir.

   

KOSGEB Hibe Ve Kredi Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB’in KOBİ’lere sağladığı destekten yararlanılabilmesi için herhangi bir kişi ya da meslek kıstası bulunmamaktadır. KOSGEB “nace kodları” olarak adlandırılan yüzlerce başlık altında madencilikten üretime, dükkan açmaktan tarımsal üretime kadar oldukça geniş bir çerçevede verilen bu desteklerden yararlanabilmek için en önemli iki şarttan biri KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak, ikincisi de yapılacak işle alakalı somut bir projeyi KOSGEB uzmanlarına kabul ettirmektir. Bakkal açmak için KOSGEB desteği için öncelikle KOSGEB veri tabanına üye olunması ve ardından KOSGEB beyannamesinin doldurulması gerekmektedir. Bu sistemsel kayıtlar sırasında yapılacak iş ve kurulacak işletmeyle alakalı tüm bilgiler tüm detaylarıyla verilerek, KOSGEB’in bu yönde vereceği eğitimlere katılma tarihlerinin beklenmesi aşamasına geçilir.

KOSGEB Market Açma Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri:

KOSGEB tarafından ülkenin her şehrinde verilen bu eğitimler kayıt sayısına ve sektörlere göre belirlenirken ortalama 20 günde bir sınıfsal eğitim planlamaları yapılmaktadır. Bu eğitimler 2016 yılından önce 70 saatin üzerinde planlanırken, 2018 itibariyle de 32 saate düşürülmüştür. Market açmak maliyeti başta olmak üzere işletmenin kuruluşundan büyütülmesine kadar, daha sonrasında da kazanılan paranın nasıl değerlendirileceğiyle alakalı uygulamalı girişimcilik eğitiminde ayrıca yapılacak olan işin yapısal özellikleri, işletmenin bütçe ve personel yönetimi, AR-GE çalışmalarına kadar çok geniş bir çerçevede girişimcinin ihtiyacı olan tüm teorik bilgiler ayrıntılarıyla aktarılmaktadır. Eğitimin ardından uygulamalı girişimcilik sertifikalarını alan girişimciler için en zor aşama olan iş planı oluşturma konusunda KOSGEB yetkililerinin karşısına çıkmak için randevu almaktadır.

KOSGEB Market, Büfe ve Süpermarket Açılması İçin Oluşturulan İş Planının Sunum Aşaması:

Öncelikle gıda sektörüyle alakalı bir işletme açılacağı için girişimcinin işletmenin içerisinde herhangi bir gıda ürünü imalatının yapılıp yapılmayacağıyla alakalı karar vermesi gerekmektedir. İşletmeler rakiplerine göre mutlaka ön plana çıkaracakları özellikleri konusunda KOSGEB uzmanlarını ikna etmeli, işletmenin açılacağı lokasyon ve konum da dahil olmak üzere işletmenin ne denli kâr edeceğiyle alakalı da somut bilgiler verilmektedir. Ayrıca açılacak olan işletmenin ülke ekonomisine katacağı değer ve istihdam rakamları da iş planında tüm ayrıntılarıyla ortaya koyulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2019 Yılı Keçi Kredisi Alma Şartları (Küçük Baş Hayvancılık Kredisi)

KOSGEB Hibe Ve Kredi Desteği Hangi Kalemleri Kapsamaktadır?

KOSGEB uzmanlarına sunulan KOSGEB market iş planı taslağının kabul edilmesinin hemen ardından işletmenin masrafları kayıt altına alınarak KOSGEB’e sunulduğunda, KOSGEB tarafından 50 bin TL’ye kadar hibe ve işletmenin bir yılını doldurmasının hemen ardından da 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli kredi destekleri bulunmaktadır. KOSGEB tarafından verilen bu destekler spesifik anlamda mal alınması için sermaye amacıyla verilmemekte, KOSGEB market projesi sunumunda da belirtildiği üzere işletmenin geliştirilmesi, dekorasyonu, yeni ekipman alınması ya da mevcut ekipmanların yenilenmesi, işletmenin kira maliyeti, işletmenin personel maliyetine kadar oldukça fazla harcama kalemi için ihtiyaç duyulan maddi desteğin alınması mümkün olmaktadır. Ancak özellikle işletme için araç alımı ya da özel herhangi bir harcama kalemi için KOSGEB destekleri verilmemekte, bu yönde mevzuatın da iyi incelenmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.